שתף קטע נבחר

נתניהו: "מודע לסבל הגדול של תושבי דרום תל אביב"

כשעל הפרק סוגיית השוויון בנטל, חוק המשילות, חוק משאל העם - וגם הבחירות לנשיאות ולראשות העבודה, מושב החורף של הכנסת יצא לדרך. אלקין: הקואליציה לא תשרוד, כמו כל אלה שקדמו לה. יחימוביץ': הפיטורים בטבע הם כמו פיגוע המוני

מושב החורף של הכנסת ה-19 נפתח הערב (יום ב') בירושלים וצפוי לעסוק בנושאים נפיצים רבים, בהם השוויון בנטל, חוק המשילות וחוק משאל העם. זמן קצר לפני פתיחת המושב, העריך סגן שר החוץ זאב אלקין כי "הקואליציה הזו, כמו כל קודמותיה, לא תשרוד. לכל קואליציה יש רגע שהיא נשברת", הדגיש, במה שנראה כיריית הפתיחה למושב פוליטי מתוח.

 

את המושב פתחו נאומים של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, נשיא המדינה שמעון פרס וראש הממשלה בנימין נתניהו, שמסר הודעה מדינית על פעילות הממשלה לאחרונה ועל תוכניותיה למושב הקרוב. גם יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' נשאה דברים.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

ליאון וליברמן סיירו בי-ם: "ברקת לא אחראי"

בריטניה: זה האיש שיוביל למדלן מקאן?

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מיקד את דבריו בהתפתחויות האזוריות באיראן, סוריה ומצרים, ואמר כי "כלכלת איראן נמצאת ברגע זה קרוב לשבר, אבל צריך להודות שחרף הלחץ, המשטר בטהרן טרם זנח את היעד שלו - לפתח נשק גרעיני. איראן מוכנה לתת מעט מאוד ולקבל הרבה מאוד, אם לא הכול. הקלה בלחץ תיתפס כניצחון משמעותי של חמינאי".

 

לדבריו, "זו הפעם הראשונה מאז כינונה של מדינת ישראל שגוברת ההבנה - והיא לא תמיד נאמרת בלחש - בחלקים רחבים של העולם הערבי שישראל איננה האויב של הערבים ושבנושאים רבים אנו נמצאים עמם בחזית אחת. ייתכן שהבנה זו תפתח אפשרויות חדשות באזורנו ותסייע להתליך השלום בינינו לפלסטינים".

 

נתניהו עסק בהצלחת חברות ההיי-טק הישראליות, בהארכת תקופת שעון הקיץ ובפיתוח הנגב כבסיס טכנולוגי עולמי, והתגאה גם בסגירת גבולות המדינה מפני מסתננים. "בלמנו את התופעה לחלוטין. בחצי השנה אחרונה הגיעו לישראל אפס מסתננים. ישראל היא למעשה המדינה המערבית היחידה שהצליחה להשתלט על הסתננות בלתי חוקית לגבולותיה. הדבר הזה היה מסכן את עתידה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, וזהו הישג חשוב מאוד. אני מודע לסבל הגדול של תושבי דרום תל אביב לפני הקמת הגדר. הייתי באילת ושוחחתי עם התושבים שבכו ואני מבטיח שכפי שבלמנו את ההסתננות אנו נדאג להוציא את אלה שהספיקו להיכנס לפני הבלימה".

 

פתיחת מושב החורף של הכנסת, היום בירושלים (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
פתיחת מושב החורף של הכנסת, היום בירושלים(צילום: גיל יוחנן )

 (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
(צילום: גיל יוחנן )
יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' תקפה את מדיניות הממשלה, ביקרה את התנהולתה המדינית ומיקדה את דבריה בפיטורים ההמוניים של חברת "טבע", אותם הגדריה כפיגוע המוני. "את כובד הראש שהפגנת כלפי האיום האיראני אני מבקשת שתגלה כאן, במקום שיש לך השפעה מיידית וישירה, ותודיע למנכ"ל טבע שהוא לא מפטר אף עובד. אל תנהל איתו משא ומתן", ביקשה מנתניהו. "אל תיתנו לפיטורים הקניבליים האלה להתרחש, זה לא הטבע שלנו".

 

נשיא המדינה דיבר בנאומו על הגרעין האיראני, מותו של הרב עובדיה יוסף וזכיית הישראלים-אמריקנים בפרס נובל בכימיה. "מלאכה רבה לפניכם", אמר לחברי הכנסת. "עיניהם של אזרחי ישראל נשואות אל הבית הזה, אל משכנה של הדמוקרטיה הישראלית. פנים רבות לחברה הישראלית, והן משתקפות גם בהרכב סיעות הכנסת. יחד עם זאת הבית הזה צריך להיות מפגש אחראי של השקפות שונות גם כאשר לעיתים הן מנוגדות וקוטביות כדי ליצור אחדות שבלב, ולאפשר אחדות שבמעשה. על הכנסת להטות אוזן ולהיות קשובה לכל אזרח בישראל. בין אם הוא יהודי או ערבי, נוצרי או מוסלמי. לפעול ביחד שמדינת ישראל תהיה בטוחה ומשגשגת ושצדק חברתי ינחה אותה. שהביטחון והשלום יקוים בתוכה ובגבולותיה", הדגיש.

ראש הממשלה במליאה. "ישראל איננה האויב של הערבים" (צילום: גיל יוחנן ) (צילום: גיל יוחנן )
ראש הממשלה במליאה. "ישראל איננה האויב של הערבים"(צילום: גיל יוחנן )
  

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, אמר במשדר של ynet מהכנסת כי במושב החורף יהיו כמה נושאים נפיצים, וכי המבחן הגדול ביותר של הכנסת יהיה בתחום המדיני. "זה לא סוד שיש חילוקי דעות לגבי הסכמי קבע, כך שזה בהחלט נפיץ... צריכה להיות פשרה בחוק".

 

יו"ר הקואליציה יריב לוין הדגיש כי חבריה יידעו להתמודד עם משברים עתידיים ואמר כי "הליכוד היא תנועה שחרטה על דגלה את בניית הארץ ושמירה על ארץ ישראל. כל חבריה מחויבים לדבר הזה, אין לי ספק שגם ראש הממשלה מחויב לכך ואם מישהו חושב שאפשר למסור שטחים בשם הליכוד, לא ניתן לכך". לדבריו, "כל סטייה היא סטייה מדרך הליכוד וזה דבר שיערער את הקואליציה".

 

השר יובל שטייניץ התייחס לפיטורים בחברות "טבע" ובז"ן והביע תקווה כי הם אינם מבשרים עלייה פוטנציאלית באבטלה. "צריך לבדוק את הסיפור הזה, אבל המגזר העסקי החופשי מתנהל על פי עקרונות עסקיים שהם לפעמים ברוטאליים ופוגעניים. כולי תקווה שהפיטורים יהיו מצומצמים בהרבה", הוסיף. השר עמיר פרץ הגיב אף הוא בנושא ואמר: "אני ירוק בחוץ - במשרד להגנת הסביבה - אבל אדום בפנים. אני חושב שהתפקיד שלי זה להתריע ואני מקווה שראש הממשלה יטפל בנושא הזה".

 

אחת הסוגיות המרכזיות שיעמדו בפני הכנסת במושב הקרוב היא השוויון בנטל וגיוסם הפוטנציאלי של בני הישיבות, מהלך הצפוי לעורר

תסיסה ברחוב החרדי ובקרב נציגיו בכנסת. חברי הכנסת לוקחים חלק בדיוני הוועדות הרלוונטיות ונלחמים למען הסרת הפן הפלילי המתלווה להצעת החוק, אך יוזמיו רואים הכרח בסעיף זה. לעת עתה, נראה כי רק פשרה שתונחת מצמרת הפירמידה הפוליטית תוביל להסכמה ולאישור החוק בקריאה שנייה ושלישית.

 

המושב שיימשך עד חודש מרס יעסוק גם בחוק המשילות ושינוי שיטת הממשל, שאושר כבר בקריאה ראשונה. הסעיף שקורא להעלאת אחוז החסימה עורר את כעס סיעות האופוזיציה וחלקים מצומצמים בקואליציה, ונראה שגם בהקשר זה תידרש פשרה פרלמנטרית רחבה. אישור חוק משאל העם כחוק יסוד הוא בסיס לוויכוח ער נוסף במהלך מושב החורף. בצל חידוש המשא ומתן עם הפלסטינים, הדרישה לקשור קיום משאל מסוג זה לתהליך המדיני עוררה התנגדות נקודתית, אך ההערכה הנפוצה היא כי החוק יעבור בסופו של דבר.

 

מעבר לנושאים האלה צפויים להעסיק את המושב גם מתווה פראוור העוסק בהתיישבות הבדואית בנגב והמשא ומתן המדיני עם הפלסטינים. במהלך המושב יתקיימו גם הפריימריז לראשות מפלגת העבודה וצפויים להיפתח הקמפיינים לקראת הבחירות לנשיאות, שראובן (רובי) ריבלין ובנימין (פואד) בן-אליעזר רואים עצמם מועמדים לתפקיד.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
נתניהו, פרס ואדלשטיין, היום בכנסת
צילום: גיל יוחנן
צילום: באדיבות דוברות הליכוד
יריב לוין
צילום: באדיבות דוברות הליכוד
מומלצים