שתף קטע נבחר

ארה"ב עוד מושבתת: 10 ימים לחדלות פירעון

גוברת ההערכה שהמשבר הפוליטי לא יחלוף לפני שתקרת החוב לא תועלה והממשל יהיה חדל פירעון. שר האוצר ליו: "מעולם לא הגענו לנקודה הזו"

הבית הלבן והרפובליקנים מתבצרים בעמדותיהם והשביתה הפדרלית נכנסת היום (ב') ליומה השביעי. שר האוצר האמריקני, ג'ק ליו, הזהיר ממפולת כלכלית אמריקנית, עם השלכות קשות על הכלכלה העולמית, אם הקונגרס לא יפסיק את השביתה ויעלה את תקרת החוב הלאומית בתוך עשרה ימים, כדי שארצות הברית לא תהיה חדלת פירעון.

 

השבתת הממשל - דיווחים אחרונים ב-ynet:

שתלו מסר סמוי בתחזית: "שלמו לנו בבקשה"

"פשיטת רגל" אמריקנית: חשש עולמי ממשבר

עובדי ממשל מתפרנסים מ-eBay: "אין מנהיג"

השיתוק נמשך: "ייפגע המעקב אחר איראן"

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

יו"ר בית הנבחרים, הרפובליקני ג'ון ביינר, הזהיר מצדו מפני ההתקדמות לעבר המפולת אם הנשיא אובמה ימשיך לסרב לנהל משא ומתן עם הרפובליקנים על תקרת החוב. "אם הנשיא ימשיך לסרב לנהל איתנו משא ומתן, המדינה הולכת לקראת השתמטות מתשלום חובותיה. אני מוכן לשבת עם הנשיא, והסירוב שלו מסכן את המדינה", אמר ביינר בראיון לרשת ABC.

 

הנשיא אובמה מסרב להידבר עם הרפובליקנים על הדברים שהוא סבור שמחובת הקונגרס להצביע עליהם:

התקציב והעלאת תקרת החוב. הסיבה לשביתה הנוכחית היא שהרפובליקנים דורשים בתמורה לאישור תקציב המדינה דחייה של שנה בהפעלת הרפורמה בשירותי הבריאות, שמכונה "אובמה-קר". במשך עשרות שנים העלה הקונגרס את תקרת החוב של ארצות הברית, כדי לשלם את חובות העבר.

 

אלא שאובמה מסרב להידבר על הרפורמה בבריאות, משום שהיא סימן ההיכר הבולט ביותר של נשיאותו בנושאי פנים. הנשיא מסרב להידבר על התנאים להעלאת תקרת החוב, מחשש שבכך הוא ייכנע לטקטיקה הרפובליקנית, שבה יאיימו בחדלות פירעון בכל פעם שידרשו משהו.

 

פרשנים מעריכים שהשביתה הנוכחית תגלוש עד ל-17 בחודש, המועד שבו ארצות הברית לא תוכל לשלם את חובותיה אם תקרת החוב לא תועלה. הרפובליקנים דורשים לנהל משא ומתן על קיצוצים נוספים בהוצאות, אחרת הם יאפשרו למדינה לגלוש לחדלות פירעון.

 

יו"ר בית הנבחרים ביינר מאיים, ואילו שר האוצר ג'ק ליו התראיין אתמול לכל רשתות הטלוויזיה הגדולות והזהיר את המחוקקים בבית הנבחרים שהם "משחקים באש" באיום להשאיר את הממשלה האמריקנית בלא יכולת לשלם את חובותיה. הוא אמר שזה "לא יעלה על הדעת". שר האוצר ליו הוסיף ש"מעולם לא הגענו לנקודה שהממשלה האמריקנית פעלה בלא יכולת ללוות. זה מאוד מסוכן. זה חוסר אחריות. המציאות היא שאין אופציות טובות אם לא תהיה לנו יכולת ללוות ונישאר בלי מזומנים".

 

שר האוצר האמריקני הבהיר שמאז חודש מאי הוא מגלגל כספים שונים, אבל ב-17 בחודש הוא יישאר בלי אופציות: "יהיה עלינו להפסיק לרשום צ'קים למקבלי קצבאות הביטוח הלאומי, למוגבלים, וזה יחבל באמון בממשלת ארצות הברית". 

 

זהו משחק פוליטי מסוכן מאוד לכל הצדדים. הסקרים האחרונים מצביעים על כך שמרבית האמריקנים כועסים מאוד על השביתה ושעיקר הכעס מופנה לעבר הרפובליקנים. הבעיה של ג'ון ביינר היא שגם אם יביא את נושא התקציב להצבעה בלי תנאים, לא ברור כלל שיהיו מספיק רפובליקנים שיצטרפו לדמוקרטים כדי לאשר את התקציב, בגלל הרוב הרפובליקני המשמעותי בבית הנבחרים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"משחקים באש". גבעת הקפיטול בוושינגטון
צילום: רויטרס
מומלצים