שתף קטע נבחר

צילום: AP

ניו יורק טיימס: נתניהו מחבל במאמצי אובמה

ביקורת חריפה של העיתון הליברלי על ראש הממשלה, שאיים לתקוף את איראן וכינה את רוחאני "זאב בעור של כבש": "הוא נראה להוט לקרב. זה יהיה הרסני אם נתניהו והתומכים בו בקונגרס יהיו כה עיוורים עקב חוסר האמון, כך שיחבלו במאמצי אובמה לשיקום היחסים"

נתניהו הציג את האיום על איראן הגרעינית באו"ם, עקץ את ה"ניו יורק טיימס" - ועכשיו חוטף מהעיתון שמזוהה עם הקו הליברלי של הנשיא אובמה. מאמר המערכת של העיתון החשוב מותח הבוקר (יום ד') ביקורת חריפה על נאום ראש הממשלה בעצרת הכללית ועל איומי המלחמה שלו. הוא מואשם בניסיון "לחבל" במאמץ הדיפלומטי האמריקני.

 

נאום האיום, כותרות נוספות

בלי שטיקים: נאום לאובמה ופוטין / רון בן ישי

זאב זאב: נתניהו - גנרל בלי אף חייל / אריאנה מלמד

התשובה של נתניהו: "נאום צודק, לא חכם"

מתקפת הנגד: "הצגנו עובדות מול החיוכים"

איראן עונה: נתניהו מצית אש, נאומו מלחמתי

 

"לנתניהו יש סיבות לגיטימיות לפקפק במהלך האיראני... אבל זה יכול להיות הרסני אם הוא והתומכים בו בקונגרס יהיו כה עיוורים עקב חוסר אמון באיראן, כך שיגזימו במידת האיום, ימנעו מהנשיא אובמה לנצל את יתרונות האפשרויות הדיפלומטיות שנפתחו ויחבלו בסיכוי הטוב ביותר לרקום יחסים חדשים מאז המהפכה ב-1979", נכתב.

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

ב"ניו יורק טיימס" מזכירים שאיראן הסתירה את תוכנית הגרעין שלה מהאו"ם במשך 20 שנה, בניגוד לטענות של הנשיא החדש חסן רוחאני ושר החוץ שלו מוחמד ג'וואד זריף, ולכן "קשה שלא להתייחס בספקנות למשא ומתן". יחד עם זאת, נטען, "נתניהו, שרמז לעתים תכופות על נקיטת פעולה צבאית כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, נראה להוט לקרב. הוא עשה זאת שוב באו"ם, והזהיר שישראל שומרת לעצמה את הזכות לתקוף את מתקני הגרעין של איראן, אם היא תעריך שאיראן קרובה לייצור נשק גרעיני".

 

זמן קצר לאחר מכן, הגיבה מחלקת המדינה של ארצות הברית לנאום ואמרה כי לא חל שינוי במדיניות ממשל אובמה בנושא. "הנשיא הבהיר כי אנו נכנסים בעיניים פקוחות לכל נתיב דיפלומטי וכי אנו מצפים מהאיראנים ללוות את הצהרותיהם במעשים", הדגישה הדוברת ג'ן סאקי.

 

אמש, בנאומו התקיף שחתם את העצרת הכללית של האו"ם, נתניהו השיב ל"מתקפת החיוכים" של רוחאני, כינה אותו "זאב בעור של כבש" וקרא לעולם שלא להסיר את הסנקציות מעל איראן עד שלא תתפרק לחלוטין מתוכניתה לגרעין צבאי. הוא גם הזכיר את המקרה של צפון קוריאה, שבשנות ה-90 הגיעה להסכם עם המערב לפירוק מאטום - וכעבור שנה ערכה ניסוי גרעיני. מאמר המערכת של ה"ניו יורק טיימס" לאחר ההסכם, הזכיר נתניהו, שיבח את הדיפלומטיה שהובילה לאותו הסכם כושל.

היציע הביתי של נתניהו, אמש באו"ם (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
היציע הביתי של נתניהו, אמש באו"ם(צילום: שחר עזרן)

אובמה ונתניהו, שלשום בבית הלבן (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה ונתניהו, שלשום בבית הלבן(צילום: AP)

בעיתון הניו יורקי הנחשב ענו לנתניהו: "לאובמה ולרוחאני יש בבית קהל הנוקט קו קשוח ובעלי ברית שהם צריכים להתחשב בו כשהם נוקטים מאמץ לפתור את המחלוקת הגרעינית ולפתח מערכת יחסים חדשה. מבחינת אובמה פירוש הדבר לעבוד בשיתוף פעולה קרוב עם ישראל ולעזור לנתניהו לראות שלחבל בדיפלומטיה, במיוחד עוד לפני שאיראן הועמדה במבחן, הופך את האפשרות של שימוש בכוח לסבירה יותר. זו תהיה התוצאה הגרועה מכולן".

 

חבר לשעבר בצוות הייעוץ הביטחוני לנשיא ארצות הברית הגדיר את נאומו של נתניהו כניסיון כושל לבלימת המומנטום שיצר נשיא איראן. "הוא היה כל כך להוט להציג הכול כשלילי עד שהוא פגע באמינות דבריו", אמר. "זה היה צורם. נתניהו הזיק למטרותיו עם הגזמות אלה".

 

עוד לפני כן, מיד לאחר נאומו של ראש הממשלה מתח עליו ביקורת גם דובר הבית הלבן הקודם, רוברט גיבס. בראיון לערוץ הכבלים MSNBC הוא אמר: "זה היה נאום אופייני של ביבי נתניהו בעצרת הכללית, מיועד לקהל הביתי בישראל. אני לא חושב שישראל עזרה לעצמה בדיבורים ששמענו כאן מראש הממשלה, במיוחד הטענה שהעולם שכח מה קרה במאה ה-20. אני לא חושב שזה המקרה. אני לא חושב שישראל תעמוד לבדה. זה לא יקרה. הנשיא מאמין בדיוק במה שנתניהו אמר - שהסנקציות והאיום בפעילות צבאית הביאו את האיראנים לשלב הזה. אני לא חושב שנתניהו הועיל לעצמו בנאום הזה".

 

קו אדום חדש: נשק גרעיני בלבד

נתניהו סופג ביקורת גם מהעיתונאי הוותיק רוברט פיסק, ב"אינדיפנדנט" הבריטי, שניסה לנתח את המצב הפוליטי בישראל. "זוהי שעה קשה עבור הליכוד, אשר התרגל לנהוג כבריון באובמה", כתב. "לפתע מבינים בליכוד שהעולם כולו מעוניין בשלום - ולא במלחמה. תחילה נמנעו במערב מלחימה בסוריה, וכעת, בזכות החיוך של רוחאני על מסכי הטלוויזיה של כולם והתדמית המנוגדת לחלוטין לזו של קודמו -

 האמריקנים גם כבר לא מעוניינים להילחם באיראן".

 

נתניהו, לטענת פיסק, "השפיל את עצמו" במידה מסוימת. הוא כבר לא קרא בנאומו באו"ם לשים קץ לפיתוח הגרעין האיראני באופן מוחלט, אלא רק לתוכנית הגרעין הצבאית. "עכשיו כשרוחאני הקדים אותו ואמר את כל מה שישראל רצתה לשמוע כבר שנים, כולל הודאה בכך שהייתה שואה, זה שיגע את ישראל", הוא טען. פיסק אף מעלה את הסברה שאובמה לא לחץ את ידו של רוחאני כי פחד מישראל, והסתפק בשיחת טלפון "מעוררת רחמים".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו, אמש באו"ם
צילום: רויטרס
מומלצים