שתף קטע נבחר

עצרת רבין במוצ"ש: מסמך האיחוד הנדיר

ערבים ויהודים, ימין ושמאל, חרדים, דתיים וחילונים - חתמו כולם עם כל תנועות הנוער על "קול קורא" שאמור להביא קהל חדש לעצרת לזכר רה"מ שנרצח

העצרת המרכזית לציון 18 שנה לרצח ראש הממשלה יצחק רבין ("זוכרים את הרצח - נאבקים על הדמוקרטיה") תיערך במוצאי שבת ב-20:00. לקראתה חברו בשיתוף פעולה נדיר כלל תנועות הנוער, ארגונים רבים, רבנים ואנשי רוח ידועים. כולם חתמו על קול קורא ובו הנוסח העקרוני שהביא אותם לקיים את העצרת ולהסכים לראשונה על לקחי רצח רבין (לנוסח המלא ).

 

עוד בחדשות

הלוחמת שעברה קורס קצינים עם מטכ"ליסטים

תקף עם חבריו שוטר שניהל רומן עם זוגתו

 

לארגון העצרת חברו תנועות השומר הצעיר והנוער העובד והלומד לבני עקיבא והצופים. עוד משתתפים תנועת בית"ר, הקיבוץ הדתי, אנשי הציבור הדתי חרדי והדתי לאומי, ערבים ויהודים. על הקול הקורא חתומים בין היתר הרבנית עדינה בר-שלום (בתו של הרב עובדיה יוסף שנפטר השבוע), שרת החינוך לשעבר הפרופ' יולי תמיר, הרב בני לאו, הרבנית פורמן, העיתונאי נזיר מג'לי ועוד.

 

התהליך למציאת המכנה המשותף נמשך כבר שנה. בשנה שעברה הסתיימה העצרת בדברי סיכום משותפים שהקריא העיתונאי רינו צרור: "נביאי ישראל הניחו את היסודות ואת האבן הראשה לתפיסות השוויוניות וההומניסטיות, שהשפיעו על העולם כולו. כשקבע המקרא במסמרות 'ואהבת את הגר', הוא התכוון לכל זר לא רק למי שהתגייר; הוא (רבי עקיבא) היה אומר 'חביב אדם שנברא בצלם'. מהות כוונתו הייתה לאדם בכלל, ולא לאדם היהודי בלבד... הכרזת עצמאותנו דרשה 'שוויון זכויות גמור, בלי הבדל דת, גזע ומין', והיא ינקה את חיותה, יסודותיה ולבתה מחזון נביאי ישראל".

 

הדברים הפכו להיות הבסיס לקול הקורא המשותף: "אי לכך, אנו החתומים מטה קוראים בזאת לכל שבטי ישראל ולכל חלקיה של החברה הישראלית להירתם למשימת דורנו בהבנה כי ישראל עומדת בפני הכרעות קשות הרות גורל והיסטוריות. הכרעות אלה יש לקבל אך ורק באמצעות ההליך הדמוקרטי וערכי המוסר. אנו מבקשים להציב את רצח ראש הממשלה ושר הביטחון יצחק רבין ז"ל כתמרור אזהרה בפני החברה הישראלית בעומדה בפני ההכרעות המתפקדות על דלתנו ולהתחייב כי בכל מחלוקת שתהיה בתוכנו תכריע הדמוקרטיה".

 

החותמים מתיימרים להפיק יחדיו לקחים מרצח רבין ומתחייבים לפעול לא רק בעצרת, "ללא ליאות, לחישול ולחיזוק הדמוקרטיה הישראלית הצעירה ולעמוד על משמרתה... אנחנו מסתכלים קדימה בדאגה עמוקה.

 אנו יודעים כי לחברה הישראלית עוד צפויים הכרעות קשות והסטוריות בתחומים בהם מחלוקת עמוקה כגון התהליך המדיני, דת ומדינה, כלכלה חברה ובעצם בכל נושא. על המחלוקות הללו אפשר להתגבר רק אם כולם יקבלו על עצמם את הערכים הדמוקרטיים: שוויון בין האזרחים, קבלת מרות הרוב תוך שמירה על זכויות המיעוטים".

 

בעקבות ההסכמה בין התנועות והארגונים, הם מקווים להביא לעצרת במוצאי שבת גם ציבור שאף פעם לא פקד את האירועים השנתיים הללו. דוברים ואמנים יהיו, ואמורים לייצג את הציבורים השונים. בין היתר יושר עיבוד חדש ל"שיר לשלום" בביצוע שירי מימון ושמעון בוסקילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
בעצרת אשתקד
צילום: ירון ברנר
מומלצים