שתף קטע נבחר

פעם שלישית מרקל: ניצחון סוחף לקנצלרית

הגוש השמרני בראשות קנצלרית גרמניה קיבל 42% מהקולות - ההישג הגדול שלו מאז 1990. כך על פי מדגמים ראשוניים. לפי שעה לא ברור אם השותפות של מרקל לקואליציה עברו את אחוז החסימה, דבר שייאלץ אותה להרכיב ממשלה עם יריביה מהשמאל. ומי עשויה להיות הפתעת הבחירות?

אין חדש תחת השמש הברלינאית: אנגלה מרקל נבחרה היום (יום א') מחדש לתפקיד קנצלרית גרמניה. כך עולה מתוצאות המדגמים. התוצאה לא מפתיעה איש בגרמניה על רקע הפופולריות הגדולה שלה זוכה מרקל. על פי המדגמים, הגוש השמרני של מרקל בת ה-59, שמורכב מ"האיחוד הנוצרי-דמוקרטי" (CDU) שבראשותה ו"האיחוד הנוצרי-סוציאלי בבוואריה" (CSU), קיבלה 42 אחוזים מהקולות - ההישג הגדול ביותר של הגוש מאז 1990. 

 

עוד חדשות בעולם :

קומנדו בקניון: 'רוצים להציל כמה שיותר חיים'

עיירה בחרדה: ניאו-נאצים מייסדים קהילה

תראו: הכלב שמזכיר את פוטין

לברוב: "ניסיון סחיטה אמריקני" בסוריה

 

אך למרות ניצחונה הסוחף של הקנצלרית, לא ברור אם שותפותיה לקואליציה זכו במושבים בבונדסטאג. מהמדגמים עלה כי שותפתה של מרקל לקואליציה, "המפלגה החופשית-דמוקרטית" (FDP), קיבלה 4.7 אחוזים - שיעור תמיכה לא מעודד מבחינתה בשעה שאחוז החסימה עומד על 5 אחוזים. רק לפני ארבע שנים קיבלה המפלגה כ-14 אחוזי תמיכה ובבחירות היום היא התרסקה, לפחות על פי המדגמים. אם כך יישאר המצב הרי שמרקל תיאלץ כמעט בוודאות לפנות ליריביה מהשמאל כדי להקים ממשלת אחדות.

 

   

יש לה סיבה לשמוח. מרקל בקלפי בברלין (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
יש לה סיבה לשמוח. מרקל בקלפי בברלין(צילום: גטי אימג'בנק)

 

"אעשה הכול כדי שגרמניה תשגשג ב-4 השנים הקרובות". מרקל בנאום הניצחון (צילום: AP) (צילום: AP)
"אעשה הכול כדי שגרמניה תשגשג ב-4 השנים הקרובות". מרקל בנאום הניצחון(צילום: AP)

 

המפלגה האירו-סקפטית החדשה, "מפלגת אלטרנטיבה לגרמניה" (AFD), זכתה להישג גדול כשקיבלה 4.9 אחוזים מהקולות וקרובה מאוד לזכות במושבים בפרלמנט. "המפלגה הסוציאל-דמוקרטית" (SPD) מהשמאל בראשות פר שטיינברוק קיבלה 26 אחוזים, עלייה של 3.5 אחוזים מהבחירות הקודמות, "מפלגת הירוקים" קיבלה 8 אחוזים ו"מפלגת השמאל" הקיצונית 8.5 אחוזים.

"מפלגת השמאל" זכתה להישג מרשים בקלפי בשל עמדתה המסורתית נגד מעורבות צבאית גרמנית בכל מצב, שהפכה לדרך המלך בדעת הקהל כעת נוכח המשבר בסוריה.

 

בנאום ניצחון שנשאה בפני קהל תומכים נלהב אמרה מרקל כי תוצאת המדגמים שהעניקה לה ניצחון מוחץ בבחירות הכלליות היא "סופר מצוינת" והדגישה כי תעשה הכול כדי שגרמניה תשגשג בארבע השנים הקרובות. היא הוסיפה כי "מוקדם מדי לדעת איך אבנה את הקואליציה החדשה". מנגד, יריבה שטיינברוק אמר בפני תומכיו ש"הכדור נמצא במגרש של גברת מרקל. היא צריכה לדאוג לעצמה לרוב".

 

פופולרית מאוד בארצה. מרקל (צילום: MCT) (צילום: MCT)
פופולרית מאוד בארצה. מרקל(צילום: MCT)

בדרך לקלפי. מרקל ובעלה יואקים סוור בברלין (צילום: MCT) (צילום: MCT)
בדרך לקלפי. מרקל ובעלה יואקים סוור בברלין(צילום: MCT)

יישבו שוב באותה ממשלה? שטיינברוק ומרקל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יישבו שוב באותה ממשלה? שטיינברוק ומרקל(צילום: AFP)

 (צילום: גטי אימג'בנק) (צילום: גטי אימג'בנק)
(צילום: גטי אימג'בנק)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

על פי המדגמים של ערוצי הטלוויזיה ARD ו-ZDF, מפלגת CDU של מרקל ומפלגת האחות שלה מבוואריה CSU יקבלו 297 עד 302 מושבים בבונדסטאג שבו כרגע 608 מושבים.

 

בשנים 2005 ו-2009 הייתה מרקל שותפה לקואליציה עם הסוציאל-דמוקרטים ושטיינברוק אף כיהן בתפקיד שר הכלכלה שלה. אלא שבקמפיין האחרון הוא פסל את האפשרות שיכהן שוב תחת ממשלתה של מרקל.

 

שיחות משא ומתן קואליציוני עשויות להימשך חודשים וממשלה חדשה של מרקל לצד הסוציאל-דמוקרטים עשויה לנקוט מדיניות יותר שמאלנית מזו הנוכחית ולהעלות את שכר המינימום ואת מס ההכנסה לבעלי שכר גבוה.

 

עם בחירתה מחדש לא יכולה הקנצלרית מזה שמונה שנים לנוח על זרי הדפנה ותיאלץ להתמודד השנה עם כמה בעיות לא פשוטות בכלכלת גרמניה. הרקע לבעיות הן היוזמות שקודמו על ידי האיחוד האירופי לחיזוק כלכלת גוש האירו שבינתיים לא צלחו. אירופה עדיין שקועה במיתון, וצעדי הצנע שאותם התעקשה גרמניה להחיל על מדינות השקועות בחובות בתמורה לסיוע כלכלי לא הצליחו לייצב מדינות כגון יוון ופורטוגל.

 

במהלך מערכת הבחירות אמרה מרקל שתוכנית הסוציאל-דמוקרטים להעלות מסים תסכן את השגשוג שחווה גרמניה וציינה שמפלגתו של שטיינברוק תמכה במדיניות האירו של ממשלתה לאורך כל המשבר הגדול שפקד את הגוש האירופי.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
"תוצאה סופר מצוינת". אנגלה מרקל
צילום: AFP
מומלצים