שתף קטע נבחר

החלום: לזכות באוסקר למרות האספרגר

לג'וש ארונסון, מזכיר הפסטיבל הבינלאומי לסרטים "שק"ל יוצרים מציאות" המתמודד עם תסמונת אספרגר ברור מה החלום שלו: להיות האדם הראשון הלוקה בתסמונת אספרגר שזוכה באוסקר

שמי גו'ש ארונסון, אני בן 27 ומתגורר בדירה של עמותת שק"ל בירושלים. אני השביעי מבין 14 ילדים למשפחה חרדית ממנצ'סטר, אנגליה. במשפט אחד עלינו - משפחה עם משמעת משלה, סגורה בעולם משלה, בלי קשר לעולם החיצון, בלי טלוויזיה או אינטרנט, אבי רב בקהילה היהודית ואמי מועסקת כאם בית בסמינר.

 

כמעט מיום לידתי התברר למשפחתי שאני לא כשאר הילדים. כך החל מסע שעבר בין פסיכולוגים באנגליה ובמקומות נוספים בעולם וגם בישראל. לארץ הגעתי בגיל 6 ועברתי אבחון בידי פרופ' ראובן פוירשטיין, שפיתח שיטה ומרכז לאבחון ושיפור כושר למידה. וכאן גם עלתה לראשונה האפשרות שאני לוקה בתסמונת אספרגר ובכל זאת, למרות שמעולם לא הייתי ילד רגיל, למדתי בבית ספר רגיל כמו כולם.

 

מזה 3 שנים אני מועסק בעמותת שק"ל בתכנית "שיאים ערוצים לקהילה"- אני משמש כמזכיר המחלקה, ולפני כ-4 שנים הצטרפתי ל"יוצא מהכלל", תכנית טלוויזיה של שק"ל - שיאים ערוצים לקהילה בשיתוף מרכז כגן לתקשורת שמשודר בערוץ 98.

 

הדברים התגלגלו כך, שאחרי שהייתי ב"מונית הכסף" והיה מאוד מוצלח, חשבתי לעצמי, למה לא להשתמש באמצעי התקשורת כדי להראות לעולם שגם אנשים עם צרכים מיוחדים יכולים לכבוש את עולם המדיה והתקשורת ולהצליח בו....?

 

בקיצור, מהי תסמונת אספרגר? תסמונת אספרגר היא מגבלה נוירולוגית התפתחותית, המתבטאת בעיקר בקשיים באינטראקציה חברתית ורגשית. לבעלי התסמונת אינטליגנציה תקינה, ולעתים קרובות אף גבוהה מן הממוצע, יכולות מילוליות טובות וזיכרון מעולה לפרטים. קיים פער משמעותי בין היכולת הקוגניטיבית והפוטנציאל המילולי שלהם, לבין תפקודם בחיי היומיום.

 


Matt Stutzman מתוך הסרט "Low_Res"

 

אני, בעקרון, למדתי די מהר איך להסתדר כמו בן אדם רגיל, וזה הרבה בזכות אימא שלי שלימדה אותי כללי נימוס בסיסיים ואיך לקרוא שפת גוף. למדתי ממנה גם כללי היגיינה ואיך להשתלב בחברה. אני עדיין בתהליך ויש לי עוד הרבה עבודה לעשות בכדי להשתפר, אבל כל יום אני מתקדם יותר ויותר.

 

לפני שמונה שנים, כשהייתי בן 18, הורי החליטו לשלוח אותי להתגורר בישראל. ההתחלה לא היתה קלה, ועברתי בין הוסטלים שונים, עד שנכנסתי לפני כ- 5 שנים לעמותת שק"ל שנתנה לי חיים חדשים, וסוף אני מרגיש שמצאתי בית בישראל.

 

בעמותה עוזרים לי לממש את הפוטנציאל שלי להכנה לחיים העצמאיים, נותנים לי כלים, עזרה וסיוע כיצד להתמודד עם בעיות ועם זמנים קשים, תומכים בי בהכנסת משמעות לחיים ומעודדים אותי לעסוק בתחביבים שלי, למשל- האהדה שלי למנצ'סטר יונייטד (שבהוסטלים אחרים לא זכתה לעידוד...).

 

מסתרי הבלש המאותגר

בשק"ל עודדו אותי ועזרו לי אפילו למצוא חברה... במסגרת "יוצא מהכלל" במרכז כגן למדתי לצלם, להנחות, להפיק, לביים סרטים ולראיין, וכך מצאתי את עצמי מנחה במסגרת הזו גם בפסטיבלים ואירועים שונים בארץ ובחו"ל.

 

בפסטיבל הסרטים הבינ"ל- שק"ל יוצרים מציאות, שיתקיים בין ה 30.9-3.10 בסינמטק בירושלים, יזמתי פאנל, באדיבות חברת "הוט", שנקרא "מסתרי הבלש המאותגר". שמתי לב שאת סדרות הבילוש וסדרות בתי

החולים בטלוויזיה מאפיין סוג חדש של גיבורים: נשים וגברים עם מוגבלות, שהופכת ליתרון. שרלוק הולמס למשל, בסדרה הבריטית "שרלוק", ד"ר האוס המפורסם ועוד. בפסטיבל נצפה בשלושה פרקים ואחר כך נקיים דיון על התופעה.

 

החברים והאנשים שעובדים איתי יודעים שכשאני רוצה משהו אני בדרך כלל עובד קשה ומגיע ליעד. לא מוותר עד שאני משיג את זה. ו... יש לי חלום! החלום שלי זה להגיע בסופו של דבר להוליווד ולהיות הבן אדם הראשון עם תסמונת אספרגר שזוכה באוסקר!

 

  • פסטיבל "שק"ל יוצרים מציאות 3" יתקיים בסינמטק ירושלים בין התאריכים 30-9-03.10 הסרט על ג'וש יוקרן בו במסגרת האירוע זכויות יוצרים ביום שלישי 1 לאוקטובר בסינמטק ירושלים בשעה 17:00. לפרטים נוספים והזמנות חוה גולן 050-8822272.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גו'ש ארונסון
מתוך הסרט - come as you are
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים