שתף קטע נבחר

ארה"ב הסירה את איום התקיפה נגד סוריה

מועצת הביטחון של האו"ם עשויה להצביע כבר היום על הצעת ההחלטה לפירוקה של סוריה מנשק כימי. במקביל, ויתרה ארה"ב על הסעיף של פעילות צבאית אוטומטית, כדי למנוע וטו רוסי

צעד גדול לקראת פירוק הנשק הכימי בסוריה: העיתון "וושינגטון פוסט" דיווח הלילה (יום ו') כי מומחים אמריקנים ורוסים מאמינים שניתן לנטרל במהירות את מרבית מאגרי גז העצבים שברשות משטר אסד, ולהוריד את הסיכון שסוריה תוכל להסתיר חומרים רעילים או שגורמי טרור ישימו עליהם יד. מועצת הביטחון של האו"ם עשויה להצביע כבר היום על הצעת ההחלטה לפירוקה של סוריה מנשק כימי.

 

סוריה - כתבות אחרונות ב-ynet

"אסד: לסוריה נשק שיכול לעוור את ישראל"

גנרל סורי: אסד הורה לי להשתמש בנשק כימי

לשכב עם 100 מורדים: נשים מתוניסיה לסוריה

 

לפי הערכת המצב של המומחים האמריקנים והרוסים ניתן להשמיד את כל הארסנל הכימי של סוריה בתוך תשעה חודשים, אם דמשק תעמוד בהתחייבותה להעביר את השליטה על הנשק הכימי לפקחים בינלאומים.

 

לברוב וקרי. רוסיה התנגדה לסעיף ענישה אוטומטי (צילום: AP) (צילום: AP)
לברוב וקרי. רוסיה התנגדה לסעיף ענישה אוטומטי(צילום: AP)

 

שגרירת ארצות-הברית באו"ם, סמנתה פאוור, אמרה לאחר דיון שנערך במועצת הביטחון כי "לפני שבועיים סוריה אפילו לא הכירה בכך שיש לה נשק כימי. המטרה שלנו היא חיסול מהיר של מאגר הנשק הכימי בסוריה. הצעת ההחלטה קובעת שיש עונש לאי ציות להחלטה".

 

אולם ההסכמה לעסקה נסגרה בפגישה בארבע עיניים בין מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב. רוסיה התנגדה לסעיף אוטומטי של ענישה של סוריה אם זו לא תציית להחלטה ועמדה על כך שבמקרה של אי ציות יוחזר נושא הענישה להחלטה נוספת של מועצת הביטחון.

 

מזכיר המדינה קרי אישר אמש בראיון לרשת CBS שאכן ארה"ב ויתרה על הסעיף של פעילות צבאית אוטומטית נגד משטר אסד בתוך טיוטת ההחלטה, כדי למנוע וטו רוסי. אבל הוא הבהיר שארצות הברית שומרת לעצמה את הזכות לפעול צבאית בסוריה, אם דמשק לא תממש את ההתחייבויות שלה לוותר על הנשק הכימי. "אנחנו לא מסירים את איום התקיפה מהשולחן אבל הוא לא חלק מההחלטה", אישר קרי והעריך שההתנגדות בקונגרס ושל הקהילה הבינלאומית לתקיפה הייתה "לפני הדו"ח של האו"ם, לפני ההסכם בז'נבה ולפני החתימה של סוריה על עמידה בתנאים. אם סוריה לא תעמוד בזה, אני מבטיח לך שהנשיא לא יסיר מהשולחן סמכות פעולה שיש לו".

 

בעקבות פגישת קרי לברוב צייץ שגריר בריטניה באו"ם, מרק גרנט, בטוויטר ש"בריטניה, צרפת, ארה"ב, רוסיה וסין, הסכימו על טיוטת החלטה מחייבת וברת אכיפה". בריטניה היא זו שהציגה את הטיוטה לעשר המדינות החברות הלא קבועות במועצת הביטחון של האו"ם. בהחלטה נקבע שעל סוריה לספק גישה לאתרי הנשק הכימי ולסייע להשמדתו

 

בעקבות החלטת מועצת הביטחון, תוצג מפת דרכים לחיסול הנשק הכימי בידי הארגון לאיסור של נשק כימי OPCW, שיהיה אחראי להשמדת מאגרי הנשק הכימי בסוריה. הארגון, שבסיסו בהאג, הביע אופטימיות לגבי יכולתו לכנס במהירות את המדינות החברות בו ולארגן תוכנית לחיסול הנשק הכימי בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פקחי או"ם באזור שנפגע מנשק כימי
צילום: רויטרס
מומלצים