שתף קטע נבחר

טורקיה בונה גדר: "הגבול עם סוריה לא קיים"

אנקרה החליטה לעצור את זרם הפליטים, ובונה גדר בקטע שממנו קל מאוד לעבור. במקביל מעריכים באו"ם שעוד 2 מיליון סורים יהפכו לפליטים ב-2014

טורקיה החלה לבנות גדר בקטע מהגבול עם סוריה, במטרה לעצור את שטף הפליטים. כך דיווחה אתמול (יום ב') סוכנות הידיעות רויטרס.

 

אורך הגבול עם סוריה הוא כ-900 ק"מ. הגדר, שגובהה שני מטר, נבנית בנוסייבין. מדובר במחוז דרומי הנמצא מצפון לעיירה הסורית קאמישלי, שהפכה למוקד קרבות של כורדים, יחידות מורדים ושבטים ערביים. הגדר תכסה אמנם רק כעשרה ק"מ מהגבול, אך תתמקד באזור שממנו הגיעו פליטים רבים.

 

עוד חדשות בעולם :

בקרוב בבריטניה? עדים לא יישבעו בתנ"ך

פומפיי השבדית: גופות מהמאה ה-5 נחשפו

 

"זה אזור שבו קל מאוד לחצות את הגבול. זה כאילו שהגבול אינו קיים", מסר גורם ממשלתי באנקרה. בניית הגדר ממחישה את דאגתה הגוברת של טורקיה מההגירה ההמונית לשטחה. טורקיה מאכלסת כחצי מיליון פליטים, רבע מסך כל הפליטים באזור שנמלטו מהקרבות במדינתם.

חצי מיליון בטורקיה, עוד מיליון וחצי במדינות השכנות. פליטים סורים (צילום: AP) (צילום: AP)
חצי מיליון בטורקיה, עוד מיליון וחצי במדינות השכנות. פליטים סורים(צילום: AP)
 

האו"ם: עוד שני מיליון פליטים בשנה הבאה

הצעד הטורקי מתבצע במקביל לתחזיות האו"ם, לפיהן ארבעה מיליון סורים יאלצו לעזוב את בתיהם ב-2014 אם הקרבות במדינה לא ייפסקו. להערכת האו"ם, חצי מהם יהפכו לפליטים, והיתר יישארו בסוריה.

 

בחודש שעבר סגרה טורקיה את מעבר הגבול בסמוך לעיירה הסורית עזאז, לאחר שגורמים המזוהים עם אל-קאעידה השתלטו עליה. מעבר הגבול היה חיוני לתושבים המקומיים, ואפשר להם לקבל תרופות ומזון מארה"ב.

 

"למרות המצב הדינמי בגבול טורקיה-סוריה, חשוב להדגיש שסיוע מסוגים שונים עדיין מגיע מארה"ב לסוריה, בעזרת אופוזיציונרים מתונים ופעילים", אמר בכיר במחלקת המדינה האמריקנית לרויטרס. שגריר ארה"ב בסוריה, רוברט פורד, הבטיח להגביר את הסיוע לאופוזיציה הסורית במהלך פגישה באיסטנבול עם מפקד המורדים, גנרל סלים אידריס.

  

בתוך כך, אתמול שוב התבטא בחריפות ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן נגד הנשיא הסורי בשאר אסד. "אסד הוא טרוריסט שמשתמש בטרור מדינה", צוטט ארדואן בעיתון "הורייט". "אני מדבר באופן ברור. אדם שהרג 110 אלף בני אדם מבני עמו הוא טרוריסט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ילדים סורים במחנה פליטים
צילום: רויטרס
מומלצים