שתף קטע נבחר

אובמה: נותן סיכוי לדיפלומטיה, מוכן לתקוף

בנאום מיוחד לאומה הודיע נשיא ארה"ב כי הוא דוחה את ההצבעה בקונגרס, נותן סיכוי ליוזמה הרוסית לפירוק אסד מנשק כימי, אך מבקש לתמוך בתקיפה בסוריה אם היא תיכשל: "אם לא נגיב, השימוש בנשק כימי יתפשט. אנחנו אמריקה - איך נתעלם מטבח ילדים בגז?". על ישראל: "תדע להתגונן, נעזור"

נותן צ'אנס לדיפלומטיה, אבל עדיין ערוך לקרב. נשיא ארה"ב ברק אובמה התייצב הלילה (יום ד') לנאום מיוחד לאומה כדי להפציר באמריקנים לתמוך במתקפה צבאית קצרה, מוגבלת אך יעילה נגד המשטר הסורי. אלא שמעל הנאום ריחפה היוזמה הרוסית שהועלתה ביומיים האחרונים, ושלפיה סוריה תעביר את מאגרי הנשק הכימי שברשותה לגורמים בינלאומיים ובתמורה תימנע התקיפה. בנאומו אמר אובמה כי כעת משמסתמנת אפשרות דיפלומטית למניעת שימוש חוזר בנשק כימי מצד משטר אסד, הוא מתכוון לבחון את היוזמה הרוסית, אך הבהיר כי צבא ארה"ב מוכן לפעולה בכל עת שיורה לו אם היוזמה תיכשל. "ארה"ב אינה השוטר של העולם, אבל כשבמאמץ וסיכון צנועים אפשר למנוע טבח ילדים בגז - אמריקה צריכה לפעול", אמר אובמה.

 

כבר יש הצעת החלטה במועצת הביטחון

 

נאומו של אובמה נועד להעביר לאמריקנים את המסר כי ידו על ההדק אינה קלה, וכי ההחלטה שלו כי יש לפעול בסוריה נשקלה בכובד ראש וננקטת רק משום שלא נותרה ברירה אחרת. בפתח נאומו הדגיש אובמה כי מאז תחילת מלחמת האזרחים בסוריה הוא עצמו התנגד

להתערבות צבאית אמריקנית שם, במיוחד לאור המלחמות שניהלה ארה"ב בעשור האחרון באפגניסטן ובעיראק, אולם הבהיר כי המצב השתנה ב-21 באוגוסט כשאסד השתמש בנשק כימי והרג יותר מ-1,400 בני אדם בטבח בגזים רעילים בפרברי דמשק. "התמונות שהגיעו משם מבחילות", אמר הנשיא האמריקני. "בלילה הנורא ההוא, העולם ראה בפירוט מחריד את טבעו הנורא של הנשק הכימי ומדוע רוב מוחץ של האנושות הכריז שהוא אסור לשימוש, פשע נגד האנושות והפרה של חוקי המלחמה".

  

כדי להבהיר את החשיבות של אכיפת האיסור של השימוש בנשק כימי, הזכיר אובמה שלא תמיד האיסור הזה היה קיים, ולכן גם אמריקנים היו בין האלפים שנהרגו מנשק כזה במלחמת העולם הראשונה. "כיוון שכלי נשק כאלה יכולים לגרום הרג המוני, ללא הבחנה בין חייל לעולל, העולם התרבותי העביר מאה שנה בפעילות למען האיסור על השימוש בהם", אמר אובמה. "ב-21 באוגוסט הכללים הבסיסיים האלה הופרו, וכך גם תחושת האנושיות המשותפת שלנו". הוא הזכיר את צילומי הווידאו והסטילס מזירת הטבח: "אנחנו יודעים שמשטר אסד היה אחראי לכך. אנחנו יודעים שבימים שקדמו לטבח הזה אנשי הנשק הכימי של אסד ערכו הכנות לטבח הזה ונתנו מסכות גז לחייליהם". אובמה חזר על ההוכחות שיש לארה"ב כמו למשל החלטת אסד להפגיז באש כבדה את אזור הטבח בימים שאחרי התרחשותו, וציין גם כי האמריקנים בחנו דגימות דם ושיער מאנשים בזירה, ונמצאו עליהן שאריות גז סארין.

 

הפגנה נגד התקיפה בסוריה מחוץ לבית הלבן בזמן נאום אובמה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הפגנה נגד התקיפה בסוריה מחוץ לבית הלבן בזמן נאום אובמה(צילום: EPA)

תושב אוקלנד צופה בנאום בביתו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תושב אוקלנד צופה בנאום בביתו(צילום: EPA)

 

התמונות שזעזעו את העולם: ילדים שנהרגו בטבח הכימי של אסד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
התמונות שזעזעו את העולם: ילדים שנהרגו בטבח הכימי של אסד(צילום: רויטרס)
 

"כשרודנים מבצעים זוועות, הם מסתמכים על כך שהעולם יפנה את מבטו לעבר השני", אמר אובמה, "אבל הדברים האלה התרחשו. לא ניתן להכחיש את העובדות. והשאלה עכשיו היא מה ארה"ב והקהילה הבינלאומית מוכנות לעשות בנוגע לזה, מפני שמה שקרה לאנשים האלה, לילדים האלה, אינו רק הפרה של החוק הבינלאומי, זו גם סכנה לביטחון שלנו. הרשו לי להסביר מדוע: אם לא נגיב, משטר אסד לא יראה שום סיבה להפסיק להשתמש בנשק כימי, וגם לרודנים אחרים לא יהיה צורך לחשוב פעמיים על השימוש בנשק כימי".

 

הנשק הכימי יכול לאיים גם על ישראל

נשיא ארה"ב אמר שללא תגובה, שימוש בנשק כימי יהפוך שוב רווח בשדה הקרב, יסכן חיילים אמריקנים ויהפוך קל יותר להשגה לארגוני טרור. אצל איראן - אמר אובמה - ייווצר הרושם שאין לה ממה לחשוש בחתירתה לפיתוח נשק להשמדה המונית. "אם הלחימה תתפשט אל מעבר לגבולות סוריה, כלי הנשק האלה יכולים לאיים גם על בעלות ברית שלנו כמו טורקיה, ירדן וישראל", הזהיר עוד.

 

אובמה אמר לאמריקנים שכמפקד הכוחות המזוינים הוא סבור שיש לפעול צבאית, אולם כנשיא ארה"ב הוא סבור שנכון להפנות את ההחלטה לקונגרס, כיוון שכך הדמוקרטיה האמריקנית חזקה יותר. הוא הדגיש שהוא יודע שאחרי קציר הדמים הנורא באפגניסטן שום שליחה של כוחות למשימות מעבר לים לא תיראה לאמריקנים כמוגבלת מספיק: "אין זה פלא שאתם שואלים שאלות קשות", הודה בפני אזרחי ארה"ב. "רבים מכם שאלו אותי אם זה לא מציב אותנו על מדרון חלקלק בדרך למלחמה נוספת. התשובה שלי ברורה: לא אציב כוחות קרקעיים בסוריה. לא אפתח בפעולה ללא הגבלת זמן כמו בעיראק או אפגניסטן. לא אפתח במבצע אווירי כמו בלוב או בקוסובו. זו תהיה פעולה ממוקדת שנועדה להשיג מטרה ברורה: הרתעה מפני השימוש בנשק כימי ופגיעה ביכולותיו של אסד".

 

 

פינוי ילדים שנפגעו מירי הגז הרעיל של אנשי אסד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פינוי ילדים שנפגעו מירי הגז הרעיל של אנשי אסד(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

"גם תקיפה מוגבלת תעביר מסר לאסד", אמר אובמה והדגיש שבניגוד למלחמת עיראק הפעם המטרה כלל אינה להדיח את אסד משום שארה"ב אינה רוצה לשאת שוב בתוצאות של מהלך כזה: "תקיפה ממוקדת יכולה לגרום לאסד ולרודנים אחרים לחשוב פעמיים בכל הקשור לשימוש בנשק כימי". אובמה הבהיר כי צבא סוריה אינו יכול להוות איום משמעותי על ארה"ב וכי האיומים היחידים שיישקפו לה הם אלו שבהם היא כבר מורגלת אחרי שנים של מאבק בטרור, אולם גם מהבחינה הזו אין לאסד ובני בריתו אינטרס בהסלמה. למודאגים בנוגע לגורלה של ישראל השיב: "בעלת בריתנו ישראל יכולה להגן על עצמה בכוחה העוצמתי, בנוסף לתמיכה הבלתי מעורערת של ארה"ב".

 

אובמה אמר כי ביום שאחרי כל תקיפה צבאית, ארה"ב תכפיל את מאמציה להביא לפתרון פוליטי בסוריה. על השאלה שקיבל לדבריו מאזרחים מדוע לא להשאיר את המשימה הצבאית לגורמים אחרים, בטענה שארה"ב אינה צריכה להיות "השוטר של העולם", השיב אובמה: "אני מסכים ויש לי העדפה עמוקה לפתרונות פוליטיים. בשנתיים האחרונות הממשל שלי ניסה דיפלומטיה וסנקציות, אזהרות ומשא ומתן - ובכל זאת משטר אסד השתמש בנשק כימי".

 

או אז אמר אובמה כי בימים האחרונים נרשמו התפתחויות חיוביות, בהן היוזמה הרוסית שסוריה הודיעה כי היא מסכימה לה ושלפיה המשטר בדמשק יעביר את כל מאגרי הנשק שלו לידיים בינלאומיות. אובמה הדגיש כי הדבר נובע מאמינות האיום הצבאי האמריקני: "משטר אסד מודה כעת שיש לו נשק כימי ומוכן להצטרף לאמנה נגד שימוש בנשק כימי", אמר אובמה, אך הדגיש כי יש לוודא שסוריה אכן מוכנה לעמוד בהתחייבויות האלה. "מוקדם מדי לקבוע אם ההצעה הזו תבשיל, וכל הסכם חייב להבטיח שמשטר אסד יעמוד במחויבויותיו, אבל ליוזמה הזו יש פוטנציאל להסיר את איום הנשק הכימי ללא שימוש בכוח, במיוחד מפני שרוסיה היא אחת מבנות הברית החזקות ביותר של אסד", אמר אובמה.

 

היד נשארת על ההדק: הצבא מוכן לתקיפה

"לפיכך ביקשתי ממנהיגי הקונגרס לדחות את ההצבעה על האישור לשימוש בכוח בעודנו צועדים במסלול הדיפלומטי", הוסיף הנשיא האמריקני. אובמה אמר כי הוא שולח את מזכיר המדינה ג'ון קרי לפגוש את שר החוץ של רוסיה ביום חמישי בז'נבה, וכי ימשיך לדון בנושא עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. עוד אמר כי יחד עם בריטניה, צרפת, רוסיה וסין תנסה ארה"ב לקדם החלטה במועצת הביטחון הדורשת מאסד לוותר על הנשק הכימי שלו ובסופו של דבר להרוס אותו תחת פיקוח בינלאומי. עוד אמר כי ייתן זמן לפקחי האו"ם למסור את הממצאים שלהם מחקירת הטבח הכימי. נשיא ארה"ב הדגיש כי בינתיים הורה לצבא האמריקני להישאר מוכן, להמשיך ללחוץ על אסד ולהיות ערוך לתגובה צבאית אם הדיפלומטיה תיכשל.

 

"לעתים החלטות וגינויים פשוט אינם מספיקים", אמר אובמה. "ביקשתי מכל חברי הקונגרס ומכם הצופים כעת בבית לצפות בסרטונים מההתקפה הזו ולשאול: באיזה עולם נחיה אם ארה"ב רואה רודן טובח באזרחיו בגז - ובוחרת להפנות את מבטה לעבר השני? האידיאלים שלנו והעקרונות שלנו מוטלים על הכף בסוריה. אמריקה אינה השוטר של העולם, דברים נוראים קורים ברחבי העולם, וזה מעבר ליכולותינו לתקן כל עוול. אבל כשבעזרת מאמץ צנוע אנחנו יכולים למנוע טבח בגז של ילדים ותוך כדי כך להפוך את ילדינו שלנו לבטוחים יותר בטווח הארוך - אני מאמין שעלינו לפעול. זה מה שהופך את אמריקה לשונה".

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

נאום אובמה בא על רקע הסקרים בארה"ב, שלפיהם 56% מהאמריקנים מתנגדים להתערבות צבאיות בסוריה. בארה"ב הבהירו כבר אתמול כי אובמה אינו שולל את היוזמה הרוסית ומחכה להבהרות לגביה. על רקע היוזמה הדיפלומטית נדחתה ההצבעה בקונגרס על אישור המתקפה,

שהייתה אמורה להתבצע מעט אחרי נאום אובמה לאומה. עם זאת, בוושינגטון מבהירים כל העת כי ארה"ב אינה ממהרת להתפתות לקבל את היוזמה הרוסית, וגורמים בכירים בגבעת הקפיטול ובבית הלבן הביעו סקפטיות לגבי סיכויי מימושה. 

 

לאובמה צפויה משימה קשה מאוד, שהופכת קשה יותר מרגע לרגע, לאשר בקונגרס יציאה לפעולה בסוריה. בסנאט, שבו יש רוב דמוקרטי, עוד יש לו סיכוי טוב לזכות באישור, אולם בית הנבחרים נשלט על ידי הרפובליקנים שישמחו להכשיל יוזמה של הנשיא. גם דמוקרטים לא מעטים בבית הנבחרים אינם תומכים בתקיפה. אובמה לא התחייב אף לא פעם אחת שלא לתקוף בסוריה ללא אישור הקונגרס, אם היוזמה שלו תיכשל, אך גם לא הבטיח שכן ייצא לפעולה. כנשיא, לאובמה יש הסמכות להורות על כך, אולם הוא מעדיף לזכות באישור הקונגרס כדי לשאוב לגיטימיות רבה יותר לתקיפה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נשיא ארה"ב אובמה. "לעתים החלטות וגינויים פשוט אינם מספיקים"
צילום: AP
מומלצים