שתף קטע נבחר

נתניהו: אסור לוותר מראש על מכת מנע

בנאום לרגל 40 שנה לכיפור, רמז ראש הממשלה לאיראן, על רקע פתיחת שיחות הגרעין: "הלקח מ-1973 - לעולם לא לזלזל באיומים, לעולם לא להתעלם מסימני הסכנה, לעולם לא לוותר מראש על מכת מנע". בהתייחסו לסוגיית המו"מ מול הפלסטינים הוסיף: "אני רוצה שלום אמיתי, לא מדומה"

עם פתיחת שיחות הגרעין בז'נבה, מנצל ראש הממשלה בנימין נתניהו את הדיון המיוחד לרגל 40 שנה למלחמת יום הכיפורים ומעביר מסר חד לאיראן. "אסור לוותר מראש על מכת מנע", הבהיר נתניהו בנאומו בכנסת, ברמז ברור לתוכנית הגרעין האיראנית.

 

נתניהו והגרעין האיראני - כתבות נוספות

 

''לקחי המערכה ההיא מלווים אותנו בארבעת העשורים האחרונים", אמר נתניהו בנאומו במליאה. "הם שזורים בתובנות המצטברות מיתר המלחמות והקרבות בהם עמדנו. הלקח הראשון הוא לעולם לא לזלזל באיומים, לעולם לא לזלזל באויב, לעולם לא להתעלם מסימני הסכנה. הלקח השני הוא שאסור לוותר מראש על מכת-מנע".

 

נתניהו סייג עם זאת את דבריו בנוגע למכת מנע: "לא בכל מצב דרושה מכה כזאת ויש לשקול את הדברים בכובד ראש ובזהירות, אבל ישנם מצבים בהם המחשבה על התגובה הבינלאומית לצעד כזה אינה שקולה למחיר הדמים שנשלם על ספיגת מכה אסטרטגית שעליה ניאלץ להגיב מאוחר יותר, אולי מאוחר מדי. מלחמת מנע היא מן ההחלטות הקשות ביותר שממשלה נדרשת לקבל כי לעולם היא לא תוכל להוכיח מה היה קורה אלמלא הייתה פועלת".

 

ראש הממשלה ציין גם את ההבדל המרכזי, לדבריו, בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים: "ההבדל הגדול מקופל קודם כול בזה שבששת הימים פרצנו במכת מנע את טבעת החנק שאויבינו שמו סביבנו, וביום הכיפורים למרות הסימנים המקדימים בחרה הממשלה לספוג את מתקפת האויב בכל עוצמתה".

 

נתניהו באימון של חטיבה 7 (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
נתניהו באימון של חטיבה 7(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

צופה לצפון. נתניהו בגולן (צילום: אפי שריר) (צילום: אפי שריר)
צופה לצפון. נתניהו בגולן(צילום: אפי שריר)

מוקדם יותר התקשר נתניהו לאבו מאזן כדי לברכו לרגל חג הקורבן המצוין היום. למרות זאת, בתום הנאומים בכנסת הוא שב לדוכן כדי לקשור בין הסוגיה האיראנית לזו הפלסטינית. הוא חזר וטען שאיראן השתלטה על מחצית מהעם הפלסטיני באמצעות גרורותיה – החמאס והג'יהאד האסלאמי. "יש להם את הכוח להשתלט על שטחים שאנחנו מפנים", הוסיף. "על כן, כשיצאנו מעזה ומסרנו את המפתחות לרשות הפלסטינית הם השתלטו. יצאנו מלבנון – הם השתלטו. והתוצאה לא הייתה שלום אלא כ-12 אלף טילים על ערי ישראל ועוד כ-80-70 אלף טילים ורקטות סביבנו.

בלי שנטפל גם באיום הזה – לא יהיה שלום. תהיה מדשאת הבית הלבן או פרסים באוסלו, אבל שלום לא יהיה.

 

"עשיית השלום בינינו לבין הפלסטינים, או לפחות עם חצי מהעם הפלסטיני, זה דבר שהוא חשוב לנו מטעמים ידועים. איננו רוצים מדינה דו-לאומית. מסיבות אחרות – איננו רוצים מלחמה. מי רוצה? מי מאיתנו לא רוצה שלום? אנחנו רוצים שלום אמיתי, בר-קיימא. לא מדומה, לא זמני. השלום הזה צריך לקחת בחשבון את הכוחות האמיתיים סביבנו. את איראן, את חיזבאללה, ואת חמאס, ואת הג'יהאד ואת אל-קאעידה".

 

מאוחר יותר הצטרף ראש הממשלה לאימון של חטיבה 7 בתל פאחר ברמת הגולן, ואמר דברים דומים: "יש שלושה לקחים עיקריים ממלחמת יום כיפור: לא לזלזל באוייב, לא לוותר מראש על מכת מנע, ואת החשיבות של אזורי חיץ. שלושת הלקחים האלה נמצאים לנגד עיניי".

 

בהמשך הוא חזר לנושא האיראני: "ביום הזה נפתחות שיחות המעצמות. אני חושב שזו תהיה טעות היסטורית לעשות הנחות לאיראן, להקל עליה, מבלי שתפרק את היכולת הגרעינית שלה. היא נמצאת כרגע על הקרשים. צריך להפעיל את הסנקציות במלוא העוצמה ואני מקווה שהקהילה הבינלאומית תעשה זאת". 

 

ח"כ שלח נזכר באביו ונשנק

במסגרת הדיון, נאם גם ח"כ עפר שלח (יש עתיד), שהזכיר את אביו שלחם כמפקד גדוד במלחמת יום הכיפורים: "זה לא חלק מתוכנן בנאום שלי, אמר. "הבוקר, בדרכי לוועדות הכנסת, חלפתי על פני תמונות שצילמו לוחמים ומוצגות במסדרונות, ולפתע, ללא הכנה מוקדמת, ראיתי בראשי את לוחמי גדוד 471 של הצנחנים, כובשי קוניטרה והחרמון הסורי. ראיתי את מפקד הגדוד, זקוף ובטוח וצעיר ב-14 שנים ממני היום. חזי שלח, אבא שלי. הדברים האלה גם לזכרו".

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון התייחסה בנאומה לאפשרות של תקיפה ישראלית באיראן: "כדאי לנו ללמוד דבר או שניים על הלכות צניעות, על תלותנו בבנות בריתנו הזרות ועל מקומנו האמיתי בקהילה הבינלאומית. איננו יכולים לעשות ככל העולה על רוחנו, גם אם יש אצלנו מי שמאמין שהמשיח הוא לצדנו, בלי להפנים את ההשלכות הבינלאומיות של המדיניות הישראלית. איננו יכולים לפעול לבד נגד איראן ולמרבה המזל אנחנו גם לא צריכים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו, היום
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים