שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זיהום אוויר חמור בתחנה המרכזית בירושלים

  המשרד להגנת הסביבה מזהיר את הנוסעים בתחנה המרכזית בירושלים מפני זיהום אוויר יוצא דופן, וממליץ להמנע משהייה שלא לצורך על הרציפים. ומה המדינה עושה? לא הרבה

  נוסעי האוטובוסים סובלים מזיהום אוויר חמור, בזמן שהמדינה טומנת את הראש בחול. המשרד להגנת הסביבה מפרסם, בהתייעצות עם משרד הבריאות, אזהרה חמורה לנוסעים המשתמשים בתחנה המרכזית בירושלים. "בתחנה ישנו חשש לבריאות הציבור", הבהירו שם, "המשרד ממליץ לציבור להימנע משהייה שלא לצורך ברציפי העלייה לאוטובוסים". מה עומד מאחורי פרסום האזהרה?

   

   

  רציפי התחנה המרכזית בירושלים - זיהום אוויר חמור (גיל יוחנן) (גיל יוחנן)
  רציפי התחנה המרכזית בירושלים - זיהום אוויר חמור(גיל יוחנן)

   

  פליטת מזהמים מאוטובוסים גורמת לסכנות בריאותיות מיידיות וארוכות-טווח. בטווח הקצר, חשיפה למזהמים כמו תחמוצות חנקן עלולה לגרום לקשיי נשימה, כאבי ראש, הקאות, וצריבה בעיניים, באף ובגרון. בטווח הארוך, עלולה חשיפה לכמה מהמזהמים לגרום למחלות במערכת הנשימה, כמו אסטמה. בעבר אף נטען כי חשיפה ממושכת למזהמים הנפלטים ממנועי אוטובוסים עלולה לגרום למחלות סרטן.

   

  ומה עושה המדינה עם המפגע הבריאותי המסוכן? מעט מאוד. בשנים האחרונות חוזר ומתריע המשרד להגנת הסביבה מפני הזיהום החמור בתחנה המרכזית בירושלים. "המדידות הראו על חריגות גבוהות ביותר", כתבו שם כבר בספטמבר 2011, בעקבות מדידות שנערכו בשטח התחנה במשך כחודשיים. "בכדי למנוע המשך מצב זה... חובה על החברות האחראיות לנקוט מיידית בכל האמצעים האפשריים".

   

  ההודעה שפרסם המשרד להגנת הסביבה, מעידה כי הסכנה הבריאותית לנוסעים בתחנה המרכזית בירושלים נותרה חמורה כבעבר. ynet מביא לכם את כל הפרטים.

   

  "איכות האוויר גרועה מאוד".

  ביולי ואוגוסט 2011 ביצע המשרד להגנת הסביבה בדיקה מקיפה בתחנה המרכזית בירושלים, בעקבות תלונות חוזרות ונשנות של נוסעים. "על המדידה הוחלט לאחר שהגיעו שוב ושוב פניות של קהל הנוסעים", אמרו אז במשרד, "(ו)לפיהם איכות האוויר בעת ההמתנה לאוטובוס והעלייה אליו גרועה מאוד". תלונות נוספות הגיעו מצד עובדי משרדים הנמצאים בקומות העליונות של התחנה.

   

  התוצאות היו חד-משמעיות וחמורות. "תחמוצות חנקן (NOX) וחלקיקים נשימים (PM), שמקורם בפליטות מהאוטובוסים, נמצאו בריכוזים גבוהים ביותר", התריעו במשרד בעקבות המדידות. "החריגות הגבוהות נראו כבר בתחילת ביצוע המדידות... מכתב מפורט, ובו דרישה לטיפול במפגע, נשלח לבעלי התחנה אך לא התקבלה כל התייחסות... בסיור נרחב שנערך באזורי הבניין השונים נמצא כי כל אזור התחנה אינו מתוחזק כראוי".

   

  הודעת המשרד להגנת הסביבה מאתמול, מלמדת כי המדינה לא נקטה אמצעים להפחתת הסיכון אליו נחשפים נוסעי האוטובוסים בתחנה המרכזית בירושלים. "הממצאים המדאיגים מצביעים על חריגות חוזרות", הבהירו שם. "נמדדו (גם) ריכוזים גבוהים של חלקיקים קטנים העוברים בדרכי הנשימה". במשרד חזרו והצביעו על מקור הזיהום - "זיהום האוויר החריג ברציפי העלייה לאוטובוסים נובע מפליטות מהאוטובוסים הפעילים במקום".

   

  אגב, בהודעת המשרד מובהר כי פרסום האזהרה נעשה בהתייעצות עם משרד הבריאות. אך גם שם כבר מודעים היטב לסכנה בתחנה המרכזית. "הציבור המשתמש יום-יום בתחבורה ציבורית בתחנה (ה)מרכזית נמצא תחת השפעה מצטברת של החומרים הנפלטים, ועלול לפתח בעיות בריאות משמעותיות", כתב כבר ב-2012 ראש שירותי בריאות הציבור במשרד. "יש לציין את הדיווחים על הקשר בין מחלות סרטן וחשיפה למזהמי אוויר".

   

  להימנע משהייה שלא לצורך?

  זיהום האוויר הנפלט מתחבורה גורם לסכנות בריאותיות ברורות ומוכרות. מחקרים רבים, ובכלל זאת דו"חות של ארגון הבריאות העולמי, פירטו את הסכנות, עמן אפשר למנות סיכון מוגבר לחלות במחלות במערכת הנשימה. מנועי דיזל, המשמשים להנעת האוטובוסים בישראל, אף התווספו בשנה שעברה לרשימת החומרים הידועים כמסרטנים, כאשר הסיכון חמור במיוחד עבור מי שנחשף למזהמים הנפלטים מהם בקביעות ולאורך זמן.

   

  בעקבות צירוף מנועי הדיזל לרשימת החומרים המסרטנים, הסביר ל-ynet ד"ר אלי שטרן, יו"ר ועדת המומחים הבין-משרדית לחומרים מסרטנים כי "הגדרה של חומר כלשהו כמסרטן בוודאות אינה אומרת כי כל מי שבא איתו במגע גם יחלה בוודאות בסרטן. המשמעות היא כי החשיפה מגדילה את ההסתברות לחלות בסרטן". ובדיוק מפני חשיפה ממושכת מזהירים כעת במשרד להגנת הסביבה.

   

  "(יש) להימנע משהייה שלא לצורך ברציפי האוטובוסים", ממליצים כעת במשרד לנוסעים העוברים בתחנה. אלא שזו הצעה שרבים מהנוסעים לא יוכלו ליישם. כבר ב-2011 הבינו במשרד כי "יציאת הנוסעים מאזור ההמתנה אל רציפי העלייה לאוטובוסים מחויבת מעצם העובדה שלא מתאפשרת עלייה ישירה מאזור ההמתנה... אנשים רבים ממתינים בשטח האוטובוסים זמן רב לפני הגעת האוטובוס".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  גיל יוחנן
  כמה מזוהם האוויר בתחנה המרכזית?
  גיל יוחנן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים