שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ואהבת לשכנך כמוך: השתלמות לוועדי בתים
  איך תפתרו את סכסוכי השכנים? קורס חדש של האגודה לתרבות הדיור, המיועד לוועדי הבתים, מציע דרך אלטרנטיבית לפתרון מחלוקות: הקשבה, הבנה ואהבה. ובאיזו עיר בחרו להתחיל עם הפיילוט בנוסח אשרם הזה?

  השלום מתחיל עם השכן: פופים וקטורת בחדר המדרגות, חליצת נעליים בכניסה לבניין המשותף וחיבוקים מחזקים בין הדיירים. נשמע לא הגיוני? בפתח תקווה מקווים שלפחות באווירה הזאת יתנהלו בנייני המגורים המשותפים בשבועות הקרובים.

   

  כתבות נוספות על סכסוכי שכנים בערוץ הנדל"ן :

   

  האגודה לתרבות הדיור בעיריית פתח תקווה החלה השבוע בפיילוט של הפרויקט "מעגלי הקשבה" המיועד לוועדי בתים, ומטרתו למנוע סכסוכי שכנים. במסגרת הפיילוט, לומדים הנציגים בוועדי הבתים בעיר איך "לאהוב אחד את השני".

   

  "המטרה היא שכל יו"ר ועד בית יחזור לבית המשותף בו הוא גר ויעביר את הסדנה לדיירי הבניין שלו", אומרת דליה גאון, מנהלת תרבות הדיור בעירייה, "גם אנחנו השתלמנו בקורס הזה והבנו שזה כלי חשוב מאוד, בעיקר לעבודה עם סכסוכי שכנים".

   

  הדגש בקורס יהיה על הטמעת דפוסי תקשורת חדשים בבית המשותף. בין היתר, יועברו נושאים כגון החלפת צרות עין וביקורתיות בהקשבה ובכבוד, החלפת חשדנות וניכור בהיכרות ובקרבה וכן כלים לפתרון מחלוקות וסכסוכים.

   

  "הכי חשוב - להיות בלי אגו"

  "תקשורת והקשבה בין שכנים הוא הבסיס ליחסי שכנות טובים", מסביר מנכ"ל האגודה לתרבות הדיור, ראובן צדוק. לדבריו, "פיילוט מעגלי ההקשבה בפתח תקווה לוועדי בתים הוא ראשון מסוגו ואני בטוח בהצלחתו. בהמשך נבדוק אפשרות להחיל סדנאות אלו על ועדי הבתים בשאר רחבי הארץ".

   

  המעגלים מועברים על ידי אנשי מקצוע מטעם מרכז אוריאל, המתמחים בשיטת מעגל ההקשבה בקהילות ובארגונים, ולדברי ראש העירייה אורי אוהד, הקורס נערך במתנ"סים ברחבי העיר ללא תשלום. ההרשמה דרך מחלקת קשרי תושבים.

   

  "המטרה היא להביא אנשים לשבת ולדבר וללמוד להקשיב. מניסיוני, הנושא של ועדי בתים מאוד טעון - תמיד רבים ויש מחלוקות, ומי שסובל זה יו"ר הוועד שצריך לפשר", מספרת סיגל אמיתי, יו"ר ועד בית בבניין משותף בשכונת כפר גנים א' בעיר.

   

  "הקשבנו לבעיות אחד של השני ולמדנו כל מיני טכניקות שניישם בישיבות שנערוך בבניין", היא מוסיפה. "למשל, טכניקת חפץ הדיבור - רק מי שמחזיק חפץ יכול לדבר במהלך הישיבה. זו טכניקה טובה לישיבות ועד שבדרך כלל מתפוצצות ודיירים רבים אחד עם השני. הכי חשוב זה להיות בלי אגו - ולהקשיב. זה עובד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  השכנים בפתח תקווה ימצאו אהבה?
  צילום: shutterstock
  מומלצים