שתף קטע נבחר

מחאת המורים: "בלי היסטוריה אין עתיד"

מול משרד החינוך בתל אביב התייצבו עשרות מורים להיסטוריה ולספרות ומחו נגד הכוונה לבטל בגרויות: "מדינה צעירה לא יכולה להפריט היסטוריה. זה לא משהו שסוחרים בו"

עשרות מורים להיסטוריה וספרות הפגינו אחר הצהריים (יום ה') סמוך לבניין משרד החינוך בתל אביב במחאה על הכוונה לבטל את בחינות הבגרות במקצועות אלה, ולהפוך אותן לבחינות פנימיות. המורים הניפו שלטים שעליהם נכתב: "השר פירון הולך נגד הרוח", "בלי היסטוריה אין עתיד", "מי שמפריט את לימודי הרוח יחלוף עמם".

מרים עופר, מורה להיסטוריה בשני בתי ספר ומדריכת מורים, אמרה כי "מדינה צעירה שההיסטוריה שלה עדיין לא מבוססת לא יכולה להפריט היסטוריה. זה לא משהו שסוחרים בו. ברגע שיתנו למורים לעשות מה שהם רוצים יהיו היסטוריות שונות, כל מורה יתמקד בתחום ידע שהוא טוב בו, וזה יהיה מאוד עצוב שיהיו הרבה היסטוריות. ברגע שמישהו יקבע מקצועות שווים יותר ומקצועות שווים פחות זה יפגע ביחס של התלמידים וההורים כי את רובם מעניין מבחן התוצאה. מה הציון של הילד שלי. ואז יהיה יותר לחץ על המורים, ציונים יינתנו לא בהכרח על-פי יכולות התלמיד, אלא לפי קריטריונים של הצלחה בבגרות. בעיניי זה עצוב".

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

ראש ארגון המורים העל-יסודיים רן ארז מפגין  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש ארגון המורים העל-יסודיים רן ארז מפגין (צילום: מוטי קמחי)
 

ורדה קרני, מורה לספרות ב-35 השנים האחרונות, הביעה חשש שהמקצוע יהפוך לשולי בעיני התלמידים ובעיני המדינה כולה. "אם אנחנו רוצים לשמור על איכות האדם, אנחנו חייבים להמשיך בבגרות בספרות כי תלמידים, רובם ככולם, לא יבחרו להעשיר את עולמם בקריאת ספרים. זה המקצוע הכי יפה שיש, הוא נלמד בחשק רב".

 

"אנחנו קוראים טקסטים, לומדים מילים חדשות, לא כולם מבינים כמה מילים אינן מוכרות לילדים", ציינה קרני. "הספרות נותנת להם כלים ללמוד מילה חדשה, לנסח פסקה, ולהביע דעתם מול תופעות חברתיות, כי ספרות זו מראה חברתית שמייצגת את השונה והאחר".

 

יו"ר ארגון המורים הארצי רן ארז פנה לשר החינוך: "אתה הולך לפגוע במערכת החינוך בצורה שתהיה בכייה לדורות. אין דבר יותר נחמד מלשפר הישגים על-ידי ביטול מבחנים. כאשר בחינת הבגרות תהיה מבוססת על הערכה פנימית של המורה, יהיו עליהם לחצים מצד התלמידים, ההורים והמנהלים לתת להם ציון טוב. אם אתה רוצה שיעשו עבודות חקר שיעשו גם בלשון, מתמטיקה ואנגלית". יו"ר איגוד המנהלים העל-יסודיים אריה לוקר ציין כי "הסכנה למערכת החינוך עצומה. המהלך הזה יביא את ילדינו לחוסר ידע וחוסר רצינות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
מחאת המורים
צילום: מוטי קמחי
מומלצים