שתף קטע נבחר

"עימות בגדה בין צה"ל לדיפלומטים אירופים"

רויטרס מדווחת על אירוע חריג בכפר שבו נהרסו בתי פלסטינים: דיפלומטים באו במשאית עמוסת אוהלים וציוד חירום, וחיילים מנעו מהם לפרוק אותם: "רימוני הלם הושלכו, דיפלומטית נזרקה לקרקע". צה"ל: ניסו להקים מאחז לא חוקי ויידו אבנים. האירופים: "זה מקומם, נדווח לממשלות שלנו"

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה אמש (יום ו') כי חיילים ישראלים הפריעו אתמול לדיפלומטים אירופים והשתלטו על משאית מלאה באוהלים ובסיוע חירום שהאירופים התכוונו להעביר לפלסטינים שבתיהם נהרסו השבוע.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

כתב של סוכנות הידיעות רויטרס דיווח כי ראה את החיילים זורקים רימוני הלם לעבר הדיפלומטים, אנשי סיוע ותושבים מקומיים בגדה המערבית, ומושכים דיפלומטית צרפתייה אל מחוץ למשאית לפני שנסעו משם עם תכולתה. "הם משכו אותי אל מחוץ למשאית והצמידו אותי לקרקע מבלי להתחשב בחסינות הדיפלומטית שלי", אמרה הדיפלומטית הצרפתייה מריון קסטאינג כשהיא מכוסה באבק. "זה האופן שבו החוק הבינלאומי מכובד כאן".

 

הדיפלומטית הצרפתייה נגררת על ידי החיילים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הדיפלומטית הצרפתייה נגררת על ידי החיילים(צילום: רויטרס)

 

ברויטרס דיווחו בכתבה כי צה"ל והמשטרה לא הגיבו על הדברים. ל-ynet נמסרה מצה"ל התגובה הבאה: "קבוצה של עשרות פלסטינים, יחד עם פעילים אירופים, ניסו להקים מאחז בלתי חוקי באמצעות אוהלים בשטח הסמוך ליישוב חמדת שבצפון בקעת הירדן, מהלך דומה שניסו לבצע לפני כשבוע. קבוצת הפעילים והפלסטינים יידו אבנים לעבר כוחות צה"ל שהגיעו לפנותם כפי שפונו לפני כשבוע, אך הקבוצה המשיכה לנסות להקים את המאהל במקום מאוהלים שאוכסנו במשאית שהביאו עמם. במהלך האירוע הוכרז המקום כשטח צבאי סגור בצו אלוף, ושלושה ממפרי הסדר שסירבו להתפנות ותקפו את החיילים, נעצרו. המשאית הוחרמה בהתאם ע"י כוחות הביטחון".

 

לפי הדיווח, תושבים אמרו כי חירבת אל-מחול, שבה התרחש האירוע, הוא מקום שבו גרים כ-120 בני אדם. צה"ל, כך דווח, הרס ביום שני השבוע את בתיהם הרעועים, אורוותיהם וגן ילדים שלהם, אחרי שבית המשפט הישראלי קבע כי אין להם את אישורי הבנייה המתאימים. אף שהפסידו את רכושם, כך דווח, התושבים סירבו לעזוב את המקום שבו, לדבריהם, משפחותיהם חיו במשך דורות על גבי דורות עם עדרי הכבשים שלהן.

 

לונדון: מודאגים. ישראל: נשקול להתלונן

רויטרס מדווחת כי החיילים הישראלים מנעו העברת סיוע של הצלב האדום ביום שלישי, וכי ביום רביעי צוות של הצלב האדום הצליח להציב כמה אוהלים - אולם צה"ל אילץ אותם לסלק את האוהלים. לדברי רויטרס, דיפלומטים מצרפת, בריטניה, ספרד, אירלנד, אוסטרליה והלשכה המדינית של האיחוד האירופי התייצבו במקום אתמול עם עוד אספקה. היא דיווחה כי עם הגיעם, כ-12 ג'יפים של צה"ל הגיעו למקום והחיילים הורו להם שלא לפרוק את הציוד.

 

"זה מדהים ומעורר זעם", אמר אחד הדיפלומטים של האיחוד האירופי שביקש להישאר בעילום שם, "נדווח על כך לממשלות שלנו. הנוכחות שלנו כאן היא לגמרי עניין של החוק ההומניטרי הבינלאומי. לפי אמנת ז'נבה, הכוח הכובש חייב לראות את צורכי העם שנמצא תחת כיבוש. האנשים האלה אינם זוכים להגנה". בעימותים בין חיילים למקומיים, דיווחה הסוכנות, נעצרו כמה תושבים וזקן פלסטיני התעלף ונלקח לטיפול רפואי.

 

משרד האו"ם לתיאום עניינים הומניטריים מסר בהצהרה מטעמו כי מחול היא הקהילה הבדואית השלישית שנהרסת על-ידי ישראל בגדה

ובאזור ירושלים מאז אוגוסט.

 

בעקבות התקרית אתמול הביעו גורמים רשמיים פלסטינים ספקות משמעותיים בנוגע לסיכויים להגיע לפריצת דרך במשא ומתן עם ישראל, שחודש בחודש שעבר. "מה שהישראלים עושים אינו מסייע למשא ומתן", אמר הדיפלומט האירופי שביקש להישאר בעילום שם, "לא משנה מהן הנסיבות, אם יש משא ומתן או אין משא ומתן, הם מחויבים לכבד את החוק הבינלאומי".

 

דובר הקונסוליה הכללית של בריטניה בירושלים מסר בתגובה כי לונדון "מודאגת מאוד" מהרס הבתים במחול וממניעת הסיוע מתושבים מקומיים לאחר מכן. "שבנו והבהרנו לרשויות בישראל שאנחנו מודאגים מהרס שכזה, ושאנחנו סבורים כי הוא גורם סבל לא נחוץ לאזרחים פלסטינים רגילים, פוגע בתהליך השלום ומנוגד לחוק הבינלאומי", אמר הדובר.

 

מתאם הפעולות ההומניטריות של האו"ם בשטחים הפלסטיניים, ג'יימס רואולי, הביע "דאגה עמוקה" ומסר: "אני קורא לרשויות בישראל לכבד את מחויבויותיהן ככוח כובש להגן על הקהילות שתחת אחריותן, ובמיוחד להפסיק את הרס הבתים והרכוש של הפלסטינים".

 

דובר משרד החוץ, פול הירשזון, הודיע כי משרד החוץ יחקור את ההאשמות שלפיהן חיילי צה"ל נהגו בדיפלומטית הצרפתייה באלימות, אך ציין כי ישראל שוקלת להגיש נגדה תלונה, "אם היא אכן השתתפה בפעילות שאינה מקובלת דיפלומטית". שגרירות צרפת בישראל לא מסרה תגובה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 20/09/2013 17:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"משכו אותי אל מחוץ למשאית", הדיפלומטית הצרפתייה נגררת על ידי החיילים
צילום: רויטרס
מומלצים