שתף קטע נבחר

מצרים סוערת: 38 הרוגים בעימותים במדינה

יותר מ-80 נפצעו בעימותים בין תומכי הנשיא המודח מורסי למתנגדיו באירועי יום השנה ה-40 למלחמת יום הכיפורים, מלחמה שמצרים מתגאה בהישגיה בה. הרשויות עורכות טקסים רשמיים ואיימו על מי שיפריע, אולם "האחים המוסלמים" לא נרתעו והגיעו להפגין נגד הצבא, שהדיח את מורסי. צפו

38 בני אדם נהרגו ויותר מ-80 נפצעו בעימותים ברחבי המדינה בין תומכיו של הנשיא המודח מוחמד מורסי לבין מתנגדיו, בעת שאלפים במצרים התאספו במהלך היום (א') בכיכר תחריר בבירה קהיר לציון יום השנה ה-40 למלחמת יום הכיפורים.

 

עוד חדשות בעולם:

 

מלחמת יום הכיפורים היא מקור לגאווה במצרים השסועה בעיקר על שום השגת השליטה בסיני ב-1979. אולם, גם "סיבה למסיבה" מעין זו לא מאחה את השסע, ובין המתאספים מהצדדים השונים פרצו עימותים, שבמהלכם נהרג גם איש האחים המוסלמים ונפצעו נוספים בעימותים עם כוחות המשטרה. בכמה ערים פרצו עימותים בין תומכיו של מורסי למשטרה, בין השאר באלכסנדריה, בסואץ ובאסואן. רשת סקיי דיווחה כי הצבא ירה גז מדמיע לעבר המפגינים. כוחות ביטחון רבים פרוסים בקהיר.

 

זירות העימותים במצרים היום      (צילום: AP) (צילום: AP)
זירות העימותים במצרים היום (צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ממתנגדי מורסי המודח        (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ממתנגדי מורסי המודח (צילום: רויטרס)

אוהבים את סיסי    (צילום: AP) (צילום: AP)
אוהבים את סיסי (צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

טקס ממלכתי     (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
טקס ממלכתי (צילום: רויטרס)

המונים מתאספים בתחריר     (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המונים מתאספים בתחריר (צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אלפים מתומכי האחים המוסלמים, הארגון שהוגדר לאחרונה לא חוקי, הגיעו סמוך לתחריר. המשטרה התיזה גז מדמיע כדי לנסות למנוע מהם להגיע לכיכר, שם התאספו אלו שרצו להשתתף בטקסים לציון "תקיפת כוחות ישראל ב-1973", אז חצו כוחות מצרים את תעלת סואץ תוך שהם משמידים ביצורים. השוטרים אף הכו מפגינים שהתקדמו לעבר הכיכר.

 

ההמונים בקהיר ובאלכסנדריה הניפו את דגלי מצרים לצד תמונות של מפקד הצבא עבד אל-פתאח סיסי, האיש שהדיח את מורסי. עיתונאי מקומי וחבר האחים, איסלאם תוופיק, אמר כי תומכים רבים של התנועה נכלאו מאז הדחת מורסי. אלה נחושים במיוחד להגיע לתחריר: "אנו רוצים לחגוג לכבוד הצבא שנהג לכוון את נשקו נגד האויב ולא נגד עמו". הם מאשימים את הצבא בהפיכה ובפגיעה בדמוקרטיה. הצבא טוען מנגד כי הוא פועל בהתאם לרצון העם.

 

האחים המוסלמים קראו אתמול לכל המצרים להפגין ברחבי המדינה ובפרט בכיכר תחריר. מומחים הסבירו לסוכנות הידיעות AFP ששאיפתם של האחים לציין את המלחמה נועדה "להראות שצבא מצרים כיום אינו הצבא של העם כולו", כך הסביר מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת קהיר. עם זאת, אמר: "הם לא מבינים שזה לא יצלח. העם אינו מתנגד לצבא. אם כבר, האחים הם אלה שעלולים לצאת כשידם על התחתונה".

 

אתמול הזהירו רשויות מצרים והודיעו שמי שיפגין נגד הצבא במהלך "טקסי שישה באוקטובר" – ייחשב לסוכן של גורמים זרים. זאת לאחר שהאחים המוסלמים, הארגון האיסלאמי הוותיק והמשפיע ביותר במדינה, הפגין כמה וכמה פעמים נגד הדחת מורסי ביולי וטען כי הממשלה החדשה אינה חוקית. באמצע אוגוסט הכריזו הרשויות על מצב חירום. בכירים רבים באחים המוסלמים נעצרו.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
חוגגים במצרים
צילום: AFP
צילום: AP
זירות העימותים היום
צילום: AP
צילום: EPA
כוחות הביטחון פרוסים
צילום: EPA
מומלצים