שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

פוליטיקאים ואזרחים בבית הרב: "זכות גדולה"

לאחר ש-850 אלף בני אדם ליוו את הרב עובדיה יוסף בדרכו האחרונה, הגיעו הבוקר מאות מאמינים לקברו של מנהיגה הרוחני של ש"ס. "אגיע לכאן, בעזרת השם, כל יום בשבעה", סיפרה ל-ynet אחת מחסידותיו. דרעי: "הוא רוצה שנמשיך להיות מלוכדים". לבני הגיעה לנחם. צפו בשידור החי

"השם נתן, השם לקח - יהי שם השם מבורך". כך, בהשלמה, אמר הבוקר (יום ג') יו"ר ש"ס אריה דרעי שהגיע לאוהל האבלים הענק שהוקם מול בית הרב עובדיה יוסף בשכונת הר נוף בירושלים. בבוקר שלאחר הלוויה הגדולה בתולדות המדינה, נערכים במשפחה לקבלת המוני מבקרים.  

 

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

שרת המשפטים לבני בבית הרב (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
שרת המשפטים לבני בבית הרב(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

סוכת האבלים, הבוקר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
סוכת האבלים, הבוקר(צילום: אוהד צויגנברג)

הכיסא המיותם של הרב עובדיה יוסף ז"ל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הכיסא המיותם של הרב עובדיה יוסף ז"ל(צילום: אוהד צויגנברג)

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

הרב שלמה עמאר, הבוקר בסוכת האבלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב שלמה עמאר, הבוקר בסוכת האבלים(צילום: אוהד צויגנברג)
 

"אנחנו חייבים להגיד בוקר טוב גם כאשר מרגישים חושך", הוסיף דרעי. "כל הלילה חשבתי מה הוא היה מבקש מאיתנו וברור לי שהוא רצה שנקום, נתחזק ונמשיך את המורשת, את התורה, את מוסדות החינוך, ושנמשיך להיות מלוכדים". בשל העומס הרב הציבור מתבקש להגיע לניחום אבלים בין השעות 13:00-10:00, ובין השעות 19:00-16:00. תפילת מנחה מתקיימת בשעה 13:00. בשל המשך הביקושים לקו תל אביב-ירושלים תתגבר רכבת ישראל את הקו מהשעה שלוש בצהריים.

 

במקביל להגעת המנחמים לשבעה בביתו של הרב עובדיה, כוחות גדולים של משטרה ומג"ב מאבטחים את אזור האוהל. רבים מהם חובשי כיפה. אחד משוטרי מג"ב אמר ל-ynet: "התחושות קשות גם לנו, יש תחושה של אבל שמקיף את כל שכבות העם, גם אנשים מכוחות הביטחון. איבדנו אדם דגול. ביקשתי להיות אתמול עם הכוחות שפתחו את הלוויה אבל לא שלחו אותנו. עכשיו אני מרגיש גאווה שאני כאן, מגן על הרבנים ועל המנחמים באירוע גדול כל כך".

מאמינים הגיעו הבוקר גם אל קברו הטרי בבית הקברות סנהדריה. משעות הבוקר עלו אל הקבר מאות בני אדם שביקשו להתייחד עם זכרו של מרן. רבים מהנוכחים בכו והתפללו, אחרים הסתפקו בעמידה שקטה והדלקת נרות נשמה. בין המבקרים נמנו גם חילונים וכמה מהם הביאו את ילדיהם. בולטות במיוחד היו הנשים, שלא הורשו אמש להתקרב לאזור הקבורה, וניצלו את הבוקר כדי להתקרב ולהתפלל בתוך בית העלמין.

 

גם נשיא המדינה שמעון פרס ספד לרב ז"ל בטקס השבעת שופטים חדשים: "אתמול הלך לעולמו מנהיג דגול, איש מורם מעם. מגדולי פוסקי דורנו אשר הטביע חותם בחיי העם היהודי ומדינת ישראל, מרן הרב עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה. שמענו הרבה הספדים, אך ההספד המרשים ביותר היה הספדו של העם, מכל השכבות - חוצה מחנות שעלה מכל קצות הארץ לירושלים. אף אחד לא ארגן אותם, לא ציווה עליהם והיה זה דבר מפתיע ומרגש. אולי דווקא ההספד הזה של העם הוא שעושה צדק לדמותו. אין לנו עם אשכנזי או ספרדי - יש לנו עם אחד והרב עובדיה יוסף ז"ל מייצג את אחדותו של העם, שכן יותר משרצה לטפח קבוצה אחת בעם, רצה ופעל למנוע קיפוח של קבוצה אחרת. עם ישראל השיב לו אמש אהבה גדולה". 

קברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הבוקר (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
קברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הבוקר(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

 (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
(צילום: ירון ברנר)

קברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הבוקר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
קברו של הרב עובדיה יוסף ז"ל, הבוקר(צילום: גיל יוחנן)
 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

"הגעתי כדי להתפלל על קברו של הצדיק", אמרה תפארת אלמסי, תושבת ירושלים. "זו זכות גדולה, מרן היה גם הרב שלנו הנשים. אני עדיין לא מעכלת את פטירתו ואגיע לכאן בעזרת השם כל יום בשבעה".

 

דוד פרץ, תושב אופקים, אמר ל-ynet: "הבוקר קמתי והחלטתי לבוא ולהתפלל על קברו". הוא הוסיף ואמר כי "מתקפות הרמב"ם ועד היום לא קם פוסק הלכה כמוהו. הרב עובדיה ילווה אותנו עוד המון המון שנים". המשטרה הציבה במקום שוטרי יס"מ כדי לשמור על הסדר.

 

הרב עובדיה נפטר - כתבות נוספות

  

"לא זוכר את עצמי בוכה כל כך"

הרב שלמה עמאר, לשעבר הרב הראשי לישראל, ספד לרב עוביד היוסף בראיון לאולפן ynet ואמר: "זה לא רב רגיל. אין מי שיכול למלא את מקומו. בכל מקצועת התורה, לא קם כיוסף ואין מי שימלא את מקומו". הוא הוסיף וסיפר: "הוא מעולם לא אמר 'השאלה הזאת חמורה עליי', או שהיא לא בתחום אחריותו. לכל שאלה הרגיש עליה אחריות ולדון בה ולפסוק".

 

הרב עמאר הוסיף כי "הוא הנהיג את ש"ס רק כדי להרחיב את הפעילות התורנית ולהשריש את התורה בעם". לדבריו, "הרב עובדיה לא הקים את ש"ס כי רצה לעסוק בפוליטיקה. העולם טעה, הוא לא היה בפוליטיקה".

הרב הראשי לישראל לשעבר, בקשי דורון, (מימין) מגיע מסוכת האבלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
הרב הראשי לישראל לשעבר, בקשי דורון, (מימין) מגיע מסוכת האבלים(צילום: אוהד צויגנברג)
 

ח"כ אריאל אטיאס אמר ל-ynet: "כל כך קשה לנו שהוא לא נמצא. אי אפשר לתפוס את זה בכלל". הוא הוסיף כי "הכאב הוא עצום. אי אפשר להבין את זה.אנשים שבקושי הכירו את הרב, אני לא זוכר את עצמי בוכה כל כך הרבה".

 

על עתידה הפוליטי של ש"ס אמר אטיאס, "אנחנו לא עוסקים בזה עכשיו. כל מה שמרן הקים ימשיך וכל הספקולציות האחרות זה רק טוב לעיתונים ליום-יומיים. נמשיך את המורשת שלו".

 

יונתן יוסף, נכדו של הרב עובדיה, אמר בראיון לאולפן: ynet: "כילד הייתי יושב למרגלותיו בשיעור ותמיד הוא היה עסוק ובדרכו שלו נתן לנו יחס". יוסף הנכד הוסיף כי "אם מישהו רוצה באמת לעזור לסבא, אז צריך להמשיך בדרך שאותה הוא התווה".

 

שגריר בריטניה בישראל, מתיו גולד, הגיע לסוכות האבלים ואמר ל-ynet: "באתי הנה כדי לחלוק כבוד לאיש גדול ומורה גדול. היה לי העונג לפגוש אותו ופניי עדיין כואבים מאיפה שסטר לי. הוא פסק פסיקות היסטוריות בזכויות נשים. הוא היה מנהיג גדול וזה אובדן גדול לש"ס ולאנשי ישראל. רציתי לבוא ולחלוק כבוד".

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתפו אליאור לוי, איתמר פליישמן, אחיה ראב"ד, רענן בן צור וקובי נחשוני

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
יו"ר ש"ס דרעי, הבוקר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים