שתף קטע נבחר

מכה לחיזבאללה: צבא לבנון ייכנס לדאחייה

אחרי שנים של שליטה מוחלטת מצד חיזבאללה בפרבר הדרומי של ביירות, הודיע שר הפנים הלבנוני כי מיום שני ייכנסו לראשונה אנשי מנגנוני הביטחון של המדינה למעוז התמיכה של נסראללה. עיתון המזוהה עם חיזבאללה: "דרשנו מהמדינה למלא את חובתה"

סכנה להגמוניה של חיזבאללה בדאחייה? שר הפנים בממשלת לבנון הזמנית, מרוואן שרבל, גילה בסוף השבוע כי החל מיום שני הקרוב צבא לבנון ומנגנוני הביטחון ישלחו כוחות, כדי לאבטח בעצמם את הפרבר הדרומי של ביירות, שנחשב למעוז הביטחוני של ארגון הטרור השיעי הלבנוני - והנמצא בשליטתו המלאה.

 

עוד חדשות מהעולם:

ארה"ב לישראל: איראן תיבחן לפי מעשים

לשכב עם 100 מורדים: נשים מתוניסיה לסוריה

בורסת הימורים בגרמניה: מי יירש את אנג'י?

 

שרבל גילה במסיבת עיתונאים אמש כי חתם על צו המזמן 2,000 אנשי מילואים לחבור למנגנוני הביטחון, כדי להגביר את המוכנות של הכוחות האלה במשימות לשמירת הביטחון והסדר. לדבריו, "מטרת פריסת אנשי מנגנוני הביטחון היא לשמור על הביטחון ולהסיר את הדאגות של האזרחים". השר הלבנוני גם אמר כי כל הסוגייה של "מנגנון ביטחון אוטונומי", בהתייחס לאבטחה של חיזבאללה בפרבר הדרומי של ביירות, היא עניין שאינו מתקבל על הדעת.

 

מצעד תמיכה בחיזבאללה בדאחייה (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
מצעד תמיכה בחיזבאללה בדאחייה(צילום: איי פי)
 

 

בעיתון אל-חיאת צוטטו הבוקר גורמים ביטחוניים, שטענו כי הוסכם לחלק את הדאחייה למספר חלקים, וכל מנגנון ביטחוני יקבל חלק אחד שבו הוא יאבטח את הכניסות ואת הכבישים הראשיים וגם את הכביש לנמל התעופה. בנוסף הוסכם כי יוקם חמ"ל משותף בין מנגנוני הביטחון השונים.

 

בנוגע לתפקיד של חיזבאללה נטען, כי בפגישות שנערכו באחרונה עם אנשי ארגון הטרור הלבנוני, הרחק מאור הזרקורים, הוסכם כי לחיזבאללה יהיה בו תפקיד, אך לא גלוי לעין. ככל הנראה לאנשי הארגון תהיה סמכות לבדוק כלי רכב בתוך השכונות של הדאחייה, אולם לארגון הטרור השיעי לא יהיה קשר לחמ"ל המשותף שיוקם.

 

חיזבאללה ביקש?

בעיתון אל-אחבאר, המזוהה עם חיזבאללה, נכתב הבוקר כי "בפעם הראשונה זה שנים ארוכות, המדינה הלבנונית נכנסת לפרבר הדרומי של ביירות כדי למלא את חובתה אחרי ההפצרות מצד התושבים, המפלגות והזרמים הפוליטיים באזור". בכותרת המשנה של הכתבה ניסו באל-אחבאר להציג את הפריסה המחודשת של מנגנוני הביטחון בצורה מגמתית המשרתת את ארגון הטרור של נסראללה: "הכוח הביטחוני, שיורכב מצבא לבנון ומנגנוני ביטחון הפנים של המדינה, יקבל לידיו את האחריות הביטחונית בתחילת השבוע הבא, אחרי שחיזבאללה דרש מהמדינה למלא את חובתה. אחרי שנים של בריחה מהאחריות, המדינה חוזרת לדאחייה מתחילת השבוע הבא".

 

 

בעיתון סיפרו כי אחרי שתוכנית הפריסה של מנגנוני הביטחון והצבא תחל לצאת לפועל, חיזבאללה ותנועת אמל השיעית יחלו באופן הדרגתי להסיר את המחסומים שאנשיהם הקימו בחלק מהרחובות בפרבר הדרומי של ביירות ובכניסות שלהם.

 

בחודשיים האחרונים הגביר חיזבאללה באופן משמעותי את האבטחה בפרבר הדרומי של ביירות אחרי שני פיגועי התופת הקשים שאירעו שם, על רקע מעורבות ארגון הטרור בלחימה בסוריה. אותם פיגועים, באזור ביר אל-עבד וא-רויס בלב המעוז של הארגון, בוצעו באמצעות מכוניות תופת והם גבו את חייהם של עשרות בני אדם. הצעדים יוצאי הדופן שנקט הארגון לאחרונה כללו בין היתר שימוש בכלבי גישוש לגילוי חומרי נפץ ובדיקה קפדנית של המכוניות שנכנסות ויוצאות מהדאחייה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מצעד תומכי חיזבאללה בדאחייה. ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים