שתף קטע נבחר

אין שופטים בדרום תל אביב

יש מי שיש לו נהרות של כסף לממן הגשת בג"צים ויש את הדפוקים שישלמו את מחיר ה"צדק" והדאגה לזכויות האדם ביום המחרת

אפשר להבין את ההיגיון המשפטי שמאחורי פסיקת בג"ץ בעניין איסור החזקת מסתננים בבתי מעצר. אי אפשר להבין, לקבל או להכיל את הזילות הנמשכת בחייהם של תושבי דרום תל אביב. טחנות הצדק לא סופרות אותם ולא רואות אותם ממטר.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

הון שחור יציל מעוני / דן אלון

אני הפנים של השד העדתי / שרון בן דליה  

 

את המסתננים שישולחו מבתי המעצר צריך לשכן במקום כלשהו, המקום הזה לא יכול להיות יותר דרום תל אביב. שופטי בג"ץ היו צריכים לחייב את המדינה למצוא פתרונות דיור למסתננים ולא להסתפק במופע צדקני הכולל הבעת צער טהרנית על המשך רמיסת זכויותיהם של תושבי דרום העיר. צדקנות ולא חלילה צדק. כי משמעות ה"צדק" הזה היא הנצחת העוול הנמשך זה שנים כלפי תושבי דרום תל אביב. כאילו לא הושפלו, נרמסו ונדרסו מספיק.

  

עבור תושבי דרום תל אביב זה או הם או המסתננים. זו לא סדנה טיפולית בדו-קיום. כל חטאם בכך שלא יכלו לממן לעצמם דירה מפונפנת בצפון תל אביב או ברעננה. הם רוצים לחיות בכבוד כאחד הישראלים בין ישראלים ולשלוח את ילדיהם לבתי ספר טובים שיבטיחו את עתידם. זה נורמלי, טבעי, מתבקש ואין בזה טיפה של גזענות. לדאבון הלב, כעונש על האחריות שגילו לגורלם, מצאו תושבי הדרום כי לפתחם צומח סניף ים תיכוני של מדינה אפריקנית נחשלת. לו זה היה קורה לכם הייתם שותקים? לא. הייתם משתוללים מזעם. תושבי רמת אביב קנו דירות במיטב כספם לא כדי שימצאו את עצמם בלב שלוחה של בני ברק או מאה שערים. את מאבקם של תושבי רמת אביב נגד התחרדותה איש לא מכנה גזענות. העיקר שבדרום תל אביב דאגו השופטים שסוף סוף יכון צדק.

 

כל עוד בג"ץ לא מחייב את המדינה לספק תוך זמן קצוב פתרונות דיור למסתננים מחוץ לגבולות דרום תל אביב וגם לא בערי הפריפריה הדרומיות, הרי ששופטיו שותפים לרמיסת זכיותיהם וחייהם של עשרות אלפי ישראלים. לכן אין לראות בהחלטה האמורה ניצחון לזכויות האדם כי אם ביטוי מצער לדרדור הערכים המתמשך בחברה הישראלית. מי שיש לו כסף ומגובה בעורכי דין יקרים יקבל צדק מסוג אחד. עניי העיר והנדכאים רק יכולים לייחל לחסדי בית המשפט.

 

ארגוני הסיוע למסתננים לא פנו עד היום בבהילות לבג"ץ בדרישה לחייב את המדינה לפזר את המסתננים בכל הארץ כי גם הם יודעים מה מחכה להם ביום המחרת. יש פתרונות, צריך רק לרצות למצוא אותם. ראשי ערים מבוססות וחזקות יחויבו לקלוט היישר מבתי המעצר יותר מסתננים מאשר שכונות נחשלות ועניות. הנה לכם צדק. אבל למה שהמדינה תילחם בראשי העיר העשירים של רמת השרון ורעננה כשבדרום תל אביב חיים אנשים שאין להם מה לאכול? לא כל שכן לממן עורכי דין.

 

כך זה עובד, ומה שמדכא הוא שזה אפילו עובד מצוין. יש מי שיש לו נהרות של כסף לממן הגשת בג"צים ויש את כל הדפוקים שישלמו את מחיר עשיית ה"צדק" והדאגה לזכויות האדם ביום המחרת.

 

אחר כך יגידו כמובן שהנבערים הימנים והלא-מחונכים בדרום תל אביב לא מכבדים מספיק את מערכת המשפט. כרגיל, הם מהווים איום מוחשי לשלום הדמוקרטיה.

 

זיו תדהר, אדריכל וקריין רדיו

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
עיר מקלט למסתננים. ארכיון
צילום: עידו ארז
זיו תדהר
מומלצים