שתף קטע נבחר

פסיקה בניו יורק: שכר מינימום לחשפניות

אחרי ארבע שנות דיונים, דחה השופט את טענות רשת "הקברט של ריק" שהעסיקה אלפי חשפניות כעובדות קבלן, שאף נדרשו לשלם למועדונים עמלה

זכויות עובדות: חובה לשלם לחשפניות ברשת "הקברט של ריק" שכר מינימום. כך קבע הלילה (ד') שופט פדרלי בניו יורק שקבע שבעלי המועדונים העסיקו אותן באופן בלתי הוגן כעובדות קבלן פרטיות, כשהן למעשה נחשבות לעובדות במועדונים.

 

הפסיקה קובעת כי כ-1,900 נשים שעבדו במועדונים של הרשת בעבר ובהווה כחשפניות יוכלו לקבל החזרים כספיים, בהתאם לגל הפסיקה ברחבי ארצות הברית לפיו חשפניות זכאיות לשכר מינימום, תשלום עבור שעות נוספות וזכויות ככל העובדים. בעקבות הפסיקה צנחו מניותיה של רשת "הקברט של ריק", המונה כ-40 מועדוני חשפנות בארצות הברית, במסחר בבורסה בוול סטריט.

 

עוד דיווחים מהעולם:

אובמה: נותן סיכוי לדיפלומטיה, מוכן לתקוף

בן ה-107 שנהרג איים: "תצטרכו לירות בי"

איראן: חלון ההזדמנויות להסדר גרעין מוגבל

בדרך למונדיאל: ירדן, מלכת הכדורגל הערבית 

 

כמה מהחשפניות תבעו בשנת 2009 את הרשת משום שהן לא קיבלו משכורות אלא רק "דמי הופעה", שלרוב גם הם היו עד 20 דולר בטיפים מלקוחות שהן נדרשו לרקוד בחיקם, מה שמכונה "ריקוד פרטי". לא רק זאת, אלא שהן נדרשו לשלם לבעלי כל המועדון עמלה על הערבים בהם היו במקום.

 

השופט פול אנגלמאייר קבע בפסיקתו שבעלי הרשת ומנהלי המועדונים קבעו בעניינן של הנשים שתבעו אותן באופן שמעיד על כך שהן למעשה היו עובדות המקום, הכפופות לחוקיו ולכלליו של כל מועדון, ושהן לא היו יכולות להחליט בעצמן לגבי תנאי עבודתן.

 

בפסיקה, בת 65 עמודים, ציין השופט כי הנשים כולן נדרשו שלא ללעוס מסטיק,

חויבו לכללי לבוש מסוימים, קיבלו לוח משמרות והוקצו להן חדרי שירותים מסוימים. "אחרי ארבע שנות דיונים, אנחנו שמחות שהשגנו את מה שביקשנו בבית המשפט", אמרה מישל דרייק, עורכת הדין של התובעות.

 

פסיקות דומות נגד בעלי מועדוני חשפנות פורסמו בעת האחרונה בקנזס, בג'ורג'יה, במיניסוטה ובוושינגטון הבירה. בחודש אפריל האחרון הושגה פשרה בין כ-1,000 חשפניות לשעבר לבין רשת מועדוני "פנטהאוס", שישלמו להן כ-8 מיליון דולר פיצויים, אם בית המשפט יאשר את הפשרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שילוט של מועדון חשפנות בפלורידה. המועדון אינו קשור לתביעה
צילום: AFP
מומלצים