שתף קטע נבחר

עדות מניירובי: "החבאתי הדרכון הישראלי"

בשעה 12:25 נשמעו פיצוצים אדירים והכדורים שרקו מעל לראשי הסועדים בבית הקפה הישראלי "ארטקפה". יריב קידר שהיה שם מספר: "החבאתי את כל המסמכים שיכולים לזהות אותי כישראלי. מנהל מסעדת הסושי התחבא בשירותים"

לפחות שלושה ישראלים חולצו בשלום מהתופת בקניון ווסטגייט בניירובי, בהם יריב קידר, נציג חברת "עמירן" בקניה בשבע השנים האחרונות. לפחות 39 בני אדם נרצחו במתקפת הטרור וכ-100 נפצעו. לפי הדיווחים, 12 מחבלים כנראה סומלים מחזיקים בשבעה בני ערובה. קידר שהה בזמן אירוע הטרור בארוחת צהריים בבית הקפה "ארטקפה". "בשעה 12:25, שמעתי פיצוצים אדירים מחוץ למרכז הקניות", הוא משחזר: "בית הקפה נמצא סמוך לרחבת הכניסה. אחרי שלושה-ארבעה פיצוצים עזים מחוץ למתחם התחילו להישמע יריות תופת שעברו לנו מעל הראש". 

אחד מיושבי בית הקפה חטף כדור באזור הרגל, ועשרות היושבים במקום הבינו שהם נמצאים בעיצומה של מתקפת טרור. "התחילו להישמע זעקות וצרחות של אנשים מבוהלים", מספר קידר. "המחבלים ירו צרורות לכל עבר. באותה השנייה החבאתי את כל המסמכים שלי שיכולים לזהות אותי כישראלי - הדרכון ומסמכים של העבודה - כדי שחס וחלילה לא יחטפו אותי והעובדה שאני ישראלי לא תפגע בי. גם חבר שלי מהעבודה עשה כמוני. נשארנו מתחת לשולחנות עד שהגיעו כוחות הביטחון המקומיים".  

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

קידר התקשר ישירות לשגריר ישראל ולשר לביטחון הפנים המקומי וחיכה כחצי שעה מתחת לשולחן עד שהצליח להימלט ממתחם הקניות שהפך לזירת יריות, דם ושברי זכוכית. "כשהמתנתי ראיתי את המחבלים, שהיו בעלי חזות סומלית. הם דיברו ערבית ולפי מה שהבנתי הם אמרו לכל המוסלמים שייצאו החוצה כדי שלא יאונה להם כל רע. המחזה שראיתי היה נורא, הרבה מאוד דם, אנשים פצועים ובוכים. זה היה מחזה מחריד".

 

לדעתו של קידר, למרות שההתקפה בוצעה בקרבת חנויות בבעלות ישראלית, לא היה זה ניסיון לפגוע בישראלים: "הם יכלו לירות רק לכיוון של החנויות או חס וחלילה לפגוע בבית הכנסת. לדעתי המחבלים ניסו לפגוע בסממנים מערביים ובכלל הם מנהלים מלחמה חורמה עם הממשלה הקנייתית".

 

מרכז הקניות ווסטגייט בניירובי מושך אליו אנשי עסקים מכל רחבי הגלובוס, ובהם אנשי עסקים ממדינות ערב. קבוצת ישראלים מנהלים בצוותא ארבע מסעדות במתחם הקניות הפופולרי כל כך: בית קפה ארטקפה, טאפאס בר והמבורגר הנמצאים בסמוך בקומת הכניסה וחנות סושי "אונמי" שנמצאת בקומה העליונה. "בהתחלה שמעתי על ישראלית שנלקחה בשבי עם המחבלים, אבל שמעתי שהיא שוחררה. גם אחד ממנהלי מסעדת הסושי התחבא בשירותים במשך שעה וחצי עד שהצליח להימלט". קידר ומספר ישראלים ששהו יחדיו בזמן אירוע הטרור הצליחו להגיע בשלום לביתם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
רגעי הבהלה בניירובי
צילום: רויטרס
מומלצים