שתף קטע נבחר

צילום: AP, MCT, AFP , רויטרס, סי די בנק

הפך את עורו: פוטין הכוחני הפך ליונת שלום

נשיא רוסיה יכול לסמן את השבוע האחרון כאחד המוצלחים ביותר בכל שנות כהונתו בתפקיד. הוא התעקש בתוקף לעמוד לצדו של אסד, התנגד לתקיפה בסוריה, הציע פתרון דיפלומטי למשבר הנשק הכימי והוריד את אובמה מעץ התקיפה. והכי חשוב - הוא השיב לרוסיה את מעמדה כמעצמה במזה"ת

שבוע מוצלח ביותר עבר על האיש החזק בקרמלין: המהלכים הדיפלומטיים המפתיעים שביצע השבוע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין השיבו לעולם זיכרונות מעידן שרבים חשבו שכבר עבר מן העולם, עידן שבו וושינגטון ומוסקבה נאבקו על השפעה בעוד כל המדינות האחרות הביטו מן הצד.

 

עוד חדשות בעולם :

ניסתה להבריח קוקאין בבטן הריונית מזויפת

גיבורים על 4: הכלבים שהצילו חיים ב-11/9

מוסלמית חויבה לשחות עם בנים ב"בורקיני"

גרמופון ומקרר מהסיקסטיז: הקשיש שחי בעבר

 

יהיה אשר יהיה גורל ההצעה לפרק את סוריה מנשקה הכימי, רוסיה עשתה את שלה והפכה לשחקן מרכזי במזרח התיכון כפי שהיה בעבר. ולמען הסדר הטוב, נראה שמדובר בשחקן שלא זורק בקלות את בעלי בריתו, בשאר אסד למשל. אי אפשר להגיד את אותו הדבר על האמריקנים, שנטשו לפני שנתיים באופן פתאומי את נשיא מצרים המודח  חוסני מובארק ברגע שנתפש כמכונן ושהוכיח כנראה שאי אפשר לסמוך לעד על הסיוע האמריקני.

 

רוסיה לא ממהרת לזרוק את בעלות בריתה. פוטין ואסד ב-2006 (צילום: AP) (צילום: AP)
רוסיה לא ממהרת לזרוק את בעלות בריתה. פוטין ואסד ב-2006(צילום: AP)

 

בניגוד להתנהגות האמריקנית, פוטין עמד בגבורה לצד בעל בריתו הסורי וטען בפומבי שאין מספיק ראיות לכך שדמשק השתמשה בכלי נשק כימיים ב-21 באוגוסט. ואם בזה לא די, הוא גם רמז שיסייע לאסד במקרה של תקיפה צבאית מערבית בסוריה.

 

גם היא חוששת מתקיפה: איראן עוקבת מהצד

הדרך שבה יסתיים המשבר הסורי תהיה ללא ספק בעלת השלכות על איראן.

מנהיגי הרפובליקה האיסלאמית עוקבים מקרוב אחר ההתפתחויות האחרונות בסוגיה הסורית בשעה שהשעון מתקתק לעבר תקיפה אפשרית נוספת, בשטח ארצם, בגלל תוכניתם הגרעינית השנויה במחלוקת.

 

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מתח אתמול ביקורת מרומזת על ארה"ב ואמר כי "המסר שיתקבל בסוריה ייקלט היטב באיראן. אם אין אני לי מי לי". זה תקופה ארוכה שנתניהו לוחץ על המערב לאלץ את איראן לזנוח את תוכניתה הגרעינית בטרם תשיג נשק גרעיני למטרות צבאיות. בטהרן דוחים את טענות ישראל ומתעקשים שתוכנית הגרעין נועדה למטרות אזרחיות, בהן ייצור חשמל ותרופות.

 

בסוריה יודעים טוב מאוד למי צריך להודות. תמונות פוטין לצד אסד בדמשק (צילום: AP) (צילום: AP)
בסוריה יודעים טוב מאוד למי צריך להודות. תמונות פוטין לצד אסד בדמשק(צילום: AP)

 

פירוקה של סוריה מנשק כימי עשוי להתברר כפתרון דיפלומטי מצוין כדי למנוע תקיפה צבאית, אך בפועל מדובר בפתרון קשה ביותר לביצוע ויש שאומרים שאף בלתי אפשרי בגלל הנסיבות והתנאים בשטח: חוסר האמון במשטר הסורי גבוה; לא בטוח שניתן לאמת את הסרת כל הנשק הכימי משטח המדינה הערבית; הפקחים שיגיעו למדינה כדי להשמיד את הנשק הבלתי קונבנציונלי עלולים להיות בסכנת חיים במדינה ששקועה במלחמת אזרחים. לזה יש להוסיף את העלות הכספית הגדולה והשאלה אם ניתן להגיע למצב שבו סוריה תהיה נקייה לחלוטין מנשק כימי.

 

כאבי הראש של אובמה: מלחמה ואל-קאעידה

אולם, דבר אחד מרשים כבר קרה: עצירתה, לפחות לעת עתה, של תקיפה צבאית אמריקנית שזכתה להתנגדות רבה מצד דעת הקהל העולמית והאמריקנית.

 

אפילו בממשלו של ברק אובמה חשו אי נוחות עם תקיפה שלא בטוח שתשרת את האינטרס הלאומי האמריקני ודאגו להבהיר שמבצע צבאי במדינה הערבית לא נועד להפיל את משטרו של אסד ולשנות את מהלכה של מלחמת האזרחים העקובה מדם. מאז מרס 2011 גבה הסכסוך האלים בין נאמני אסד לבין המורדים את חייהם של יותר מ-110 אלף בני אדם.


הנשיא הרוסי הושיט לו סולם. אובמה (צילום: AP) (צילום: AP)
הנשיא הרוסי הושיט לו סולם. אובמה(צילום: AP)

 

בוושינגטון גם לא מביעים נכונות לפעול מצד אחד נגד הרודן הסורי ומצד אחר לסייע לכוחות המורדים, שרובם הגדול נשלטים על ידי ארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים שקשורים לאל-קאעידה ושמים לעצמם למטרה לפגוע בארה"ב ובמדינות מערביות.

 

האיש הברוטלי שהציל את אובמה ממבוכה

בכל מקרה, המנצח הגדול של השבוע הוא הנשיא הרוסי, שלא פעם תואר כאדם אינטרסנטי, כוחני ואף ברוטלי וכעת זוכה לעדנה עם יוזמתו לפרק את סוריה מנשקה הכימי בדרכי שלום.

 

"נראה שפוטין הציל את אובמה ממבוכה אפשרית מבית", אמר לאון ארון, מומחה לרוסיה ב-AEI, מכון מחקר פוליטי אמריקני בעל השפעה שמושבו בוושינגטון. "מדובר בניצחון גיאופוליטי ענק לפוטין. כעת, רוסיה היא מעצמה שוות כוח לארה"ב במזרח התיכון".


סגרו דיל מאחורי הקלעים. פוטין ואובמה בפסגת ה-G20 בסנט פטרבורג (צילום: EPA) (צילום: EPA)
סגרו דיל מאחורי הקלעים. פוטין ואובמה בפסגת ה-G20 בסנט פטרבורג(צילום: EPA)

  

בטור דעה שפרסם היום ב"ניו יורק טיימס" כתב נשיא רוסיה שהוא מוטרד מפעולה צבאית של ארה"ב ללא אישור מועצת הביטחון והסביר שפעולה כזו עלולה לדרדר את המצב במזרח התיכון כולו. עוד הוא אמר שהמורדים אחראים לתקיפה הכימית והוסיף: "לא ניתן להתעלם מדיווחים שלפיהם המורדים מתכננים כעת תקיפה נוספת - נגד ישראל".

 

פוטין ב"ניו יורק טיימס": "לא דיבר מעל הראש של אובמה"

לדבריו של הנשיא הרוסי, בסוריה ניטש מאבק בין המשטר לבין האופוזיציה ולא מדובר במאבק על דמוקרטיה. הנאבקים במשטר הם "פעילי אל-קאעידה וגורמים קיצוניים אחרים שארה"ב הגדירה כארגוני טרור, בהם חזית א-נוסרה". פוטין הדגיש כי הוא רואה בעימותים הללו עניין פנימי אשר גורמים חיצוניים ממריצים אותו באמצעות חימוש מתנגדי המשטר או מתנדבים מהמערב שמגיעים להילחם נגד המשטר.

 

עד כמה חריגה החלטתו של פוטין לפרסם מאמר דעה באחד העיתונים החשובים ביותר בארה"ב? ד"ר זאב חנין, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטאות בר אילן ואריאל, אמר בראיון ל-ynet כי לא מדובר בצעד חסר תקדים, אך הוא בכל זאת חריג. "מתקופת הנשיאים ליאוניד ברז'נייב (ברית המועצות) וריצ'רד ניקסון (ארה"ב), היו מקרים שראיונות ומאמרים של נשיאים אמריקנים התפרסמו בעיתונות הרוסית ולהיפך. אולם, לא רואים את זה כל שני וחמישי. זהו צעד חריג", אמר ד"ר חנין.

 

ד"ר חנין אינו סבור כי בכתיבת מאמר דעה בעיתן אמריקני מנסה הנשיא הרוסי לדבר אל האמריקנים מעל הראש של נשיאם. "לדעתי מדובר בדבר מוסכם. אובמה רוצה שפוטין יחזק אותו ולכן אינו מתנגד לפרסום המאמר ב'ניו יורק טיימס'".

 

המומחה הישראלי לרוסיה הסביר כי במפגש של אובמה ופוטין בפסגת ה-G20 בסנט פטרבורג, שיחקו שני המנהיגים משחק. הם אמרו שלא הגיעו להסכמה בסוגיית התקיפה בסוריה ושיש משבר ביניהם, אבל למעשה הם סגרו בחשאי מאחורי הקלעים את התוכנית שהציע פוטין לפרק את סוריה מנשק כימי.

 

"אובמה טיפס על עץ גבוה אחרי שהציב לסוריה קווים אדומים ופוטין עזר לו לרדת ממנו", אמר ד"ר חנין והוסיף שהוא לא מסכים עם הטענות למלחמה קרה חדשה בין שתי המעצמות הגדולות. "לאף נציג רשמי ברוסיה אין עניין לבנות מסך ברזל חדש". על התוכנית לפרק את סוריה מנשק כימי אמר ד"ר חנין כי לא מדובר בבלוף רוסי. "אם היוזמה הזו היא באמת של פוטין הרי שהיא מבורכת על ידי אובמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים