שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

בניו של הרב ספדו לו: "את מי נשאל עכשיו?"

הרב הראשי הספרדי הראשי יצחק יוסף ספד לאביו: "היום הזה נורא כחורבן בית המקדש, איך נוכל להמשיך?" בנו הרב דוד יוסף הבטיח ללכת בדרכיו ולהילחם על פסיקותיו. בניו של הרב ספדו לו בישיבה פורת יוסף, כיוון שעל-פי המנהג בני הנפטר בירושלים לא מגיעים לבית הקברות

"זכינו להיות בניך, אך נשארנו יתומים. שקעה השמש, איך ימשיך הדור בלעדיך?" כך ספד הערב (יום ב') הרב דוד יוסף לאביו, הרב עובדיה יוסף, שהלך לעולמו בגיל 93. במסע ההלוויה השתתפו כ-600 אלף בני אדם, שמילאו את רחובות הבירה. על-פי מנהג ירושלים, בניו ואחיו של הנפטר אינם מגיעים לבית הקברות ולכן נישאו ההספדים בישיבת פורת יוסף בבירה.

 

דוד יוסף אמר: "הרבה שאלות יש לי ואין לי את מי לשאול". הוא פנה לאביו בדברים: "גידלת אותנו לתורה וזכינו להיות בניך. בכל פעם שהיתה לנו שאלה הכנסת אותנו לעולמה של הלכה. אתה משה רבנו של הדור. אבא, את מי נשאל עכשיו? עם מי נדבר?"

 

 
הרב יצחק יוסף סופד לאביו ()
הרב יצחק יוסף סופד לאביו
 

מאות אלפים במסע הלוויה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מאות אלפים במסע הלוויה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)
 

"עולם לא כמנהגו נוהג. שקעה השמש. איך ימשיך הדור בלעדיך? נשארנו יתומים, אבא". לבסוף הבטיח: "נלך בדרכך, נילחם על הפסקים שלך".

 

הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, מירר בבכי ואמר: "השמים של היום הם לא השמים של אתמול. העולם של אתמול הוא לא העולם של היום ולא העולם של מחר. היום הזה נורא כחורבן בית המקדש. נפלה עטרת ראשנו". הוא פנה לנוכחים בנוגע לצוואתו של מרן, "לשמור על אחדות הספרדים. כל ימיו הוא שמר על האחדות בינינו, ונמשיך בפיוס ובאחדות".

 

בניו סיפרו כי לפני 14 שנה אביהם לקה בלבו וכשעשה את דרכו לבית החולים, הרופאים כבר הודיעו כי יש צורך בצנתור דחוף. "אתה אבא, אמרת שאתה לא מסכים, אתה רוצה קודם ללכת הביתה לשלוש שעות. שלוש שעות ביקשת, ולא הבנו למה. אריה שאל אותך, 'הרב, הרב, למה?' וענית לו - 'אני בכתיבת פסק על עגונה, מה יהיה על האומללה? אני נכנס לבית החולים, אני לא יודע אם אצא. מי ירחם על האומללה?' אבא, עכשיו מי ירחם על האומללים? מה נעשה בלעדיך, איך נוכל להמשיך?" 

 

הרב עובדיה יוסף. בן 93 במותו (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
הרב עובדיה יוסף. בן 93 במותו(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

 
בניו של הרב עובדיה עם ההודעה על מותו (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
בניו של הרב עובדיה עם ההודעה על מותו(צילום: אוהד צויגנברג)

לבסוף הודו לצוות הרפואי שעמד לצדו של הרב בימיו האחרונים, "בשם כולנו - לצוות הרופאים של בית החולים הדסה, ד"ר שטסמן, שעשו במסירות נפש למען אבא זכר צדיק לברכה". 

 

עובדיה יוסף נולד בבגדד בשנת 1920, ובגיל שלוש עלה עם משפחתו לישראל. כבר בצעירותו הוכר כעילוי בתורה, ובגיל 12 החל את לימודיו בישיבת הספרדית היוקרתית "פורת יוסף" שבירושלים. שש שנים בלבד לאחר מכן כבר פרסם חיבור הלכתי ראשון מפרי עטו, ושנתיים מאוחר יותר, כשהוא בן 20, הוסמך לרבנות.

 

הוא היה נשוי למרגלית ז"ל, וזכה ל-11 בנים ובנות ועוד מאות צאצאים, ובשנה האחרונה אף ראה דור חמישי – בת לנינתו. רבים מבני משפחתו הענפה ממלאים תפקידים בעולם הרבנות והדיינות, ובראשם בנו יצחק שנבחר בחודש יולי השנה כרב הראשי הספרדי לישראל, משמש גם כנשיא בית הדין הרבני הגדול ומסומן על ידי רוב הציבור החרדי-ספרדי כיורשו בהנהגת המחנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב הראשי יצחק יוסף סופד לאביו
מומלצים