שתף קטע נבחר

נתניהו בדרך לאובמה: אלו התנאים לאיראן

אובמה ורוחאני מתקרבים, ולפני שייפגש עם נשיא ארה"ב - ראש הממשלה מזכיר לו את התנאים שיש להציב: הפסקת כל העשרת האורניום, הוצאת החומר המועשר מהמדינה, סגירת המתקן ליד קום ועצירת מסלול הפלוטוניום לפצצה

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר הבוקר (יום א') שייפגש בעוד כשבועיים עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. ברקע התחממות היחסים בין וושינגטון לטהרן, נתניהו הציג את התנאים שיש להציב לאיראנים בעניין תוכנית הגרעין שלהם.

 

"יש ארבעה צעדים", פירט ראש הממשלה את מה שהוא מצפה מאובמה לומר לנשיא האיראני החדש, חסן רוחאני. "הראשון הוא הפסקת כל העשרת האורניום, השני הוא הוצאת כל האורניום מאיראן, השלישי הוא סגירת המתקן בקום והרביעי הוא עצירת המסלול הפלוטוגני (של העשרת הפלוטוניום - ע"א).

 

"רק כל ארבעת הצעדים יהוו עצירה ממשית של פרויקט הגרעין", הדגיש נתניהו. "עד שיושגו כל ארבעת הצעדים צריך להעצים את הלחץ על איראן ולא להרפות". 

ביקור אובמה בישראל לפני חצי שנה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ביקור אובמה בישראל לפני חצי שנה(צילום: AFP)

עוד הדגיש נתניהו: "האירועים של השבועות האחרונים אוששו את ההנחות שעל פיהן אנחנו פועלים: מדינה סוררת שמפתחת או לוקחת לידיה נשק להשמדה המונית עשויה להשתמש בו, אפשר לומר בסוף היא תעשה בו שימוש. רק איום צבאי אמין יכול לאפשר לתהליכים דיפלומטיים להביא לעצירת ההתחמשות. ישראל חייבת לבצר את כוחה כדי שתהיה תמיד יכולה ונכונה להגן על עצמה. כנגד כל איום. אם אני לי, מי לי".

 

הפגישה עם אובמה, השנייה שלהם השנה, צפויה להתקיים בוושינגטון ביום שני בעוד שבועיים (30 בספטמבר), כחלק ממסעו של ראש הממשלה לעצרת הכללית של האו"ם. למחרת, נתניהו צפוי לנאום בעצרת האו"ם בניו יורק.

 

הפגישה האחרונה בין השניים התקיימה בעת ביקורו של הנשיא אובמה בישראל לפני חצי שנה. נתניהו ואובמה צפויים לדון בסוגיית סוריה, הלחץ על איראן וכן המשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים.

 

עד כה פגישה של השניים במסגרת הנסיעה לניו יורק לא הייתה בתכנון,

 אולם נראה כי הוחלט שהיא תתקיים על רקע ההתפתחויות בשבועות האחרונים במזרח התיכון, וגם כדי לאותת על הקשר ההדוק בין שתי המדינות.

 

מאז ביקר אובמה בארץ, היחסים בינו לבין לנתניהו השתפרו וגם המתח ביניהם ירד. חידוש המו"מ המדיני תרם גם הוא להרגעת הרוחות.

 

נתניהו כן, רוחאני לא

השבוע נפוצו ספקולציות על פגישה אפשרית בין אובמה לבין נשיא איראן חסן רוחאני בעקבות דבריו של אובמה לפיהם הוא ורוחאני החליפו ביניהם מכתבים. אבל למרות המאמצים של השניים לרכך את מערכת היחסים בין שתי המדינות ואף ששניהם ינאמו ביום שלישי הבא בכינוס השנתי, פגישה כזו לא נקבעה ביניהם. דובר הבית הלבן ג'יי קרני התבטא בזהירות כשאמר אמש: "נכון לעכשיו הנשיא אינו צפוי לפגוש את עמיתו האיראני בכינוס עצרת האו"ם בשבוע הבא".

 

לא ייפגש עם אובמה. נשיא איראן, חסן רוחאני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא ייפגש עם אובמה. נשיא איראן, חסן רוחאני(צילום: AFP)

 

איראן גינתה את הצהרותיו של אובמה, שהבהיר אתמול בריאיון לרשת ABC שאינו פוסל שימוש בכוח במטרה לעצור את תוכניתה הגרעינית של הרפובליקה האיסלאמית. "ביקשנו מהם להחליף את האיומים בשפה של כבוד. האיומים הללו לא יפגעו בנחישות של האומה האיראנית להגן על זכויותיה הגרעיניות המוחלטות", הצהיר דובר מטעם משרד החוץ בטהרן.

 

בפגישתו עם אובמה בעוד שבועיים יבקש נתניהו להמשיך להפעיל לחץ ולא להקל בסנקציות על איראן. נתניהו מאמין כי פריצת הדרך בנושא הסורי התאפשרה בעקבות אימוץ הדוקרטינה שלו: איום ממשי בכח. 

 

השר לעניינים אסטרטגיים יובל שטייניץ התייחס לנושא בפתח ישיבת הממשלה היום: "קראתי היום את הידיעות על המחוות שצפויות מצד רוחאני. זו הכנה למתקפת המתינות והחיוכים שמתכנן רוחאני באו"ם. אותנו לא מעניינים הדיבורים אלא רק המעשים. ביטול המתקן בפורדו הוא צעד קטן שלבדו הוא חסר משמעות. במקום לייצר שבע פצצות אטום הם ייצרו רק שש. לא מדובר בויתור משמעותי שעוצר את המירוץ לפצצה גרעינית".

 

בסוגיה הסורית ישראל וארה"ב רואים עין בעין את הצורך לפרק את סוריה מנשקה הלא קונבציונלי ולמנוע השתלטות על השטח מצד ארגוני ג'יהאד. בישראל מרוצים מההסכם שהושג בעניין סוריה, וכעת ממתינים כאן לביצוע התוכנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: AFP
נשיא ארה"ב ברק אובמה
צילום: AFP
מומלצים