שתף קטע נבחר

עובדת בקאמרי: הובלתי התארגנות ופוטרתי

מלבישה בתיאטרון, שהובילה מהלך התארגנות בקרב העובדים, התבשרה בשיחה טלפונית על הפסקת עבודתה. המנכ"ל נועם סמל: העובדת רק הוזהרה; היו ליקויים בתפקודה

ניסיונות התאגדות של העובדים ופיטורי מובילת ההתארגנות בתיאטרון הקאמרי - המלבישה ענת היימן (49). היימן מספרת כי אתמול (ד') הודיעו לה בשיחה טלפונית על הפסקת עבודתה וכי אין לה ספק שהדבר בוצע על רקע מעורבותה בהתאגדות. בהנהלה הכחישו שהעובדת פוטרה וציינו כי היא קיבלה אזהרה בשל תלונות על תפקודה.

 

עוד בערוץ קריירה :

 

הקאמרי מעסיק כ-300 עובדים, בהם סדרנים, טכנאים, מנהלי הצגה, תאורנים, מאפרות ועוד. בחודשים האחרונים החלו חלק העובדים בהליכי התאגדות ב"כוח לעובדים", במטרה לחתום על הסכם קיבוצי שיסדיר את זכויותיהם. נכון להיום, העובדים הותיקים מאוגדים בהסתדרות הכללית וחתומים על הסכם קיבוצי, כאשר בימים אלה מנהלת ההסתדרות מו"מ מול הנהלת התיאטרון להחיל אותו על כלל העובדים.

 

ב"כוח לעובדים" מציינים כי העובדים שאינם מאוגדים, סובלים מתנאי העסקה ירודים, שכר מתחת למינימום, מחיקת שנות ותק וגילום דמי הבראה וחופשה בשכר. "עובדים רבים מועסקים כפרילנסים למרות עבודה של למעלה מעשר שנים בתיאטרון, אין כל משמעות לוותק ואין התחייבות לשעות עבודה קבועות", מציינים שם.

 

 

היימן מספרת כי הליכי ההתאגדות החלו לאחר מכתב ששלחו המלבישות להנהלה. "ביקשנו העלאה לשכר מינימום", היא מספרת. "בתגובה קיבלנו חוזה דרקוני שכלל 43 שעות עבודה שבועיות ואיסור לעבוד במקומות אחרים, כל זה תמורת משכורת של 4,500 שקל בחודש".

 

שלשום (ג') שלחו ממובילי ההתאגדות, בהם היימן, מכתב להנהלה בנושא. למחרת, היא מספרת, התקשרה אליה מנהלת המחלקה והודיעה לה על הפסקת עבודתה החל מה-3 בנובמבר. ואכן, היא לא שובצה למשמרות נוספות לאחר תאריך זה.  העילה הרשמית לפיטורים, כפי שנמסרה לה, היתה תלונות כלפי תפקודה, אולם חרף בקשותיה - אלו לא הוצגו בפניה.

 

"נמסר לי כי עקב תלונות של מנהלות ההצגה, הוחלט לתת לי הודעה של חודש מראש ושיהיה לי בהצלחה", היא מספרת . "זו הפעם הראשונה שאני שומעת על תלונות. להיפך, לוח העבודה העמוס שלי כלל 30 הצגות ופעולת נלוות ומעיד על איכות העבודה".

 

נועם סמל, מנכ"ל התיאטרון, טען בתגובה, כי העובדת רק קיבלה שיחת אזהרה. "היו ליקויים בתפקודה ובשיחת הטלפון נאמר לה, שהיא לא תהיה משובצת יותר בתנאים הקיימים, אלא אם תיטיב את דרכיה. לעובדת ששוחחה איתה אין סמכות להעסיק או לפטר".

 

סמל הוסיף כי הארגון היציג שמייצג את רוב העובדים הוא ההסתדרות הכללית וכי הם אינם מכירים את ניסיונות ההתאגדות בכוח לעובדים. "יחסי העבודה בקאמרי מצוינים והתיאטרון גאה שהעובדים מקבלים שכר במועד וכל ההפרשות הסוציאליות משולמות כדת וכדין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
התיאטרון הקאמרי
צילום: ירון ברנר
מומלצים