שתף קטע נבחר

לא יתקפל: "אובמה-קר" נוע תנוע

הטירוף השתלט על גבעת הקפיטול. הרפובליקנים מסרבים לאשר את התקציב מבלי שהנשיא האמריקני ידחה בשנה את הפעלת הרפורמה בשירותי הבריאות. למרות השביתה והקושי להפנים נשיא שחור, אין סיכוי שאובמה יתקפל

הרפובליקנים מכוונים אקדח פוליטי לראשו של הנשיא ברק אובמה, ומאיימים ללחוץ על ההדק, אבל אובמה והדמוקרטים מאמינים שמדובר באקדח בלי כדורים. מי ששואל מה קורה בוושינגטון ומדוע פרצה הבוקר (יום ג') השביתה, התשובה מאוד פשוטה: הרפובליקנים המהווים רוב בבית הנבחרים מסרבים לאשר את התקציב לשנה הקרובה, מבלי שהנשיא אובמה יתקפל וידחה בשנה את הפעלת הרפורמה בשירותי הרפואה הקרויה על שמו "אובמה-קר".

 

עוד חדשות מהעולם ב-ynet:

קמרון אנטואנט: אם אין לחם, יש אופה

יאללה ביוש: התפטרה מהעבודה בסרטון הורס

 

יותר מ-40 פעמים הצביע הרוב הרפובליקני בבית הנבחרים על ביטולה של הרפורמה, אבל הציבור האמריקני לא ממש התרשם מהם, ובחר בנשיא אובמה לכהונה שנייה. הוא גם הותיר את הרוב הדמוקרטי בסנאט, ולכן אין כל סיכוי לבטל את הרפורמה שהפכה לחוק והיא נכנסת בימים אלה לשלב הביצועי שלה.

 

ארה"ב זקוקה נואשות לרפורמה בשירותי הבריאות. היא יקרה, בלתי יעילה והותירה מחוץ למעגל המבוטחים עשרות מיליוני אמריקנים. במשך עשרות שנים ניסו הדמוקרטים לבצע רפורמה.

 הכישלון האחרון היה בתקופת הנשיא ביל קלינטון ב-1993. אובמה הצליח במה שקודמיו הדמוקרטים נכשלו ואין שום סיכוי שבעולם שהוא יחתום על חוק לביטולה.

 

הטירוף השתלט על גבעת הקפיטול. חבורה של צירי קונגרס הזויים מפחידים את הנהגת בית הנבחרים ומובילים את היו"ר הרפובליקני ג'ון ביינר והבכירים האחרים למחוזות מסוכנים למפלגתם, לארה"ב ולכלכלה העולמית.

 

היו ימים בוושינגטון וזה לא היה מזמן, שאמריקה התגאתה בשיטה הפוליטית שלה, שבנו האבות המייסדים, המורכבת ממערכת בלמים ואיזונים בין הבית הלבן והקונגרס, שהפכו את אמריקה למה שהיא. הבדלים אידיאולוגיים בין שמרנים וליברלים היו במשך כל השנים, אבל הייתה הערכה הדדית בין פוליטיקאים, שדיברו בחדרים סגורים והשיגו פשרות.

 

זה קרה בין הנשיא הרפובליקני רונלד רייגן לבין מנהיג הדמוקרטים קונגרס טיפ אוניל בשנות ה-80 ובין הנשיא הדמוקרטי ביל קלינטון ויו"ר בית הנבחרים הרפובליקני ניוט גינגריץ'. אז לפני 17 שנה הגיעו הצדדים עד לקצה ולהשבתה אבל די מהר חזרו לדבר ולהגיע להסכמות. אז היה רוב רפובליקני בשני בתי הקונגרס, אבל קלינטון לא מצמץ והציבור הטיל את האשמה על הרפובליקנים שמיהרו להתקפל.

 

הפעם זה הרבה יותר מסובך. בשיאו של המשבר הכלכלי לפני שלוש שנים, נשלחו לקונגרס נבחרים שהם אנשי תנועת מסיבת התה, אין פשרות ואין הבנות. החוקה שנכתבה בעידן הסוסים והכרכרות, לפני המצאת המטוס, שלא לדבר על האינטרנט, היא התנ"ך שלהם. אותה חוקה שנכתבה לפני שהסתיימה העבדות, והרבה לפני שהסתיימה ההפרדה הגזעית, ולפני שניתנה זכות הצבעה לשחורים.

 

לא השלימו עם תוצאות הבחירות 

יש בהם כאלה שטרם נרגעו מהעובדה שבבית הלבן יושב נשיא שחור. לפני עשרה חודשים נבחר אובמה לקדנציה שנייה כנשיא ארה"ב, אבל החבורה הזו לא השלימה עדיין עם תוצאות הבחירות. ודורשת מנשיא ארה"ב להתקפל.

 

שמונה שעות לפני שפרצה השביתה, נכנס הנשיא אובמה לחדר התקשורת ואמר לעיתונאים ואומר שהוא לא ייכנע לניסיונות הסחיטה והשוד פוליטי. תפקידו של הקונגרס הוא לאשר תקציב וזה מה שהוא והציבור האמריקני מצפים מהם.

 

כמה שעות לפני פרוץ השביתה שוחח הנשיא אובמה בטלפון עם ראשי הרפובליקנים והבהיר להם את עמדתו, אבל אלו לא היו מגעים פוליטיים להשגת פשרה. כמה רפובליקנים מתונים כמו פיטר קינג מניו יורק, ניסו ממש ברגע האחרון לאתר מספיק ידיים רפובליקניות כדי לחבור לדמוקרטים ולאשר את התקציב, אבל נכשלו. נכון לעכשיו יש סדקים בקרב רפובליקנים החוששים מהנזק שהשביתה גורמת למפלגתם. הם יודעים שזהו קרב פוליטי אבוד והם המפתח להפסקת השביתה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
הרפורמה רחוקה משלמות. אובמה
צילום: EPA
מומלצים