שתף קטע נבחר

יובל רבין: הכול בגלל אוסלו? זו רשעות זדונית

בטקס לציון 18 שנה לרצח רבין תקף בנו את העובדה שמונחים כגון "פושעי אוסלו" הפכו מקובלים: "רשעות לטעון שהכול בגלל אוסלו, יהודים סובלים מטרור מתחילת המאה שעברה". הנשיא פרס: "לא תינתן חנינה לרוצח"

ביום השנה ה-18 לרצח ראש הממשלה יצחק רבין נשא היום (ג') בנו יובל נאום תוקפני נגד מה שהוא תיאר ניסיון מתמשך ועקבי לעצב בזיכרון הישראלי קשר מובנה בין הסכם אוסלו לבין הטרור הפלסטיני. את הדברים הוא אמר בטקס הממלכתי "נר יצחק", שהתקיים בבית נשיא המדינה: "אני רוצה להזכיר כמה מהאמירות שהפכו שגורות ומקובלות, כמו 'פושעי אוסלו', או את השימוש במשפט '20 שנות טרור'. האומנם הטרור הזה הוא תולדה ישירה של אוסלו? הרי יהודים מתמודדים עם טרור פלסטיני מתחילת המאה הקודמת".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

באירוע נכחו בין השאר בני משפחה של ראש הממשלה המנוח, נשיא המדינה לשעבר יצחק נבון, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן, שר הביטחון לשעבר בנימין בן אליעזר, המשורר חיים גורי וכן תלמידי בית הספר רבין מכפר תבור.

 

יובל רבין עם הנשיא. "רשעות זדונית" (צילום: מארק ניימן, לע"מ) (צילום: מארק ניימן, לע
יובל רבין עם הנשיא. "רשעות זדונית"(צילום: מארק ניימן, לע"מ)

יובל רבין טען שהטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה בפברואר 1994 היה פיגוע ההתאבדות הראשון אחרי הסכם אוסלו: "זו, רבותיי, עובדה כואבת ואיומה ואין להתעלם ממנה. זו רשעות זדונית ושימוש ציני לומר שהכול בגלל אוסלו. האם מישהו באמת ובתמים מאמין שאם לא היה אוסלו לא היה טרור? האם מישהו מאמין שאפשר לשמר מצב סטטי? תהליך הסלמת הטרור הוא תהליך מתמשך וללא ספק גרמו להסלמה גורמים שונים, אבל באופן קבוע דבר אחד ברור - מבצעיו הם מתנגדי הפשרה".

 

הוא הזכיר שבקמפיין הבחירות לראשות הממשלה ב-1992 הדגיש אביו שסדרי העדיפויות ישתנו, ושיהיו ויתורים על מנת להגיע להסכים מהיר עם הפלסטינים. "לצערנו הרב, מי שהחליט לקחת את החוק לידיו מנע מאיתנו את מימושה של אותה אסטרטגיה", הוסיף. "אבל הסכמי אוסלו צריכים להיבדק גם בהשלכות חברתיות, כלכליות ולאומיות. גם כאן אפשר לקבוע שהסכמים אלה הניבו לישראל יתרונות.

 

"במשך 18 השנים שחלפו מאז הרצח ממשלות באו והלכו, וכולן גילו שהאחריות מחייבת החלטות קשות מנשוא, שבהן כרוכים ויתורים על שטחים, הידברות עם אויבים, שחרור מרצחים, וכן, גם לתת להם רובים. יצחק רבין מעולם לא ברח מאחריות. אתם, שביקשתם וקיבלתם את האחריות, הביטו גם אתם קדימה, קבלו החלטות ותפעלו למימושן".

 

את האירוע בבית הנשיא פתח שמעון פרס ואמר: "אני חש כאילו יצחק נרצח אתמול. הוא חסר לכולנו מאז ועד היום כל יום. לעולם לא תהיה מחילה לרוצח, לעולם לא תינתן חנינה לרוצח".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ניימן, לע"מ
יובל רבין הערב בטקס
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים