שתף קטע נבחר

הוכח שאתה מוסלמי ותחיה: חידון אל-קאעידה

מתקפת הטרור בניירובי חשפה טקטיקה חדשה של הג'יהאד העולמי וסניפיו - לא עוד הרג חסר הבחנה, אלא ניסיון לחוס על חייהם של מוסלמים. בקניון Westgate נדרשו הקונים להפגין בקיאות בקוראן ובמשפחת מוחמד, ומי שלא הצליח - נורה למוות. מה הביא לשינוי בגישת הטרוריסטים?

מי רוצה להישאר בחיים? החמושים רעולי הפנים שפרצו לקניון Westgate בניירובי הגיעו עם סדרה של שאלות טריוויה דתיות: בעוד אזרחים מבועתים רצו לחפש מחסה בתאי שירותים, מאחורי בובות תצוגה, בפירי אוורור ומתחת לשולחנות אוכל, התוקפים פתחו בחידון של 20 שאלות כדי להבדיל בין מוסלמים לבין אלה שאותם הם מחשיבים לכופרים.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

נער בן 14 הציל את עצמו על-ידי כך שקפץ לגג הקניון, לאחר ששמע מחבריו בפנים שהם נשאלו על שמות קרובי משפחתו של הנביא מוחמד. יהודי ישראלי כתב פסוק מהקוראן על ידו כדי לזכור אותו, אחרי ששמע את החוטפים מבקשים מבני ערובה לדקלם פסוקים ספציפיים. אין סוף ניצולים תיארו כיצד התוקפים מ"א-שבאב", ארגון סומלי שהצטרף בשנים האחרונות לאל-קאעידה, ירו באנשים שלא הצליחו לספק את התשובות הנכונות.

 

"יחס שווה לצרפתים ולאנגלים - לשפוך את דמם". הקנין החרב בניירובי (צילום: AP) (צילום: AP)
"יחס שווה לצרפתים ולאנגלים - לשפוך את דמם". הקנין החרב בניירובי(צילום: AP)

העדויות המחרידות שלהם, יחד עם מסמכים פנימיים של א-שבאב שהתגלו מוקדם יותר השנה על-ידי AP, מסמנים את השינוי האחרון במסגרת התמורות שעוברות על רשת הטרור העולמית, שהחלה לשקול מחדש את גישתה אחרי שורה של כישלונות בעיראק. אל-קאעידה הבין

מאז כי הרג חסר-הבחנה של מוסלמים הוא מכשול אסטרטגי, וכעת הוא מקווה ליצור הפרדה בין מוסלמים לבין שאר האנשים, שבהם רואים אנשי הארגון "כופרים".

 

"מה שזה מראה זה את ההכרה של אל-קאעידה בכך שהמוני המוסלמים שהם רצחו זו בעיה רצינית מבחינת הקהל שהם מנסים לגייס", מסביר דיוויד גרטנסטיין-רוס, מנהל המרכז לחקר הרדיקליזציה של הטרור. "זו בעיה שהם תיעדו במסמכים ושמו לב אליה לפחות מאז עיראק. כעת אנחנו רואים ארגונים של אל-קאעידה שבאמת משקיעים מאמצים כדי לטפל בזה".

 

ההתפתחות של א-שבאב באה לידי ביטוי בקובץ של שלושה מסמכים שלפי הערכות נכתבו על-ידי אנשי הארגון ונמצאו על-ידי אנשי סוכנות הידיעות AP בצפון מאלי מוקדם יותר השנה. הם כוללים תיעוד של ועידה שבה השתתפו 85 אנשי דת מוסלמים ושנערכה בדצמבר 2011 בסומליה, וכן סיכום של פתוות (פסקי הלכה) שהם הוציאו בשנה שעברה אחרי קבלתם לחיק אל-קאעידה.

 

"הם התחילו לשאול שאלות. אם ידעת את התשובה - יכולת ללכת". יוצאים מהקניון (צילום: AP) (צילום: AP)
"הם התחילו לשאול שאלות. אם ידעת את התשובה - יכולת ללכת". יוצאים מהקניון(צילום: AP)

 

ארגון א-שבאב, שפירוש שמו הוא "הצעירים", הוקם בשנת 2006, אז החלו אנשיו לפעול כמיליציה קיצונית הנלחמת בכוחות ממשלת סומליה. בשנת 2009 היא החלה לחזר אחר אל-קאעידה, ופרסמה הקלטות עם כותרות כמו "לשירותך, אוסמה". עד למתקפת הטרור בשבוע שעבר בקניון Westgate הקבוצה לא השקיעה מאמצים כדי לחסוך בחיי אזרחים מוסלמים, וביצעה למשל פיגועים במסעדות עמוסות, תחנות אוטובוס ובניין ממשל שבו חיכו מאות סטודנטים לתוצאות של מבחן. עד למותו בשנת 2011 סירב אוסמה בן-לאדן להתקבל לרשת אל-קאעידה, לפי מכתבים שנמצאו באחוזה שבה הסתתר וחוסל בפקיסטן. מהמכתבים עולה כי מייסד אל-קאעידה הפך יותר ויותר מוטרד ממבצעי ג'יהאד אזוריים שבהם נרצחו אזרחים מוסלמים.

 

במכתב לאנשי א-שבאב בשנת 2010 יעץ בן-לאדן בנימוס ללוחמים הסומלים לבחון מחדש את מבצעיהם "כדי להפחית ככל האפשר את מספר ההרוגים המוסלמים". א-שבאב לא קיבל אור ירוק להצטרף לאל-קאעידה עד לפברואר 2012, כמעט שנה אחרי מותו של בן-לאדן.

 

החוק: קנייתים=אנגלים=כופרים

בחלופת אי-מיילים מוקדם יותר השבוע עם סוכנות הידיעות AP הבהירו אנשי א-שבאב: "המוג'הידין ערכו תהליך בדיקה קפדני בקניון ונקטו כל אמצעי זהירות אפשרי כדי להפריד בין המוסלמים לבין הכופרים לפני שביצעו את ההתקפה שלהם". עם זאת, אפילו ב-Westgate א-שבאב עדיין רצחו מוסלמים, שהיו בין 60 האזרחים שנורו למוות בתוך הקניון.

 

רוטביק פאטל, בן 14, היה בין המדפים ב"נקומאט", הסופרמרקט הגדול בקניון, כששמע את הפיצוצים הראשונים. "הם התחילו לירות בלי הפסקה, ומי שמת - מת", סיפר. "אחר כך הייתה רגיעה והם באו לאנשים והתחילו לשאול אותם כל מיני שאלות. אם ידעת את התשובה - הם נתנו לך ללכת. הם שאלו מה שם אמו של הנביא מוחמד. הם ביקשו לזמר פסוקים דתיים".

 

מה שם אמו של הנביא מוחמד? יורים רק ב"כופרים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מה שם אמו של הנביא מוחמד? יורים רק ב"כופרים"(צילום: AFP)

 

ממול לסופרמרקט איש עסקים יהודי-ישראלי בן 31 פדה המחאה בסניף בנק כששמע גם הוא את היריות. אנשים רצו לחלקו האחורי של הבנק ונעלו את עצמם בחדר עם הכספת וכיבו את האורות. נודע להם באמצעות מסרונים בטלפונים הסלולריים שהחמושים מבקשים מאנשים לומר

את ה"שהאדה" הערבית. "אחת הנשים שהיו איתנו קיבלה SMS מהבעל שלה שסיפר שהם מבקשים מאנשים לומר את השבועה האיסלאמית, ואם אתה לא יודע אותה - הם הורגים אותך", אמר איש העסקים. הוא השליך את הדרכון שלו וכתב את השבועה האיסלאמית על זרועו, כפי שסיפר גם ל-ynet.

 

ניסיונותיו של ארגון "א-שבאב" לזהות מוסלמים עולים בבירור מהתמלול, בן 16 עמודים, של הוועידה שבה השתתפו ב-2011 אנשי הדת האיסלאמיים בעיירה ביידואה בסומליה שנמצאת בשליטת א-שבאב. הם פרסמו כמה פתוות המגדירות מיהו בדיוק מוסלמי ומיהו כופר.

 

לפי המסמך, חובה להרוג ולשדוד את אלה המבצעים פשעים נגד האיסלאם: "הצרפתים והאנגלים צריכים לזכות ליחס שווה: הדם שלהם והכסף שלהם הם חלאל (מצוות חובה) בכל מקום שבו הם נמצאים. לכל מוסלמי בכל מקום בעולם אסור לשתף איתם פעולה בשום צורה... זה מוביל לכפירה ולהוצאה מהאיסלאם", נכתב שם. עוד נכתב: "בהתאם לכך, אתיופים, קנייתים, אוגנדים ואזרחי בורונדי הם בדיוק כמו האנגלים והצרפתים מפני שהם פלשו למדינה האיסלאמית של סומליה".

 

"מוסלמים, התרחקו מהאויב וממתקניו". הבריחה מ-Westgate (צילום: AP) (צילום: AP)
"מוסלמים, התרחקו מהאויב וממתקניו". הבריחה מ-Westgate(צילום: AP)

 

סוכן ה-FBI לשעבר עלי סאופן, שחקר את הפיגועים בשגרירויות ארה"ב במזרח אפריקה לפני 15 שנה והפיגוע במשחתת האמריקנית בתימן לאחר מכן, אמר כי התאספותם של עשרות אנשי דת באזור הנמצא תחת שליטת א-שבאב מזכירה את ועידת אל-קאעידה שנערכה באפגניסטן בסביבות 1997. הוועידה ההיא הגדירה את ארה"ב כמטרה, ולדברי סאופן זה מה שהוביל לפיגועים בשגרירויות ארה"ב בקניה ובטנזניה ב-1998. "אנחנו רואים משהו דומה מאוד כאן", הוא מסביר.

 

במסמך נוסף, מ-29 בפברואר 2012, רק שבועיים אחרי הצטרפות א-שבאב לאל-קאעידה, הארגון מזהיר מוסלמים להתרחק מבניינים המאוישים על-ידי לא-מוסלמים, מה שחוזה ומצדיק למעשה את מותם של המוסלמים בקניון Westgate. "ולכן כל המוסלמים צריכים להתרחק מהאויב וממתקניו כדי לא להפוך מגן אנושי להם, ולא להיפגע ממכותיהם של המוג'הידין המכוונות נגד האויבים הצלבנים", נכתב במסמך. "אין שום תירוץ לאלה החיים או מתרועעים עם האויבים במקומותיהם שלהם".

 

בה בעת נכתב במסמך: "המוג'הידין כנים ברצונם לחסוך דם של אחיהם המוסלמים, והם לא רוצים ששום מוסלמי ימות מכדורים המכוונים אל אויבי האל". רודולף עתאללה, שעקב אחרי א-שבאב כמנהל המלחמה בטרור באפריקה במשרד ההגנה האמריקני בשנים 2003-2007, אומר כי מדובר בהתגמשות מסוימת מצדו של ארגון שמאז לידתו הרג אנשים בעקביות. "פעם הם היו פשוט הולכים והורגים אנשים. היום הם מעבירים מסר ברור שאומר: 'תראו, אנחנו שונים... אנחנו לא הורגים יותר ללא-הבחנה. אנחנו מגנים על מוסלמים חפים מפשע ואנחנו מנסים להרוג 'כופרים' ו'לא מאמינים'".

 

שחרור בני הערובה המוסלמים באלג'יריה הביא אהדה. הטרור בקניה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שחרור בני הערובה המוסלמים באלג'יריה הביא אהדה. הטרור בקניה(צילום: רויטרס)

 

טקטיקה דומה כבר הביאה אהדה לפעילי טרור איסלאמיסטים. כשאנשיו של פעיל הטרור מוכתר בלמוכתר המקושר לאל-קאעידה תקפו בינואר

השנה מתקן גז באלג'יריה לוחמיו שחררו מאות עובדים מוסלמים שהיו במקום, ועמוד פייסבוק שהוקדש לבלמוכתר התפוצץ מרוב "לייקים".

 

כמה שעות אחרי היריות בקניון Westgate, האנשים המכווצים בפחד בתוך הבנק שמעו המולה. התוקפים התקרבו אליהם, ואיש העסקים היהודי-ישראלי ירק על ידו כדי למחוק את המילים שעד אז זכר כבר בעל פה. הדלת נפתחה. הוא נשם לרווחה. זו הייתה המשטרה.

 

כמה קומות למעלה, פאטל בן ה-14 חיפש מקום להתחבא בו על הגג. כשהג'יהאדיסטים עלו במדרגות וזרקו רימון, הוא לא היסס. הוא קפץ וריסק את הקרסול על הרצפה מתחת. הוא אמר כי לא היה יודע להשיב על שאלותיהם.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מסמכי א-שבאב חושפים את השינוי במדיניות. חורבן בקניון בניירובי
צילום: AP
מומלצים