שתף קטע נבחר

לבני: שוויון זכויות לפסולי חיתון ולזוגות גאים

שרת המשפטים יוזמת חוקים חדשים בנושא דת ומדינה שבמסגרתם יוכל כל אחד לבחור באיזו רבנות להירשם. כך נחשף הבוקר ב"ידיעות אחרונות". זוגות שלא התחתנו תחת החופה יזכו לזכויות מלאות והסכם קדם-נישואים ינסה למנוע את בעיית העגונות. כיצד יגיבו החרדים?

שוויון זכויות לזוגות שאינם יכולים להינשא ברבנות, בחירת שירותי הדת בלי קשר למקום המגורים ושריון לנשים באסיפה הבוחרת את רבני העיר - אלו רק חלק מהחוקים שמקדם משרד המשפטים בימים אלו, במטרה להקל את המפגש של האזרח עם הממסד הדתי. השרה ציפי לבני, כך חושף הבוקר (יום ג') "ידיעות אחרונות", אימצה חלק מהחוקים שיזם חבר מפלגתה ח"כ אלעזר שטרן. החוקים הוכנו בידיעת בכירים בבית היהודי.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נתניהו: "מודע לסבל הגדול של תושבי דרום תל אביב"

לפיד לטבע: הטבות המס מחייבות להקשיב לנו

 

החוק הראשון יאפשר לכל אדם לקבל שירותי דת בכל מקום, ולא להיות תלוי ברבנות של העיר שבה הוא גר. שירותי הדת בנושאי נישואים, גיור וכשרות ניתנים כיום בצורה שונה מעיר לעיר, והצעה זו נועדה ליצור תחרותיות הוגנת בתחום. זוגות יוכלו לבחור את הרב שמתאים לתפישת עולמם. כל רב עיר, רב מועצה מקומית ורב מועצה אזורית יהיו רשאים להקים בית דין לגיור בשטחי הרשות המקומית, וההליך ייחשב לגיור ללא צורך באישור נוסף. גם בעלי מסעדות ויצרני מזון יוכלו להוציא תעודות כשרות אצל כל רב עיר, ללא תלות במקום שבו ממוקם העסק.

היכן יכולים זוגות חד מיניים להינשא? (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
היכן יכולים זוגות חד מיניים להינשא?(צילום: רויטרס)
 

לבני מקדמת חוק נוסף שיחייב כל זוג לחתום על הסכם קדם-נישואים ("הסכם לכבוד הדדי") שתפקידו להקטין את הסיכוי למסורבות ולמסורבי גט. ההסכם, שהפך לחוק מחייב בצרפת, יטיל על הזוג חובות שונות כמו פגישת ייעוץ זוגי, נוכחות בבית הדין בדיוני הגט וחובת תשלום סכום גבוה בכל יום של עיכוב גט או סרבנות גט, שניתן יהיה לאכוף בבית המשפט.

 

לזוגות החיים יחד ללא חופה, או שאינם יכולים להינשא, יינתן פתרון בדמות "חוק החיים המשותפים". הם יזכו לשוויון זכויות. החוק יקודם בשיתוף סיעת יש עתיד ויאפשר לפסולי חיתון וגם לזוגות מאותו המין ליהנות מזכויות שנחסמו בפניהם. פרידה של זוג כזה תתבצע בבית הדין לענייני משפחה.

 

עם פתיחת מושב החורף אתמול אמר השר לפיד בישיבת סיעתו שיילחם כדי שגם הומואים יוכלו להתחתן. הוא הודיע שיניח במושב החורף את הצעת חוק ברית הזוגיות, שתאפשר לזוגות חד-מיניים "להנציח את האהבה שלהם".

 

במשרד המשפטים מבקשים להוביל ייצוג הולם לנשים בוועדת הבחירות ובהרכב האסיפה הבוחרת את רבני העיר. לפי הצעת החוק, לפחות 40% מחברי האסיפה יהיו נשים, ולפחות אחד מחברי ועדת הבחירות תהיה אישה. "אנו פועלים להיאבק בסיאוב בשירותי הדת ולחבר בין הרבנות לעם, כדי לשמור על מדינת ישראל מדינה יהודית ודמוקרטית", אמר אתמול ח"כ אלעזר שטרן.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים