שתף קטע נבחר

הרפובליקנים מצמצו: לא דנים ב"אובמה-קר"

לאור סקרים שמראים על סכנה של ממש לרפובליקנים בבחירות הקרובות לקונגרס, הם מחפשים דרך לרדת מהעץ שעליו טיפסו, ולסיים את השבתת הממשל ולהעלות את תקרת החוב. הויתור הגדול: לא דנים ברפורמה בבריאות

הסכנה הכלכלית חלפה? הרפובליקנים מחפשים דרך לסיים את השבתת הממשל הפדרלי ואת משבר תקרת החוב בהקדם. לאחר הסקרים אחרונים שמלמדים שהציבור האמריקני מאשים בעיקר את הרפובליקנים באחריות למשבר הפוליטי שמאיים על כלכלת ארצות הברית והעולם, עד כדי כך שנשקפת סכנה לפגיעה קשה במפלגתם בבחירות האמצע לקונגרס בשנה הבאה.

 

מהמגעים בין הבית הלבן לרפובליקנים עולה הלילה (שבת) כי הרפורמה בבריאות, שמכונה "אובמה-קר", שהייתה העילה להשבתה, לא תעלה לדיון בין הצדדים.

 

השבתת הממשל הפדרלי - דיווחים אחרונים ב-ynet:

לראשונה: אישה בראש הבנק הפדרלי בארה"ב

אובמה על השביתה: "מסתכנים במיתון כבד"

ארה"ב עוד מושבתת: 10 ימים לחדלות פירעון

שתלו מסר סמוי בתחזית: "שלמו לנו בבקשה"

רוב האמריקנים מאשימים את הרפובליקנים במשבר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוב האמריקנים מאשימים את הרפובליקנים במשבר(צילום: רויטרס)

זעם הציבור כלפי הרפובליקנים מתבטא בסקר של רשת NBC, שמלמד שנגרם להם נזק רציני בדעת הקהל. 53 אחוז מהציבור מאשים את הרפובליקנים בקונגרס באחריות למשבר ואילו רק 31 מאשימים את הנשיא אובמה. 70 אחוז מהאמריקנים מאמינים שהמניע של הרפובליקנים הוא לקדם אג'נדה פוליטית אישית, שאינה קשורה לטובת המדינה. אחד מכל שלושה אמריקנים אומר שלשביתה יש השפעה ישירה על חייו.

 

כבר לא מדובר רק בסגירת אתרי תיירות כמו פסל החירות בניו-יורק, המוזיאונים והאתרים הלאומיים בוושינגטון והפארקים הלאומיים ברחבי המדינה, אלא בפגיעה בחולים ובנזקקים, ובאי מתן סיוע למשפחות של חללי המלחמה באפגניסטן.

 

סקר של מכון גאלופ קובע כי בחודש שעבר היו ל-38 אחוז מהאמריקנים דעות חיוביות על הרפובליקנים. עכשיו ירדה התמיכה בהם ל-28 אחוז בלבד.

אובמה נפגש עם הרפובליקנים, אך סירב להצעותיהם (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה נפגש עם הרפובליקנים, אך סירב להצעותיהם(צילום: AP)
 

זו הסיבה שרפובליקנים בבית הנבחרים שאינם משתייכים לתנועת "מסיבת התה" מחפשים מוצא של כבוד, לאחר שהסירו את מרבית תביעותיהם והם מקווים להגיע להסכמה עם הבית הלבן על הפחתה משמעותית רב שנתית של התקציב. פרשנים פוליטיים העריכו בסוף השבוע כי יתכן פתרון באמצע השבוע הבא, לאחר סוף שבוע ארוך, שכולל את חופשת "יום קולומבוס" ביום שני.

 

41 סנאטורים רפובליקנים באו ביום שישי לבית הלבן עם הצעות חדשות לנשיא אובמה לסיים את השביתה שנכנסה בשבת ליומה ה-12, חמישה ימים לפני שארה"ב תישאר בלי יכולת לפרוע את חובותיה אם לא תועלה תקרת החוב.

 

הסנאטורים כבר אינם דורשים ויתור של הבית הלבן בתמורה להפסקת השביתה.

הנשיא אובמה שוחח בטלפון עם יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר על הצעה של הרפובליקנים בבית הנבחרים להעלות את תקרת החוב לשישה שבועות בלבד. הנשיא דחה את ההצעה בנימוק שהדבר מבטיח רק דחייה זמנית של המשבר ועימות נוסף לפני חג ההודיה.

 

תחת זאת, הבית הלבן דורש להעלות את תקרת החוב לפחות עד סוף השנה האזרחית, ומסרב לסיים את השביתה לזמן קצר בלבד.

 

בתוך כך, מדינת ניו יורק ומדינת אריזונה הגיעו להסכמה עם משרד הפנים האמריקני לגבי הפעלת שניים מהאתרים הלאומיים החשובים ביותר של ארצות הברית בזמן השבתת הממשל. ניו יורק תפתח מחדש את אתר פסל החירות ואריזונה תפתח מחדש את שמורת הגרנד קניון ויממנו את פעילותם בכספי מדינה בזמן זה, עד שהממשל הפדרלי ישוב לעבוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
וושינגטון חשוכה בזמן השביתה
צילום: AP
מומלצים