שתף קטע נבחר

VOIP: איך זה עובד?

הכל התחיל בישראל, בשירות שידע לסדר חלקי שיחה ולשלוח אותם מצד לצד. קבלו את מאחורי הקלעים של וייבר וסקייפ

באלף הקודם, בזמן שהייתה רק בזק בישראל, יצאה מישראל בשורת השיחות מעל רשת האינטרנט. אלון כהן וליאור הרמתי, מייסדי חברת ווקלטק, הוציאו לשוק את מוצר ה-VOIP הראשון, פרוטוקול שאפשר לאנשים לקיים שיחות דרך האינטרנט. השנה היא 1996, וההמצאה נתקלה במחסום הרשת האיטית, מחסום שייפרץ עם האלף החדש.

 

מאז חלפו המון סיביות ברשת המהירה והשימוש בה ל-VOIP צמח במוצרים שונים ובראשם,  תוכנות כמו Skype או Viber שמשמשות היום פלטפורמה זולה שגורמת לנו להיזכר בחוסר אמון ששילמנו שמונה שקלים  לדקת שיחה עם הדוד באמריקה בשנות התשעים. אז איך עובד ה"קסם" של ה-VoIP? איך נוצר הקשר נניח, בין אורית, שיצאה למסע עסקים באירופה, לבין בעלה בני שנשאר בארץ עם הילדים?

 

 

 (צילום: פי סי מגזין) (צילום: פי סי מגזין)
(צילום: פי סי מגזין)

 

הי! מה המצב

בכל פעם שאורית ובני מפעילים את תוכנת ה-VoIP שלהם, התוכנה מתקשרת עם שרתי החברה של התוכנה ואומרת "אני פה!". ההגדרה הטכנית של "פה" היא כתובת ה-IP של המכשיר. ההגדרה הפחות טכנית היא המיקום של המכשיר ברחבי האינטרנט. פעולה זו מאפשרת לשרתי החברה לדעת לאן להעביר שיחות וגם את מצבו של המנוי: "פנוי", "נא לא להפריע", וכדומה.

 

 

 

כאשר בני מזהה בתוכנה שלו שאורית זמינה, הוא מחליט להתקשר אליה.

פעולת ההתקשרות מתחלקת לשני חלקים. בחלק הראשון, נשלחת בקשה מהתוכנה של בני לתוכנה של אורית דרך שרתי החברה. אורית תראה זאת בצד שלה כשיחה נכנסת מבני. אם היא בוחרת לענות, אישור הבקשה חוזר מהתוכנה של אורית לתוכנה של בני דרך שרתי החברה.

 

פה מתחיל החלק השני. השיחה עצמה, הקול, עובר ישירות מהתוכנה של בני לתוכנה של אורית. איך התוכנות יודעות לאן "לשלוח" את הקול? האינפורמציה הזאת הייתה רשומה בבקשה ובאישור הבקשה. למודל הזה קוראים מודל הטרפז.

 

 

יש מכשולים רבים להעביר קול מעל האינטרנט. מעבר למהירות יש גם את העניין של הסדר, כי בין כל שני מחשבים באינטרנט עובר יותר מקו אחד. אם אורית אומרת את המשפט "שלום, בני איך הילדים?" תוכנה ה VoIP שלה "שוברת מטפורית" את המשפט לארבע חלקים "שלום", "בני", "איך" ו "הילדים?" ושולחת אותם אחד אחרי השני. הבעיה היא שלא מובטח שהחלקים יגיעו באותו הסדר שנשלחו, ולכן התוכנה בצד של בני צריכה להיות מספיק "חכמה" כדי לדעת לחבר את המשפט בצורה נכונה. (אחרת בני ישמע: "בני שלום הילדים? איך" ויחשוב שמשהו קרה לאשתו). הפתרון לבעייה נעשה ע"י מספור החלקים של השיחה והרכבתם לפי הסדר לפני השמעתם למשתמש.

 

 

זוכרים את ווקלטק הישראלית שהוזכרה בתחילת הכתבה? הם המציאו את הפטנט הזה, ולמעשה הניעו - ואפשר להגיד המציאו - את כל תעשיית ה-VoIP.

 

בזכות הירידה בתלות ב"חיווט פיזי" ע"י השימוש באינטרנט, מאפשר ה-VoIP לכל אחד לקבל גם יכולות תקשורת שפעם היו זמינות רק לחברות גדולות. כמו, למשל, האפשרות לקנות מספר טלפון בחו"ל שיצלצל בארץ, או הוספה קלה ופשוטה של משתמשים חדשים.

 

 

בזמן שניר לא מדבר בטלפון הוא נהנה לצלם את כבישי ישראל, ואפילו יש לו ערוץ ביו-טיוב, שנקרא IsraelRoads. למה? כי משעמם לו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים