שתף קטע נבחר

גיוס חרדים וחוק המשילות: הכנסת חוזרת

בצל הכרעות פוטנציאליות בכמה נושאים משמעותיים, צפוי מושב החורף לעסוק גם בהתפתחויות פוליטיות במפלגת העבודה ובש"ס ובהשקת הקמפיינים להחלפת נשיא המדינה

השוויון בנטל, חוק משאל העם, עתיד העבודה וגורל ההתיישבות הבדואית בדרום - אלו רק חלק מהנושאים שילוו את מושב החורף של הכנסת ה-19, שייפתח מחר (יום ב'). בצל מותו של הרב עובדיה יוסף והפריימריז הצפויים במפלגת העבודה, אמורים חברי הכנסת להכריע בנושאים כבדי משקל שרובם גוררים עמם השלכות פוליטיות משמעותיות.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

עולם מזדקן: 12 עדויות מרחבי הגלובוס

רה"מ לניו יורק טיימס: צ'רצ'יל היה בודד ממני

 

סוגיית השוויון בנטל וגיוסם הפוטנציאלי של בני הישיבות צפויים לעורר תסיסה הולכת וגוברת ברחוב החרדי ובקרב נציגיו בכנסת. האחרונים לוקחים חלק בדיוני הוועדות הרלבנטיות ונלחמים להסיר את הפן הפלילי המתלווה להצעת החוק, אך יוזמיו רואים הכרח בסעיף זה. לעת עתה, נראה כי רק פשרה שתונחת מצמרת הפירמידה הפוליטית תוביל להסכמה ולאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית.

 

המושב שיימשך עד חודש מרס יעסוק גם בחוק המשילות ושינוי שיטת הממשל, שאושר כבר בקריאה ראשונה. הסעיף שקורא להעלאת אחוז החסימה עורר את כעס סיעות האופוזיציה וחלקים מצומצמים בקואליציה, ונראה שגם כאן דרושה פשרה פרלמנטרית רחבה.

 

אישור חוק משאל העם כחוק יסוד הוא בסיס לוויכוח ער נוסף במהלך מושב החורף. בצל חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, הדרישה לקשור קיום משאל מסוג זה לתהליך המדיני עוררה התנגדות נקודתית, אך ההערכה הנפוצה היא כי החוק יעבור בסופו של דבר.

 

מתווה פראוור, שעוסק בהתיישבות הבדואית בנגב, צפוי להביא לנקודת רתיחה נוספת, וחברי הכנסת הערבים הבטיחו כי אישור החוק בשלוש קריאות יגרור מאבק ציבורי ופרלמנטרי יוצא דופן. המתווה משרטט פתרון למחלוקת בין המתיישבים ובין המדינה בנוגע לבעלות על הקרקע ומציע פיצוי למתיישבים תמורת פינוייה.

 

לבד מהדיונים הצפויים, תעסוק המערכת הפוליטית בתהליך המדיני בין ישראל לרשות הפלסטינית. תהליך זה הביא - עוד לפני הבשלתו - למחלוקת בתוך הקואליציה והדיו ישפיעו על הרכבה ככל שהוא יעמיק.

 

הפריימריז במפלגת העבודה מהווים אף הם נקודת ציון פוליטית ומציגים מאבק בין היו"ר הנוכחית שלי יחימוביץ' - שמסרבת לשבת בממשלת נתניהו - ובין יצחק הרצוג - שלא שלל בפומבי את האופציה הזאת. במקביל, צפויים לצאת לדרך גם הקמפיינים לנשיאות המדינה - אל ראובן ריבלין ובנימין בן אליעזר יצטרפו ודאי מועמדים נוספים, ומאבק הירושה בש"ס ייתן אותותיו אף הוא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מליאת הכנסת
צילום: גיל יוחנן
מומלצים