שתף קטע נבחר

מ' השיכון: רוכשי דירה ראשונה משלמים פחות

מניתוח של מאפייני רוכשי דירות למגורים עולה כי ברבעון השני של השנה חלה ירידה של 16% במחיר הממוצע ששילמו רוכשי דירה ראשונה עבור בית חדש, לעומת הרבעון הקודם. תושבי חו"ל שילמו יותר מכפליים עבור דירה חדשה

האם שנת 2013 תתאפיין בירידת מחירים בשוק הנדל"ן? משרד הבינוי והשיכון פרסם היום (ד') נתונים מעודכנים לרבעון השני של 2013 בנוגע למאפייני רוכשי דירות למגורים. על פי הנתונים, ברבעון השני של השנה חלה ירידה של 16% במחיר הממוצע של עסקה לרכישת דירה חדשה בקרב רוכשי דירה ראשונה, לעומת הרבעון הראשון של השנה.

 

 

רוכשי דירה ראשונה אלו רוכשים אשר אין ולא הייתה בבעלותם דירה עד מועד ביצוע עסקת המקרקעין (זוגות צעירים למשל). זאת בניגוד למשקיעים שכבר מחזיקים לפחות בדירה אחת; או בניגוד למשפרי דיור שהייתה בבעלותם דירה, ואז מכרו אותה ועברו להתגורר בדירה אחרת.

 

את הנתונים אסף אגף מידע וניתוח כלכלי במשרד, אשר בחן את הביקוש לעסקאות בדירות מגורים לפי מאפייני רוכשים. הנתונים נאספו לפי רבעונים במחצית הראשונה של 2013 ובמחצית השנייה של 2012. העיבוד בוצע על בסיס נתוני רשות המסים.

 

מניתוח הנתונים עולה כי המחיר הממוצע של עסקה לרכישת דירה חדשה ירד ברבעון השני בקרב כלל קבוצות הרוכשים (כלומר לא רק בקרב רוכשי דירה ראשונה אלא גם בקרב משפרי דיור ומשקיעים). במקביל, משקל רוכשי דירה ראשונה חדשה עלה ברבעון השני של 2013 בהשוואה לשלושה רבעונים קודמים.

 

יצוין כי בקרב רוכשי דירתם הראשונה, לא נרשם הבדל משמעותי בין מחיר הרכישה של דירה חדשה ובין מחיר הרכישה של דירת יד שנייה. עם זאת, בקרב רוכשי דירה להשקעה קיים הפרש ניכר במחיר בין דירות חדשות לדירות יד שנייה. באשר לתושבי חו"ל שרכשו דירה חדשה, מהנתונים עולה כי אלה רכשו דירה במחיר ממוצע הגבוה ביותר מכפול מרוכשי דירה חדשה ראשונה.

 

התפלגות רוכשי דירות חדשות לפי מאפיינים ברבעון השני של 2013

 (באדיבות משרד השיכון) (באדיבות משרד השיכון)
(באדיבות משרד השיכון)

 

40% מקרב רוכשי הדירות - משפרי דיור

על פי משרד השיכון, ברבעון השני של 2013, המחיר הממוצע של רוכשי דירה ראשונה חדשה עמד על כ-1.09 מיליון שקל - ירידה של 16% לעומת המחיר הממוצע ברבעון הראשון של השנה. המחיר הממוצע של דירה מיד שנייה עמד על כמיליון שקל, בדומה לרבעון הראשון של 2013. מחיר דירה חדשה היה גבוה בכ-9% ממחיר דירה יד שנייה.

 

 

משקל רוכשי דירה ראשונה חדשה מסך רוכשי דירות חדשות עמד ברבעון השני של 2013 על 38.2% לעומת 32.1% בלבד ברבעון קודם. עובדה זו יכולה להוות את אחת הסיבות לירידת מחירי הדירות החדשות ברבעון השני של השנה. בדירות מיד שנייה עמד משקל רוכשי דירה ראשונה על 36.7%, בדומה לרבעון קודם.

 

באשר למשפרי דיור, ברבעון השני של 2013 המחיר הממוצע של מחליפי דירה, אשר רכשו דירה חדשה, עמד על כ-1.55 מיליון שקל - ירידה של 2% לעומת הרבעון הראשון של השנה. המחיר הממוצע של דירה מיד שנייה שרכשו משפרי דיור עמד על 1.335 מיליון שקל - ירידה דומה של 2%. מחיר דירה חדשה היה גבוה בכ-16% ממחיר דירה יד שנייה בקרב משפרי הדיור.

 

משקל משפרי הדיור שקנו דירה חדשה מסך רוכשי דירות חדשות, עמד ברבעון השני של 2013 על 39.5%; בדירה מיד שנייה עמד משקל משפרי הדיור על 36.0% ברבעון השני של 2013. זאת בדומה לרבעון קודם.

 

מחיר דירה ממוצע חדשה ויד שנייה לפי מאפייני הרוכשים ברבעון השני של 2013

 (באדיבות משרד השיכון) (באדיבות משרד השיכון)
(באדיבות משרד השיכון)

*המחיר באלפי שקלים

 

תושבי חו"ל משלמים יותר על דירות

ברבעון השני של 2013, המחיר הממוצע בעסקאות של רוכשי דירה להשקעה, אשר רכשו דירה חדשה, עמד על כ-1.535 מיליון שקל - ירידה של 3% לעומת הרבעון הראשון של השנה. המחיר הממוצע של דירה מיד שנייה עמד על כמיליון שקל, בדומה לרבעון הראשון של 2013. מחיר דירה חדשה היה גבוה בכ-54% ממחיר דירה יד שנייה.

 

בדירות חדשות שנרכשו להשקעה, המחיר הממוצע דומה למחיר ששילמו משפרי הדיור. עם זאת, בדירות מיד שנייה המחיר נמוך בכ-25%. לפי בדיקת משרד השיכון, הסיבה לכך היא כי 60% מהעסקאות של משקיעים בדירות מיד שנייה הן של דירות קטנות בנות 3.5 חדרים ומטה ברבעון השני של 2013. לעומת זאת, בדירות חדשות רק 20% מהדירות שנרכשות על ידי משקיעים הן קטנות.

 

משקל רוכשי דירה להשקעה שקנו דירה חדשה, מסך רוכשי דירות חדשות, עמד ברבעון השני של 2013 על 18.4% לעומת 21.0% ברבעון הראשון של 2013. בדירה מיד שנייה עמד משקלם על 23.3%.

 

באשר לרוכשי דירות שהם תושבי חו"ל, מהנתונים עולה כי ברבעון השני של 2013 המחיר הממוצע בעסקאות לרכישת דירה חדשה עמד על כ-2.36 מיליון שקל - ירידה של 4% לעומת הרבעון הראשון של השנה. המחיר הממוצע של דירה מיד שנייה עמד על כ-1.8 מיליון שקל - ירידה של כ-5% לעומת הרבעון הראשון של 2013.

 

מחיר דירה חדשה היה גבוה בכ-31% ממחיר דירה יד שנייה. בדירות חדשות המחיר הממוצע של רוכשים תושבי חו"ל גבוה בכ-117% מרוכשי דירה ראשונה חדשה, ובכ-54% מרוכשי דירה חדשה להשקעה. משקל רוכשי דירה תושבי חו"ל שקנו דירה חדשה, מסך רוכשי דירות חדשות, ירד ברבעון השני של 2013 ועמד על 2.6% לעומת 4.7% ברבעון קודם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים