שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

850 אלף איש ליוו את הרב עובדיה בדרכו האחרונה. ההלוויה הגדולה בתולדות המדינה

מנהיגה הרוחני של ש"ס, שהלך לעולמו בגיל 93, הובא הערב למנוחות בירושלים. כ-850 אלף בני אדם ליוו את הרב בדרכו האחרונה. בנו, הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, ספד לו: "היום הזה נורא כחורבן בית המקדש". דרעי: "עזבת אותנו בתקופה הכי קשה שלנו". ynet העביר בשידור חי את מסע הלוויה

נפרדים ממרן: כ-850 אלף בני אדם השתתפו הערב (יום ב') במסע ההלוויה של הרב עובדיה יוסף, שהלך לעולמו בגיל 93. הרב יוסף, לשעבר הרב הראשי לישראל ולימים מנהיגה הרוחני של ש"ס, היה מפוסקי ההלכה החשובים בדורות האחרונים ובכיר רבני עדות המזרח. מסע ההלוויה, הגדולה בתולדות המדינה, יצא מישיבת פורת יוסף לעבר בית העלמין בסנהדריה. הרב נטמן לצד רעייתו הרבנית מרגלית יוסף, במסע הלוויה שנמשך כחמש שעות. ynet העביר את מסע הלוויה בשידור חי. 

  

אחרי מותו: הגלימה והכיסא המיותמים של הרב עובדיה יוסף ז"ל ()
אחרי מותו: הגלימה והכיסא המיותמים של הרב עובדיה יוסף ז"ל
   
מסע ההלוויה התקדם באיטיות בשל ההמונים שצבאו על הרכב שהוביל את גופתו של הרב עובדיה יוסף. הרב הראשי לישראל יצחק יוסף, בנו של המרן, ספד לאביו ואמר כי היום הזה נורא כחורבן בית המקדש. "בלי אבא מה היינו, רבותיי", מירר הבן בבכי. "היינו עיוורים, עיוורים באפלה. הוא חיזק את עולם ההלכה, בזכותו רבבות רבבות לומדים תורה".
 
יו"ר ש"ס, ח"כ אריה דרעי, ספד בבכי לרב עובדיה יוסף ואמר: "לפני 40 שנה היינו כמה מאות בחורים ספרדים ועכשיו מאות אלפים. הכל בזכותך ומעשה ידיך. זכינו לעמוד לידך עשרות שנים במסירות נפש. כשרבנו קרא בספר זה כמו ים סוף. כל ערב נקבצו המונים אל רבינו. מה נעשה היום? אין לנו אבא ואין לנו מנהיג. מי יאחד את כולנו? התנועה הקדושה שהקמת במו ידיך. רבנו, אני מבטיח לך, אנו נמשיך במסירות נפש להמשיך את המפעל שלך ורשת החינוך התורנית. עולם התורה נמצא בסכנה. עזבת בתקופה הקשה ביותר שלנו".

 

קודם לכן ספד הרב הראשי לישראל לשעבר, ישראל מאיר לאו, ואמר כי הרב עובדיה יוסף היה מנהיג ישראל ורב האומה. "מרן היה רבם של כל ישראל", אמר לאו. "הוא היה אהוב על הבריות ועל המקום. מי זוכה להלוויה כזו? לאהבה כזו של תלמידים? עם ישראל בהמוניו יודע את האמת, מיהו גדול, מיהו ענק בתורה, ומיהו באמת מנהיגה של ישראל ורבה של האומה".

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הרב משה יוסף, בנו של המרן וראש בד"ץ בית יוסף, ספד לאביו ואמר: "שאדם זר נפטר אפשר להגיד דבר תורה, אבל כשאבא נפטר אפשר רק לבכות. לא נותר לי לבקש סליחה ממך. אולי לא ידעתי להעריך מספיק".

 

הרב בניהו שמואלי מישיבת נהר שלום אמר בהספדו: "היית איש אשכולות והיית בקיא בכל המקצועות. אתה אלוף ומקום ראשון בכל. לפני 60 שנה כבר היית ראש ממשלת התורה. כיתת רגלייך ממקום למקום כדי לזכות את הרבים. בלעדיך איפה היה היום? העולם כבר לא כמו שהיה. איך אפשר לדמיין עולם בלי הרב עובדיה?".  

 

 
במשטרה נערכו בכוחות גדולים מאוד בצירים המובילים לירושלים, בתוך העיר ובמסלול מסע ההלוויה עצמו. יותר מ-4,000 שוטרים אבטחו את האירוע. לקראת תחילת הלווייתו של הרב עובדיה יוסף בירושלים הביעו במשטרה חשש כבד מדוחק, מקריסת מבנים ומקושי גדול מאוד בפינוי נפגעים. המשטרה ביקשה מהציבור לנהוג באחריות לאור ריבוי המשתתפים. במשטרה אף אמרו כי זו הלוויה גדולה שהייתה אי פעם במדינה.

 
עשרות חיילים מפיקוד העורף תגברו את כוחות המשטרה שאבטחו את מסע הלוויה. במד"א העניקו טיפול רפואיי לכ-300 מהמשתתפים, מתוכם 15 שנזקקו להמשך טיפול ופונו באמבולנסים לבתי החולים בבירה. כל הפצועים הינם באורח קל וסבלו מחבלות קלות והתעלפויות. כמו כן, עובדי העירייה ניסרו גדרות מתכת ברחוב בר אילן על מנת שלא יפגעו במשתתפים עקב הדוחק.
תפילות מעל קברו הפתוח של הרב עובדיה יוסף (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
תפילות מעל קברו הפתוח של הרב עובדיה יוסף(צילום: גיל יוחנן)
 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

הרב לאו סופד למרן (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב לאו סופד למרן(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: כיכר השבת) (צילום: כיכר השבת)
(צילום: כיכר השבת)
  

הרב שמואל אוירבך, ראש ישיבת מעלות התורה, ספד למרן ואמר כי כל בית ישראל יבכו את השריפה הזו ומרגישים דקירה. "הוא ראה את הכאב של עם ישראל בשעה שעמד בגזירת הגיוס של בני הישיבות. זו הייתה גזירתו האחרונה".

 

הרב אליהו בקשי דורון הוסיף כי הרב עובדיה יוסף היה אב של כולנו ונשא את העם הזה על כולו. "הוא היה מנהיג שהתרגלנו אליו כמו משה רבנו", אמר. "במצב בני התורה היום הוא היחיד שעמד בפרץ וכמה שאהבנו אותו, הוא אהב אותנו יותר. טובים צדיקים במותם מאשר בחייהם וצריך לבקש שיבקש רחמים על כולנו".

  

הרב ראובן אלבז, ראש ישיבת אור החיים, ספד למרן ואמר: "כשרבנו מורנו נמצא בעולם מרגישים בית מקדש מעט. הוא הרים את קרן התורה ומה ביקש לעצמו? רק להיות ספר תורה חי. כל התורה היתה בו ולא נשאר בו מקום. העיקר לקיים מה שרצה ולהיזהר בביטול התורה ולהקפיד בצניעות".

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

הרב אברהם יוסף, בנו של המרן ורבה של חולון, ספד לאביו ואמר: "כמה שכר מגיע לך? כמה לפידים דולקים אחרייך? לימדת אותנו לרדת אל העם ולא רק לטפס גבוה. צריכים לקבל על עצמנו מה שקיבלנו בשבועיים האחרונים. אסור לאבד את ההתעוררות. להתחזק בתורה ולחזק את הישיבות. אין כמוהו בדורינו ואין אחריו - עוד יוסף חי".

 

הרב דוד יוסף, בנו של המרן ורבה של הר נוף, ספד לאביו ואמר: "הרבה שאלות יש לי ואין לי את מי לשאול. אבא גידלת אותנו לתורה וזכינו להיות בנייך. כל פעם שהיתה לנו שאלה הכנסת אותנו לעולמה של הלכה. אתה משה רבנו של הדור, אבא את מי נשאל עכשיו? עם מי נדבר? אבא! עולם לא כמנהגו נוהג. שקעה השמש. איך ימשיך הדור בלעדייך? נשארנו יתומים אבא. איך נמשיך? נלך בדרכך".

 

טרם מסע הלוויה, עשרות אלפי בני אדם התאספו אחר הצהריים סביב ישיבת פורת יוסף בירושלים. חלקם נשאו תפילות, וגם מתוך הישיבה נשמעו תפילות רמות. המונים התגודדו במרפסות ועל הגדרות. לקראת הלוויה נישאה תפילת עננו שנאמרת בדרך כלל בצומות. בערב, לאחר שמסע הלוויה יצא לדרך, הרב הראשי לשעבר שלמה עמאר קרא פרקי תהילים לזכרו של המרן. הרב בקשי דורון אמר: "הוא היה אח של כולנו, של כל עם ישראל".

