שתף קטע נבחר

הממשל האמריקני משותק: נותר ללא תקציב

הסנאט ובית הנבחרים לא הגיעו להסכמה בנוגע לחוק התקציב בעיקר בשל מחלוקת על תוכנית הבריאות "אובמה-קר" והתוצאה דרמטית: מהבוקר אין תקציב לממשל וכמיליון עובדים ייצאו לחופשה ללא תשלום. אובמה בפנייה לאנשי הצבא: "לכם ולמשפחותיכם מגיע יותר מאשר חוסר התפקוד בקונגרס"

משבר חריף בוושינגטון: לראשונה זה 17 שנה מושבת מהבוקר (יום ג') רוב הממשל האמריקני משום שהסנאט (רוב דמוקרטי) ובית הנבחרים (רוב רפובליקני) לא הגיעו להסכמה בנוגע לחוק התקציב. ההשבתה נכנסה לתוקפה בחצות שעון החוף המזרחי (7 בבוקר שעון ישראל). מעתה ייאלץ הממשל הפדרלי להוציא כמיליון עובדים לחופשה ללא תשלום.

 

עוד חדשות בעולם :

האתר שמרעיד את צרפת: "אני מכירה אנס"

'בדיקת DNA חדשה במשפט אמנדה נוקס'

 

הנשיא ברק אובמה פנה בהודעה מיוחדת ברשת טלוויזיה המשודרת לכוחות הביטחון והבהיר שחיילים במדים לא יושפעו, אך אזרחים עובדי שירותי הביטחון ייפגעו ושכרם של כמיליון וחצי אנשי צבא יעוכב. "בכל פעם עמדתם באחריות שלכם ותפקדתם במקצועיות, במיומנות ובאומץ. למרבה הצער, הקונגרס לא עמד באחריות שלו. הוא כשל בהעברת תקציב וכתוצאה מכך חלק ניכר מן הממשל שלנו יושבת עד שהקונגרס יתקצב אותו שוב. לשר ההגנה (צ'אק) הייגל, לגנרל (מרטין) דמפסי ולמפקדים שלכם יהיה יותר מידע על ההשפעות שיהיו לכך עליכם ועל משפחותיכם", אמר אובמה והבטיח שימשיך להיאבק למען העברת התקציב.

 

משק מושבת - זה מה שהולך לקרות:

שכרם של כמיליון וחצי אנשי צבא יעוכב 

הגנים הלאומיים בארה"ב, כולל פסל החירות, יושבתו 

דו"ח התעסוקה לא יפורסם  

ההשבתה תעלה למשק האמריקני כ-300 מיליון דולר ביום בשל אובדן ייצור

   

מחלוקת קשה עם הרפובליקנים. ננסי פלוסי, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים (צילום: AP) (צילום: AP)
מחלוקת קשה עם הרפובליקנים. ננסי פלוסי, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים(צילום: AP)
 
"האיומים על הביטחון הלאומי שלנו לא השתנו ואנחנו צריכים אתכם שתהיו מוכנים לכל אפשרות. מבצעים צבאיים מתמשכים, כמו המבצע שלנו באפגניסטן, יימשכו", אמר הנשיא האמריקני. "אם אתם משרתים באזור סכנה, נדאג לכל צורכיכם על מנת שתצליחו במשימותיכם. הקונגרס העביר חקיקה שתוודא שתקבלו את משכורותיכם בזמן, ואני חותם עליה. נמשיך לפעול כדי לטפל בכל השפעה שתהיה להשבתה עליכם ועל משפחותיכם".
 

אובמה: "נישאר הצבא החזק בעולם"

לאזרחים המשרתים בצבא אמר אובמה: "לכם ולמשפחותיכם מגיע יותר מחוסר התפקוד שאנחנו רואים אצל הקונגרס. הכישרון והמסירות שלכם סייעו לשמור על הצבא שלנו כצבא הטוב בעולם. לכן אמשיך לפעול כדי לגרום לקונגרס לפתוח מחדש את הממשל ולהחזיר אתכם לעבודה בהקדם האפשרי".
  

מכה לנשיא ברק אובמה  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מכה לנשיא ברק אובמה (צילום: רויטרס)

 

הרפובליקנים מסרבים להוציא את "אובמה-קר" מהתקציב. יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרפובליקנים מסרבים להוציא את "אובמה-קר" מהתקציב. יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר(צילום: AFP)

 

"אני הולך להמשיך להיאבק כדי להיפטר מקיצוצי התקציב המקיפים הללו, עצירת התקציבים האוטומטית הזו, אשר פוגעים בצבא שלנו ובכלכלה שלנו. אנחנו זקוקים לגישה אחראית שתתמודד עם האתגרים הפיסקליים שלנו ותשמור על חוסנם של הצבא והכלכלה שלנו. אני הולך לוודא שתישארו הצבא הטוב ביותר בעולם ללא יוצא מן הכלל. על זה אני נאבק. זה מה שמגיע לכם ולמשפחותיכם. בשם העם האמריקני, תודה לכם על השירות שלכם, שדואג שנישאר חופשיים, ותודה לכם על ההקרבה שלכם, שבזכותה האומה והצבא שלנו נשארים הכוח הגדול ביותר לשמירת החירות שהעולם ידע מעודו. אלוהים יברך אתכם ואת משפחותיכם ואלוהים יברך את אמריקה", חתם אובמה את דבריו.

 

סלע המחלוקת בין הרפובליקנים לדמוקרטים הוא על תוכנית ביטוח הבריאות החדשנית של הנשיא אובמה, שזכתה לכינוי "אובמה-קר". במשך שעות ארוכות ניסו הרפובליקנים, שלהם רוב בבית הנבחרים, לקשור בין התקציב של הממשל הפדרלי לבין שינויים בחוק הבריאות, שלמעשה ייעקרו אותו מתוכן. כל ניסיון רפובליקני לקשור בין השניים יורט בסנאט, שרובו דמוקרטי, ושהדף כמה פעמים את הצעות התקציב שאושרו בבית הנבחרים.  

גם פסל החירות ייסגר (צילום: AP) (צילום: AP)
גם פסל החירות ייסגר(צילום: AP)
 

בשל חוסר היכולת, או חוסר הרצון להגיע לפשרה בגבעת הקפיטול מושבתים רוב שירותי הממשל הפדרלי האמריקני, בהם גם הגנים הלאומיים של ארה"ב, כולל פסל החירות. השירותים החיוניים ביותר, כגון הצבא ופקחי הטיסות, ימשיכו לפעול כרגיל. מחלקת המדינה האמריקנית תמשיך לקלוט בקשות לאשרות שהייה והנציגויות של ארה"ב בעולם יוסיפו לתת שירות לאזרחים אמריקנים. בעקבות ההשבתה לא יפורסם ביום שישי דו"ח התעסוקה שמספק נתון כלכלי מכריע לאמריקנים. על פי כמה הערכות, השבתת הממשל בוושינגטון תעלה למשק האמריקני כ-300 מיליון דולר ביום בשל אובדן ייצור כלכלי.

 

מי שסופג ביקורת רבה מבית בשל ההשבתה הוא הנשיא אובמה, שהתפנה לפשרה עם פוטין על הנשק הכימי, לעצרת האו"ם, לשיחת הטלפון עם הנשיא האיראני ולפגישה ארוכה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, אך לא התפנה לשוחח עם הרפובליקנים, עד הלילה. 

 

רק כאשר נותרו ארבע שעות עד לכניסת ההקפאה לתוקפה פנה אובמה אל יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר,

וביקש ממנו לפעול לאישור החוק להמשך תקצוב הממשל הפדרלי למשך שישה שבועות, כדי להימנע מהשבתת הממשל. לפי הודעת הבית הלבן, אובמה פנה לביינר, הרפובליקני הבכיר ביותר בבית הנבחרים, בבקשה שמפלגתו תסיר את היוזמה לקשור בין תקציב הממשל לבין קיצוץ תוכנית הבריאות של אובמה, אך ללא הצלחה. 

 

בעוד הפוליטיקאים האמריקנים מוסיפים להתקוטט, אזרחי ארה"ב ירגישו את ההשבתה מיידית, באופן משמעותי. הכלכלה האמריקנית המקרטעת ספגה צניחות שערים בבורסה לקראת התקרבות ההשבתה והמשבר הפוליטי מעורר חשש חדש וחמור יותר: אם הצדדים לא הסכימו על הצעת התקציב, הם עלולים שלא להתפשר בהצבעה על העלאת תקרת ההלוואות הלאומית, דבר שעלול להוביל את הממשל להשתמט מחובותיו.

 

עם זאת, סביר להניח שהתיקו המשתק הזה לא יימשך זמן רב, לא רק בשל הפגיעה הכלכלית החריפה שעלולה להיגרם לארה"ב, אלא בגלל הסבל הרב לאזרחים שנה לפני הבחירות לקונגרס, שיתקיימו בשנה הבאה. בפעם הקודמת שהממשל הושבת, בין 1995 ל-1996, הרפובליקנים ספגו פגיעה משמעותית בקלפיות והנשיא דאז ביל קלינטון נהנה מפירות השיתוק הפוליטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אין הסכמה בגבעת הקפיטול
צילום: רויטרס
צילום: AP
ננסי פלוסי, הלילה
צילום: AP
מומלצים