שתף קטע נבחר

החרדים שוב זנחו את פרס

לא עזרו למועמד ישראל אחת שנים ארוכות של קירבה לרב עובדיה יוסף ולרבנים האשכנזים. בסוף כמעט כולם הצביעו לקצב "כי אנחנו מחוייבים לאלוקים"

לפני כעשר שנים נכווה פרס ברותחין, עת המפלגות החרדיות מנעו ממנו מלהקים ממשלה בעקבות "התרגיל המסריח". פרס לא נזהר בצוננין, ונכווה שוב, והפעם בבחירות לנשיאות.
ביום שאחרי כבר ברור כי משה קצב הביס את שמעון פרס במאבק על קולות חברי הכנסת החרדים. שני המועמדים לנשיאות השקיעו מאמצים רבים כדי לזכות בתמיכת סיעות ש"ס ויהדות התורה. שניהם ביקרו במהלך המרוץ אצל גדולי התורה של שתי הסיעות. כל אחד מהמועמדים פקד שלוש פעמים את ביתו של המנהיג הרוחני של תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, וניסה להשפיע אישית על כל אחד מ-22 חברי הכנסת החרדים.
מתחילת המרוץ היה ברור, כי בהתאם לדרך ההתנהלות הפוליטית של המפלגות החרדיות, הן תשאפנה למשוך את ההחלטה עד לרגע האחרון, תוך מאמץ שלא להרגיז את הצד המנצח. לכן נשמר מסך העשן עד לרגע האחרון וגם לאחריו.

יהדות התורה

הערכה זהירה קובעת, שלמרות הכרת התודה של אנשי יהדות התורה לפרס, הנובעת מיחסו החיובי למגזר ומאחריותו להסדר "תורתו אומנותו", הצביעו כל חמשת חברי הכנסת של יהדות התורה עבור קצב. "מצד הפרקטיקה אנחנו צריכים אולי להצביע פרס, אולם מצד אלוקים אנחנו צריכים להצביע קצב ואנחנו בצד של אלוקים", כך הסביר המנהיג הליטאי, הרב אהרון לייב שטיינמן, מדוע צריכים חברי הכנסת הסרים למרותו להצביע עבור מועמד הליכוד לנשיאות. גם הרב יוסף שלום אליישיב אמר דברים דומים, כך ששני חברי הכנסת של הפלג הליטאי, הרב משה גפני והרב אברהם רביץ, הצביעו עבור קצב.
מקורות ביהדות התורה מסרו כי בצורה דומה הצביעו גם חברי הכנסת שמואל הלפרט ויעקב ליצמן. האחרון קיבל רק בסמוך למועד ההצבעה הוראה ברורה ומפתיעה מפטרונו, האדמור מגור, להצביע לקצב. בכירים ביהדות התורה טוענים כי חבר הכנסת פורוש הטיל בסיבוב הראשון פתק לבן ובסיבוב השני הצביע עבור קצב.

ש"ס

מאז שהחל המרוץ לנשיאות ביקש מועמד הליכוד, משה קצב, שש"ס תאפשר חופש הצבעה לחברי הכנסת שלה. מועמד ישראל אחת, שמעון פרס, הסתפק בפחות וביקש את תמיכתם של שלושה עד ארבעה חברי כנסת. בש"ס חששו, שהתסכול מאי בחירתו האפשרית של פרס, תוביל למסע של שנאה והסתה כנגדם. גורמים בש"ס טענו, כי מילאו אחר מאוויהם של שני המועמדים. "זו לא העדתיות, חס ושלום, זה בגלל שאתה ירא שמים שומר תורה ומצוות ומניח תפילין כל יום", השיב הרב עובדיה יוסף לשאלתו של קצב האם התמיכה בו נבעה מהעניין העדתי.
עם זאת, בימים האחרונים שלפני ההצבעה, התרבו הדיווחים מביתו של הרב עובדיה, על-פיהם המועמד המועדף עליו הוא קצב, גם בשל העניין העדתי.
אולם, בשל הידידות רבת השנים של הרב עובדיה עם שמעון פרס ובשל דיסאינפורמציה, שהוזרמה על ידי גורמים בש"ס, העריכו רבים, כי מספר גדול של חברי כנסת מש"ס יצביעו עבור פרס ויבטיחו את בחירתו. היחידים מחוץ למטה קצב שדיברו אתמול על ניצחון של קצב היו חברי הכנסת של ש"ס. יו"ר הסיעה בכנסת, ח"כ יאיר פרץ, הצהיר עוד בטרם ספירת הקולות בסיבוב הראשון: "או שקצב יהיה נשיא או שיהיה תיקו".
הנשיא הנבחר, משה קצב, הבין ככל הנראה למי הוא צריך להודות באופן אישי על בחירתו- לקדוש ברוך הוא, בכותל המערבי, ולרב עובדיה יוסף, בביתו שבשכונת הר נוף. קצב שאל את הרב האם מבחינה הלכתית מותר לו לעבור להתגורר בבית הנשיא בימי בין המצרים (שלושת השבועות שלפני תשעה באב). הרב התיר לקצב לעבור לבית הנשיא, אך הבהיר לו כי מוטב שיעבור לגור ממש רק לאחר תשעה באב. בנוסף, הורה לו הרב לשמור על מידת הענווה.
פעילים בש"ס כבר עמלים על הקמת אוהל מחאה, שיוצב החל מהיום ליד בית הנשיא ובו תובע מחאה על מה שהם מכנים רדיפת המערכת המשפטית את אריה דרעי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גיל כהן מגן
משה קצב. המועמד שהביס
גיל כהן מגן
רוייטרס
שמעון פרס. המועמד שהובס.
רוייטרס
שאולי שם טוב
רפאל פנחסי, ש"ס. כולם הצביעו קצב
שאולי שם טוב
מומלצים