שתף קטע נבחר

רה"מ לניו יורק טיימס: צ'רצ'יל היה בודד ממני

שבוע אחרי שענה לעקיצות נתניהו באו"ם במאמר ביקורת נוקב, ראיין העיתון היוקרתי את רה"מ אבל בחר לשלב בכתבה עליו רק מעט מדבריו. "אני מבודד? צ'רצ'יל והרצל היו בודדים ממני בהרבה", הוא מצוטט, ומתואר כאדם נטול חברים וחסר אמון בבני ברית פוליטיים, שנותר קפוא בעבר

שבוע וחצי אחרי שעקץ את "ניו-יורק טיימס" מעל במת האו"ם וספג בתגובה מאמר ביקורת נוקב מעל דפי העיתון, אחד היוקרתיים בעולם, העניק לו ראש הממשלה בנימין נתניהו ראיון שמתפרסם הבוקר (שבת). אלא שהכתבה הביקורתית שהוליד הראיון הזה מותירה רק מקום מצומצם לדבריו של נתניהו, ומציירת אותו כמנהיג מבודד בעולם ובישראל עצמה. בעיתון כותבים כי על רקע השיחות בין איראן לשש המעצמות בשבוע הבא, נתניהו הטוען שמדובר רק בתרמית של טהרן מסתכן בכך שייראה קפוא בעבר אל מול הנוף הגיאופוליטי המשתנה.

 

ב"ניו-יורק טיימס" מציינים בפני הקוראים כי נתניהו הופך מבודד יותר ויותר בעולם ובישראל עצמה, שבה לפי הכתבה "איבד כמה עוזרים וקולגות מהקבינט שבהם בטח". בעיתון מציינים כי מאחורי שולחנו בלשכתו מונחות שתי תמונות של אישים שאותם הוא מעריץ על כך שידעו "לזהות סכנה בזמן אמת" ולמצוא דרכים למנוע אותה: ווינסטון צ'רצ'יל ותאודור הרצל. "הם היו הרבה יותר בודדים ממני", אמר נתניהו ל"ניו-יורק טיימס".

 

 

בעיתון מדגישים את הדבקות של נתניהו בנושא האיראני, ומזכירים כי מבקריו ומעריציו אומרים שמדובר ב"מסע צלב משיחי". לפי העיתון, אף שנתניהו אינו דתי - הוא רואה בעצמו מנהיג של גורל: "אנחנו כאן למען מטרה, אני כאן למען מטרה", אמר לעיתון, "והמטרה היא להגן על עתיד העם היהודי, דבר שפירושו להגן על המדינה היהודית. להגן עליה מפני איראן גרעינית. אני לא עומד לתת לזה לקרות. זה לא הולך לקרות".

 

בעיתון מדגישים את טענת נתניהו שאם אנשים רק ילמדו את העובדות, אין ספק שהם יצדדו בו. "אתה משתמש בהיסטוריה כדי להבין את

ההווה ולתכנן את העתיד - ההיסטוריה היא מפה", אמר לניו-יורק טיימס בראיון. "אתם יודעים מה זו מפה? מפה היא התגבשות הדברים העיקריים שאתה צריך לדעת כדי להגיע ממקום אחד לאחר".

 

ב"ניו-יורק טיימס" מזכירים את התעקשותו של נתניהו על הפסקה מוחלטת של העשרת האורניום על-ידי איראן ואת העובדה שעמדתו מנוגדת לקונצנזוס המערבי התומך כעת בדיאלוג עם איראן. "אלא שבידוד כזה אינו חדש לאיש שלו יש רק חברים מעטים ומעט ביטחון בבני ברית, אדם שנמנע מביקורי אורחים בארוחות שבת ולעולם לא מחמיץ הזדמנות להצהיר על כוונתה של ישראל להגן על עצמה, בעצמה", נכתב בעיתון. יועץ פוליטי שעבד עם נתניהו בתחילת שנות ה-90', מיטשל ברק, מצוטט בכתבה כאומר שלנתניהו הכי קל לחזות אסון ולהפחיד אנשים כדי לשדל אותם: "הבעיה שלו היא שכעת הוא איבד את המומנטום. המסר שלו ברור, המסר שלו זהה, המצב זהה, אבל התפישה של כל השאר השתנתה. זה כאילו שאתה היחידי בחדר חשוך עם פנס".

 

גורם רשמי ישראלי שנכח בפגישה בין נתניהו לנשיא ארה"ב ברק אובמה בשבוע שעבר אמר לעיתון על מערכת היחסים בין השניים, שידעה אי-הסכמות רבות בשנים האחרונות: "יש הבנה הדדית עמוקה שזה מה שיש, אין עוד מערכות יחסים כאלה, כולן כבר נוצלו. זה לא אומר שזה הולך להיות כמו ביל קלינטון ויצחק רבין, זה לא חייב להיות ביל ויצחק. הם מבינים אחד את השני".

 

הכתבה בעיתון האמריקני חושפת טפח מחייו האישיים של נתניהו. לפי הכתוב בה, נתניהו השיל כ-4.5 קילוגרמים מאז ניתוח הבקע שעבר

באוגוסט ובנסיעתו לניו-יורק הוא קרא את הספר "ציוויליזציה" של ניל פרגוסון. עוד נכתב שם כי את ארוחות ערב שבת הוא שומר לרעייתו שרה ולבניהם יאיר ואבנר, ואחרי ארוחות הצהריים בשבת הוא לומד תורה עם אבנר במשך כ-45 דקות.

 

בשבוע שעבר, בנאומו באו"ם, עקץ נתניהו את הניו-יורק טיימס כשבמסגרת נסיונותיו לשכנע את העולם שפני איראן אינם לדיאלוג הזכיר כיצד בעשור הקודם צידד העיתון רב ההשפעה בשיחות עם צפון-קוריאה על פירוקה מגרעין, כשבפועל פיונגיאנג ניצלה את הזמן הזה כדי לשעוט לעבר הפצצה. יום לאחר הנאום השיבו ב"ניו-יורק טיימס" לנתניהו בטור ביקורת נוקב, שבו האשימו אותו כי הוא מחבל במאמצי אובמה להגיע לפשרה עם איראן בדרכי שלום.

 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מרק ישראל סלם,  ג'רוזלם פוסט
ראש הממשלה נתניהו. מה הוא קרא בדרך לניו-יורק?
צילום: מרק ישראל סלם, ג'רוזלם פוסט
מומלצים