שתף קטע נבחר

הבית הלבן: 1,265 עובדים לחופשה כפויה

לפי תוכנית החירום שתיכנס לפועל אם הקונגרס לא יאשר את התקציב עד 1 באוקטובר, מבין 90 אנשי צוות משק הבית של הנשיא, 15 איש בלבד ימשיכו בעבודתם - כדי לספק לאובמה ולמשפחתו "שירותי תחזוקה ותמיכה מינימאליים"; במקביל, חלק מהנתונים הכלכליים לא יפורסמו

1,265 מבין 1,701 העובדים בבית הלבן יישלחו לבתיהם לחופשה כפויה, אם הקונגרס האמריקאי לא יאשר את התקציב עד 1 באוקטובר, סוף השנה הפיסקלית.כך לפי תוכנית החירום של הבית הלבן. העבודה בבית הלבן תמשיך להתבצע "עם מספר מוגבל של עובדים כדי להמשיך ולקיים את הפעילות המינימאלית הצפויה".

 

הסנאט העביר אתמול חוק שמאשר תקציב לממשל האמריקאי עד 15 בנובמבר, מתוך כוונה להעביר בתקופה זו את התקציב ולפתור את המשבר סביב העלאת תקרת החוב. החוק יועבר כעת לאישור בית הנבחרים, הנשלט על ידי רוב רפובליקני - ואם לא יאושר עד יום שלישי יופסק תקצוב כל השירותים הפדרליים, למעט שירותים חיוניים.

  

לפי תוכנית החירום, מתוך 90 אנשי צוות משק הבית של הנשיא, 15 איש בלבד ימשיכו בעבודם - כדי לספק לאובמה ולמשפחתו "שירותי תחזוקה ותמיכה מינימאליים". בנוסף, רק 42 מ-66 אנשי צוות הביטחון הלאומי של אובמה ימשיכו לעבוד, וסגן הנשיא ג'ו ביידן יסתפק בצוות מצומצם של 12 איש, במקום 24. קיצוצים דומים יבוצעו במחלקות בבית הלבן האחראיות על התקציב,איכות הסביבה והפיקוח על התרופות. לעומת זאת, עוזרים בכירים, בעלי מינוי פוליטי וגורמים רשמיים שקיבלו את אישור הסנאט רשאים להמשיך לעבוד.


הבית הלבן. עוזרים בכירים רשאים להמשיך לעבוד אם קיבלו את אישור הסנאט (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן) (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)
הבית הלבן. עוזרים בכירים רשאים להמשיך לעבוד אם קיבלו את אישור הסנאט(צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)

 

במקביל, תפסיק ארה"ב לפרסם חלק ניכר מהנתונים המאקרו כלכליים - ובכלל זה את דו"ח התעסוקה החודשי שלו מצפים המשקיעים בשוקי העולם ואשר עתיד להתפרסם ביום שישי. "כל פעילות הסקירה ופעילויות קבועות אחרות יושהו ולא יופיעו עדכונים באתר הציבורי", אמרה אריקה גרושן, ראש הלשכה לסטטיסטיקת תעסוקה. עם זאת, לא כל הפרסומים של הנתונים הכלכליים יידחו. כך למשל, דו"ח בקשות ראשונות לדמי אבטלה של הממשלה יפורסם כרגיל. הפדרל ריזרב ימשיך לפרסם נתונים כלכליים גם במקרה של השבתה .

 

תקרת החוב של ארה"ב עומדת כעת על 16.7 טריליון דולר. על פי הערכות משרד האוצר, אם התקרה לא תעלה, הממשלה תעקוף אותה ב-17 באוקטובר, וכתוצאה מכך לראשונה בהיסטוריה תיקלע לחדלות פירעון על החובות שלה. הרפובליקאים דורשים כי ההוצאות שיחרגו מהתקציב החל מ-30 בספטמבר יקוזזו מחוק ביטוח הבריאות שמקדם אובמה, דרישה שנדחתה על ידי הנשיא.

 

המבוי הסתום הפוליטי שקדם להעלאת תקרת החוב ב-2011 הוביל להורדת דירוג היסטורית של החוב האמריקאי. עם זאת, הבית הלבן טען כי הפעם אינו מתכוון לנהל משא ומתן על העלאת תקרת החוב, וקרא למחוקקים לפעול במהירות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נשיא ארה"ב ברק אובמה. 42 מתוך 66 אנשי צוות הביטחון הלאומי ימשיכו לעבוד
צילום: AFP
מומלצים