שתף קטע נבחר

ניצולת שואה: "אני פוחדת שאזרק לרחוב"

אסיה קומיסרוב (75) מתגוררת בדירה מוזנחת ביפו שווילון אמבטיה מכסה את דלת הכניסה. בעוד שבוע עלולים לפנות אותה מהדירה משום שהבניין מיועד להריסה. "רוצה לחיות בכבוד", אמרה. העירייה: "היא סירבה להצעות שלנו"

אסיה קומיסרוב, ניצולת שואה בת 75, בסך הכול מבקשת לחיות בכבוד. היא מתגוררת בגפה בדירה מוזנחת ביפו שאינה ראויה למגורי אדם. מאז חודש יולי, קומיסרוב מנסה למצוא דירה חלופית לפני שיפנו אותה, לדבריה, בעוד שבוע מהדירה משום שהבניין שבו היא מתגוררת עתיד להיהרס. עד כה, כל מאמציה לא נשאו פרי.

 

"אני פוחדת שאזרק לרחוב", היא אומרת. "אין לי כסף לשכור דירה ואני לא מכירה אף אחד שיכול לעזור לי בתשלומים".

 

את פתח הכניסה לדירתה ברחוב הרב מלילוב ביפו מכסה וילון אמבטיה ישן, לאחר שדלת הכניסה נעקרה ממנו לפני כחודשיים. המבנה, שנמצא תחת צו הריסה, עלול לקרוס בכל רגע וסדקים בתקרה נמצאים בכל פינה.

"אני מפחדת שיזרקו אותי לרחוב". אסיה קומיסרוב ()
"אני מפחדת שיזרקו אותי לרחוב". אסיה קומיסרוב

"אני בסך הכול רוצה להמשיך לחיות בכבוד", אומרת אסיה. "אני מקבלת סיוע כספי ממשרד השיכון ומהביטוח הלאומי, אבל זה לא מספיק".

 

קומיסרוב עלתה לישראל מברית המועצות בשנת 1990. במלחמת העולם השנייה הייתה ניצולת השואה במחנה עבודה בלנינגרד (כיום סנט פטרבורג). בתה בת ה-52 מתגוררת בשנים האחרונות בקמבודיה ומתקשה לחזור לארץ לאחר שאיבדה את דרכונה הישראלי. "אני לבד בארץ", היא אומרת. "כל מה שנותר לי לעשות זה לפנות לאנשים טובים שיעזרו לי".

 

ויש מי שעוזר. מאז ראש השנה מלווים את אסיה מתנדבי העמותה לעזרה מיידית לניצולי השואה. אחת האפשרויות שנבחנות כעת היא לתת לה להתגורר בבניין ששכרה העמותה בצפון תל אביב. הבעיה היא שהבית שנקנה מכונס נכסים עומד ללא מערכת חשמל תקינה ועם ליקויים רבים בתשתיות המים והביוב. בעמותה אומרים כי ישנן הוצאות כספיות רבות ועבודה מרובה כדי להביא את הבית למצב שיוכלו לגור בו.

 

בעודה ממתינה לתרומות שיאפשרו לה לעבור לדירה חלופית, אסיה מעבירה את זמנה בטיפול בגורי חתולים שהיא מגדלת בביתה. היא גם קוראת ספרים ומנגנת במנדולינה, וצפתה בטלוויזיה עד שניתקו לה את הכבלים לאחרונה. "מאז אני מתמסרת כולי לחתולים", מספרת ניצולת השואה. "פעם הייתי הולכת לנגן בחוג מנדולינה, אבל מאז שהתחילו לבקש כסף, הפסקתי ללכת לשם".

 

מעיריית תל אביב-יפו נמסר בתגובה: "גורמי משרד השיכון הציעו כמה פעמים לקשישה מענה לבעיית הדיור בדמות דיור מוגן לקשישים התואם את צרכיה ואמור לפתור את סוגיית הדיור באופן קבוע".

 

עוד נמסר כי "לצערנו, משיקוליה היא, סירבה האישה להיענות להצעות אלו וביום שלישי הקרוב יתקיים דיון דחוף בעניינה ובהשתתפותה כדי לבחון פעם נוספת את מוכנותה לפתרון דיור זה. בכל מקרה, העירייה תמשיך ללוות אותה ולסייע לה כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר שימנע ממנה להיוותר מחוסרת דיור". 

 

למעוניינים לסייע לניצולי השואה, ניתן לפנות לעמותה לעזרה מיידית לניצולי שואה בטלפון 03-5257888, באי-מייל help1945@gmail.com , או דרך הפייסבוק: www.facebook.com/aihhs .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קומיסרוב בפתח הכניסה לדירתה המכוסה בווילון
מומלצים