 
הרב הראשי לישראל ובנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יצחק יוסף, אמר לפני שמסע הלוויה יצא לדרך: "אני קורא לכל עם ישראל, גדולים וקטנים, להשתתף במסע הלוויה. כולם חייבים להגיע ללוויה ולקרוע קריעה".
 
 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)
 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

אלי ישי בישיבת הרב פורת יוסף (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אלי ישי בישיבת הרב פורת יוסף(צילום: אוהד צויגנברג)
 
בכירי הרבנות בישראל והצמרת הפוליטית הביעו צער על מותו של הרב יוסף. "הסתלק מאיתנו אחד מגדולי הדורות", אמר הרב הראשי לישראל דוד לאו. יו"ר ש"ס אריה דרעי פרץ בבכי דקות ספורות לאחר היוודע דבר מות הרב ואמר: "אוי לי שהגעתי ליום הזה שאני צריך לבשר על פטירתו של אבא והמנהיג שלנו". דרעי קרא בקול שבור: "יתומים היינו. לפני כמה דקות נפטר אבא שלנו, מנהיג שלנו, מרן עובדיה יוסף. כל היום חיכיתי לבשר שאנחנו לוקחים אותו הביתה בריא. ברוך דיין האמת. השם נתן, השם לקח, יהי שם אדוני מבורך".
 
צומת רמות  (צילום: אבי) (צילום: אבי)
צומת רמות (צילום: אבי)
השלט שיוצב על קברו של המרן (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השלט שיוצב על קברו של המרן(צילום: גיל יוחנן)
סמוך לישיבת הרב פורת (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
סמוך לישיבת הרב פורת(צילום: עידו ארז)

 (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

מתפללים בבית הקברות סנהדריה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מתפללים בבית הקברות סנהדריה(צילום: גיל יוחנן)
 
 (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )

 (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )

 (צילום: אוהד צויגנברג ) (צילום: אוהד צויגנברג )
(צילום: אוהד צויגנברג )

 

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

  

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

בקבוקי מים למשתתפי הלוויה (צילום: נועם (דבול) דביר) (צילום: נועם (דבול) דביר)
בקבוקי מים למשתתפי הלוויה(צילום: נועם (דבול) דביר)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

 

במשטרה אמרו כי התוכנית המבצעית להלוויה הגדולה ביותר בתולדות המדינה נקבעה מבעוד מועד. עוד נמסר כי "על אף קריאות המשטרה לציבור לנהוג באיפוק ובאחריות בשל הדוחק המסוכן, אנו עדים להתנהלות מסוכנת ולפיכך נאלצים לפנות בשנית להנהגת המגזר בבקשה לקרוא לציבור לנהוג בזהירות הנדרשת, בטרם תהיה פגיעה בנפש".

  

עובדיה יוסף נולד בבגדד בשנת 1920, ובגיל שלוש עלה עם משפחתו

לישראל. כבר בצעירותו הוכר כעילוי בתורה, ובגיל 12 החל את לימודיו בישיבת הספרדית היוקרתית "פורת יוסף" שבירושלים. שש שנים בלבד לאחר מכן כבר פרסם חיבור הלכתי ראשון מפרי עטו, ושנתיים מאוחר יותר, כשהוא בן 20, הוסמך לרבנות.

 

הרב עובדיה יוסף היה נשוי למרגלית ז"ל, וזכה ל-11 בנים ובנות ועוד מאות צאצאים, ובשנה האחרונה אף ראה דור חמישי – בת לנינתו. רבים מבני משפחתו הענפה ממלאים תפקידים בעולם הרבנות והדיינות, ובראשם בנו יצחק שנבחר בחודש יולי השנה כרב הראשי הספרדי לישראל, ומשמש גם כנשיא בית הדין הרבני הגדול ומסומן על ידי רוב הציבור החרדי-ספרדי כיורשו בהנהגת המחנה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, גלעד מורג, אביאל מגנזי, נועם (דבול) דביר, עומרי אפרים, אטילה שומפלבי, קובי נחשוני, רענן בן צור ויואב זיתון.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 07/10/2013 16:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב יצחק יוסף סופד לאביו
צילום: מוטי קמחי
ממתינים להלוויה
צילום: מוטי קמחי
צילום: אוהד צויגנברג
מתייפחים על מותו של הרב עובדיה יוסף, היום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים