שתף קטע נבחר

המטרה: חוליית מודיעין איראנית בלב ישראל

עלי מנצורי, שנעצר בנתב"ג בחשד לריגול, ניסה לטשטש כל סימן למוצאו האיראני. הוא שכר חדר במלון פאר מול שגרירות ארה"ב והיה אמור להקים תשתית לפיגועים בארץ, אבל בשב"כ מעריכים כי פעילותו סוכלה בשלב מוקדם

פיתוח פעילות כלכלית עתידית והקמת "יחידת מודיעין איראנית" בשטח ישראל. אלו היו - על פי הערכת השב"כ - מטרות פעילותו של עלי מנצורי, האזרח הבלגי ממוצא איראני שנעצר בנתב"ג. חקירתו צפויה להסתיים בימים הקרובים וכתב אישום נגדו בגין ריגול עשוי להיות מוגש עוד השבוע.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

הוכח שאתה מוסלמי ותחיה: חידון אל-קאעידה

אתגר מבית: רוחאני וגרעין השינוי האיראני

 

על פי פרטי חקירה שונים, מנצורי פעל בישראל תחת השם אלכס מנס והשתכן במלון שממוקם מול שגרירות ארצות הברית בתל אביב. הוא הקפיד ללון בחדר עם מרפסת שפונה לכיוון הים, ממנה ניתן לתצפת על הנעשה במתחם השגרירות, והתבקש לעקוב אחר סידורי האבטחה במקום. בשב"כ בודקים כעת אם הספיק להעביר למפעיליו תמונות - שאת חלקן ניתן להשיג בקלות באינטרנט - ואם התבקש לצלם גם בסיסים של צה"ל ולעקוב אחר תנועות חיילים ונהלי אבטחה.

 

עלי מנצורי והתמונות שצילם ()
עלי מנצורי והתמונות שצילם 

מנצורי טישטש כל סימן למוצאו האיראני ולשהותו שם בשנים האחרונות ועל דרכונו הבלגי לא הופיעה חותמת של נמל התעופה בטהרן. ביקורו האחרון בארץ בתחילת ספטמבר ארך חמישה ימים ובסופו - מעט לפני שעלה על מטוס חזרה לבריסל - נעצר מנצורי. העובדה שהסתובב באופן חופשי בתל אביב מהווה, על פי השב"כ, נזק לביטחון המדינה, ובנוסף נבדק גם אם הצליח להעביר מידע כלשהו למפעיליו. כך או כך, העריכו, הסיכול המוקדם יחסית של פעילותו מנע הקמת תשתית מודיעינית איראנית פעילה בלב ישראל.

 

מיליון דולר תמורת הריגול

אותה פעילות - באמתלה עסקית, כחלק מחברה בלגית למכירת זכוכיות שכבר חתמה על חוזה עם אחד העסקים במרכז - אמורה הייתה לשאת פירות מודיעיניים במשך שנים. מהשב"כ נמסר כי יחידת המבצעים של משמרות המהפכה שהפעילה את מנצורי הפצירה בו לחתום על חוזים ארוכי-טווח עם חברות ישראליות, וכי תמורת פעילותו הובטח לו סיוע כספי בסך מיליון דולר. בין היתר, נבדק גם אם העצור הספיק לגייס פעילים נוספים תחת מטרותיו.

  

אתר החברה ()
אתר החברה

המנהל, "אלכס מאנס" ()
המנהל, "אלכס מאנס"

 

עם התקדמות החקירה עידכן השב"כ את שגרירות בלגיה בישראל. מחר הוא צפוי לעמוד בפני

שופט בית משפט השלום בפתח תקווה לצורך דיון בהארכת מעצרו. עורכות הדין מיכל עורקבי וענת יערי שמייצגות אותו מטעם הסנגוריה הציבורית טענו כי "מדובר באיש עסקים בלגי שאינו מונע מאג'נדה אנטי-ישראלית או פרו-איראנית, והתמונה מורכבת בהרבה מהדיווח שמוצג כעת". 

 

באתר האינטרנט של החברה הבלגית, שאותה ניהל לכאורה מנצורי שכינה עצמו "אלכס מאנס", נכתב כי היא עוסקת במסחר ושיווק חלונות וקירוי לחנויות ומסעדות. באתר מכונה החברה "European Folded Glass System", אבל לרכישת הדומיין השתמשו האיראנים בשם אחר - "European Folded Gling System".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים