שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, מאור בוכניק, shutterstock

מנכ"ל טבע עם עיני: נתייעל, אבל בעדינות

ג'רמי לוין הגיע לבית ההסתדרות, שם נועד עם עופר עיני. "העתיד של טבע חשוב לנו ואנחנו נעשה את זה בעדינות ובשיתוף פעולה", אמר מנכ"ל ענקית התרופות. "לבה של החברה הוא בישראל וישראל בלב החברה". סמנכ"ל טבע בראיון ל-ynet: "נתחיל במנהלים ואחר כך נגיע לעובדים"

בעיצומה של הסערה הציבורית סביב פיטורי 800 מעובדי ענקית התרופות, הגיע בצהריים (יום ג') מנכ"ל טבע, ג'רמי לוין, לפגישה עם יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, בבית ההסתדרות בתל אביב. "העתיד של טבע חשוב לנו ואנחנו נעשה את זה בעדינות ובשיתוף פעולה איתך ועם ההסתדרות", אמר לוין לעיני בפתח הפגישה. "אנחנו רוצים לבנות את החברה בשביל העתיד שלנו והעתיד שלנו זה גם איך אנחנו עובדים איתכם".

 

פיטורים בטבע - כתבות נוספות

 

מנכ"ל טבע לצד יו"ר ההסתדרות (צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות") (צילום: שאול גולן
מנכ"ל טבע לצד יו"ר ההסתדרות(צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות")

 (צילום: ירון ברנר, אבישג שאר-ישוב, עמית שעל, EPA, הרצל יוסף, אבי רוקח, גדי קבלו, אלעד גרשגורן) (צילום: ירון ברנר, אבישג שאר-ישוב, עמית שעל, EPA, הרצל יוסף, אבי רוקח, גדי קבלו, אלעד גרשגורן)
(צילום: ירון ברנר, אבישג שאר-ישוב, עמית שעל, EPA, הרצל יוסף, אבי רוקח, גדי קבלו, אלעד גרשגורן)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)
 

לוין הוסיף ואמר: "הבטחנו התייעלות ונעשה את זה". לגבי המפוטרים העתידיים הוא הבטיח: "ננהג איתם בהוגנות ובצורה ראויה. לב החברה בישראל, וישראל בלב החברה". מנכ"ל טבע פנה לעיני ואמר: "אנחנו פה לדבר איתך, לשמוע מה שיש לך להגיד".

 

עיני ולפיד מתואמים: נפעל נגד פיטורים בטבע

מוקדם יותר נועד עיני עם ראשי ועדי העובדים בטבע. "שר האוצר צלצל אליי ואמר שדיבר עם טבע והוא רואה עין בעין את הדברים", אמר עיני. "נפעל יחד ואני מקווה שנצליח לבטל את הפיטורים". עיני הוסיף: "אנחנו בודקים באמצעות ראשי המרחבים בהסתדרות אם זו תופעה נקודתית או משקית, אם חלילה זה הולך לגלוש למשבר כלכלי ואז נצטרך לייצר פתרונות בדומה למה שעשינו ב-2008 ו-2009". 

 

אלירן קוזליק, יו"ר ועד עובדי טבע בכפר סבא, אמר: "אני מברך את עיני וההסתדרות על התמיכה ומקווה שהיום הנהלת טבע תחזור בה מהפיטורים".

 

בתוך כך, איקה אברבנל, סמנכ"ל בכיר לתיאום פעילות של חברת טבע בישראל, התייחס בראיון ל-ynet לתוכנית הפיטורים. "התהליך יחל בעובדים שפורשים פרישה טבעית", אמר אברבנל. "לאחר מכן המעגל השני של העובדים יהיו אלה שקרובים לגיל הפרישה ואותם נוציא לפרישה מוקדמת בהסכמה.

 

"בשלב הבא של התהליך נתייחס לשיעור העזיבה הטבעי מהחברה, בשיעור בסדר גודל של 7% בשנה. בשנה הבאה יהיה יותר קטן ואז נגיע למפוטרים. נתחיל במנהלים ואחר כך נגיע לעובדים. מספר העובדים מהשורה שיפוטרו בסוף המהלך יהיה קטן בהגדרה מ-10%. יהיו אתרים ברמה של עשרות בודדים ואחרים שיותר".

 

סמנכ"ל טבע ל-ynet: "החברה לא לגמרי יעילה"

בתשובה לטענה כי חברת טבע היא חברה רווחית, אמר הסמנכ"ל כי טבע "חייבת להיות יעילה על מנת להתמודד בתחרות ולכן עושים התאמות". לדבריו, "זה אחד מהצעדים האחרונים. התחלנו בהליך של בדיקה לקיצוץ שני מיליארד דולר שמתוכם הקיצוץ באנשים יהיה 250 מיליון דולר מתוך השני מיליארד. רוב הקיצוץ בתהליכים אחרים כמו שינוי הליכי הרכש, נדל"ן וטיסות. בודקים הכול. הפיטורים נובעים מכך שהחברה לא לגמרי יעילה".

 

האם תקצצו גם בשכר הבכירים?

 

"הכול נבדק, אנחנו בוחנים הכול. נעבוד עם ההסתדרות בשיתוף פעולה ונגיע לסיכומים. זה לא תהליך נעים, אבל חייבים לעשות את זה בשיתוף פעולה".

 

האם אתם קשובים לביקורת הציבורית בנוגע למענקים שקיבלתם?

 

"קודם כול את מה שקיבלנו כתוצאה מחוק עידוד השקעות הון השקענו. השקענו שמונה מיליארד בפיתוח אתרים בישראל בעשור האחרון. הכפלנו את כמות העובדים והשקענו עוד 15 מיליון במחקר ופיתוח. התוצאה של זה אנשים ומוצרים שמיוצאים ממדינת ישראל. בנוסף אנחנו לא ניסחנו את החוק, הוא לא הומצא בשביל טבע. טבע תשלם את המס בדיוק כפי שייקבע על ידי המדינה, כפי שעשתה בעבר".

 

סמנכ"ל ענקית התרופות הוסיף ואמר: "אם רוצים שתהיה תעשייה במדינת ישראל ושמשקיעים יבואו לארץ ויפתחו, אני חושב שחשוב מאוד לתת את התשתית הפיננסית על מנת לעשות את זה. הדוגמאות הן וטבע ואינטל, שם אפשר לראות שכתוצאה מסימני השאלה שצצו – החליטה אינטל להקים מפעל באירלנד".

 

תתחשבו בחלוקה של פריפריה ומרכז?

 

"השיקולים שניקח בחשבון יהיו כיצד להתנהל כלפי אנשים פרטניים. לא רק מיקומים. יש את האנשים עצמם, מי הם? כמה זמן הם בחברה? זה מאוד אישי".

 

בתוך כך, ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שיגר היום מכתב למנכ"ל "טבע" נגד הפיטורים. "אני פונה אליך באופן אישי, כנשיא ומנכ"ל של חברה ישראלית, שמניפה את דגל המצוינות, המשתלב עם ערכיה הציוניים של מדינת ישראל, ומבקש שלא לפטר עובדים במפעל החברה בנגב", כתב דנילוביץ'. "החלטה זו תפגע באופן קשה בצעירות ובצעירים רבים, שהקימו כאן את ביתם ובפועל הם מממשים את חזונו של דוד בן גוריון ומפריחים את השטח האסטרטגי החשוב ביותר למדינת ישראל".

 

ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ' (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
ראש העיר באר שבע רוביק דנילוביץ'(צילום: הרצל יוסף)

במקביל, במערכת הפוליטית הולכים וגוברים הקולות שקוראים לממשלה להתערב במה שצפוי להסתיים בפיטורי מאות עובדים בחברות הגדולות. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), הזמין את מנכ"ל טבע ג'רמי לוין לדיון שיתקיים מחר בכנסת ואף שוחח עמו אמש בטלפון. "אם השלב הראשון של ההתייעלות בחברות זה פיטורים, מדובר בדבר שלא יעלה על הדעת", אמר סלומינסקי. "אני פועל לצמצם ואף לבטל את גזירות הפיטורים הללו".

 

גם רכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל (הליכוד ביתנו), תקפה את בעלי החברות וקראה לבטל את הטבות המס לחברות. "מוטלת עלינו חובה למנוע את הפיטורים הללו. במקביל יש למנוע את הטבות המס שניתנו להם ושבמקומן ניתן היה לממן עוד פעולות רבות במשק למען אזרחי ישראל ולמען יצירת מקומות תעסוקה".

 

בהכנת הידיעה השתתפו רועי מנדל, בילי פרנקל וגלעד מורג

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות"
לוין ועיני בפתח פגישתם
צילום: שאול גולן "ידיעות אחרונות"
צילום: מוטי קמחי
עופר עיני ויו"ר ועד עובדי טבע
צילום: מוטי קמחי
מומלצים