שתף קטע נבחר

יועצת אובמה על איראן: יש כל הסיבות לספק

סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי, מבהירה כי למרות "מתקפת הקסם" של נשיא איראן רוחאני והשיחה ההיסטורית שלו עם נשיא ארה"ב, השתיים רחוקות מנרמול היחסים ו-וושינגטון אינה מתפתה להאמין לטהרן בקלות. "יש לנו כל הסיבות שבעולם להיות ספקנים, לא נסכים שאיראן תעשיר אורניום בעצמה"

סוזן רייס, היועצת לביטחון לאומי של נשיא ארה"ב ברק אובמה, ניסתה בצהריים (יום א') להפיג את החששות בישראל, בסעודיה ובמדינות נוספות מפני האפשרות שארה"ב תיפול למלכודת איראנית שמטרתה לפתח נשק גרעיני תוך מריחת הזמן במשא ומתן. רייס אמרה כי אובמה בחר בקפידה את דבריו כשאמר שלאיראן יש זכות להשתמש באורניום מועשר, אבל לא להעשיר אורניום בעצמה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

אורניום מועשר לרמה נמוכה אינו מספיק לייצור נשק גרעיני, ואם איראן תחזיק באורניום כזה מבלי להעשירו לרמה גבוהה יותר - היא לא תפתח נשק שכזה. אלא שמצב שבו איראן תמשיך להעשיר אורניום בעצמה ישמר את יכולתה לחתור להשגת פצצת אטום. "טרם התחלנו את המשא ומתן, ומוקדם עדיין לקבוע אם נשיג הסכם על הגרעין", אמרה רייס.

 רוחאני במטוס בסיום ביקורו באו"ם ()
רוחאני במטוס בסיום ביקורו באו"ם

 

על פגישת שרי החוץ של שש המעצמות עם שר החוץ האיראני בשבוע שעבר אמרה רייס: "בפגישה התחייבו האיראנים שלא להשיג נשק גרעיני

אלא אנרגיה גרעינית, ואנחנו הדגשנו שעל איראן למלא את מחויבותה לקהילה הבינלאומית ושהסנקציות יישארו עד שההתחייבויות ימולאו. האיראנים הביעו רצון להשיג גרעין לצורכי שלום, אבל לנו יש כל הסיבות שבעולם להיות ספקנים. אנחנו צריכים להעמיד את זה במבחן, וכל התחייבות צריכה להיבחן".

 

רייס הדגישה: "ארה"ב אינה מדברת על זכותה של איראן להעשיר אורניום. אם איראן תמלא את התחייבויותיה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ולהחלטות מועצת הביטחון, תהיה לה זכות לאנרגיה גרעינית לצורכי שלום - זו אינה עמדה חדשה של ארה"ב".

 

נשיא איראן שב לטהרן, אחרי השיחה ההיסטורית עם אובמה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשיא איראן שב לטהרן, אחרי השיחה ההיסטורית עם אובמה(צילום: AFP)

 

על עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שמזהיר בשבוע האחרון שוב ושוב מ"מתקפת הקסם" של טהרן ומדגיש כי מעבר למילים יפות איראן טרם עשתה דבר שמצביע על שינוי במדיניות הגרעין שלה, אמרה רייס: "אנחנו בקשר הדוק עם ישראל ובנות ברית אחרות, ואנחנו מאוחדים בנוגע לתהליך ולמה שנדרש כדי שיהיה לנו ביטחון שבסוף התהליך יהיה גרעין רק לצורכי שלום. אני לא רוצה להיכנס לפרטי המשא ומתן

שעדיין לא התחיל בצורה משמעותית אלא רק לומר שאנחנו באותו דף עם ישראל ושש המעצמות".

 

רייס הדגישה כי וושינגטון וטהרן רחוקות עדיין מרחק גדול מנרמול היחסים ביניהן. ארה"ב ואיראן ניתקו את הקשרים ביניהן בעקבות המהפכה האיסלאמית באיראן ב-1979. "הייתה רק שיחה ראשונה בין הנשיאים ובין קרי לעמיתו, והמשא ומתן טרם התחיל בצורה משמעותית. מוקדם מדי לדבר על הישג בתחום הגרעין וזהו צעד ראשון של דיבור על יחסי ארה"ב-איראן, אנחנו רחוקים מנרמול היחסים. אם נוכל לפתור בשלום את נושא הגרעין, הטרור ומעשיה האחרים של איראן שמטרידים אותנו במשך שנים, אז נוכל לדבר על העתיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס
צילום: AFP
מומלצים