שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז, מאור בוכניק, shutterstock

מנכ"ל טבע ועיני: "יהיו פיטורים, אך בהסכמה"

המנכ"ל ג'רמי לוין נפגש במשך שעות עם יו"ר ההסתדרות והבהיר כי טבע תפטר עובדים גם בישראל, אבל רק בהסכמת ההסתדרות: "טרם החלטנו על המספרים". הוא נשאל על הטבות המס, על רקע דו"ח המבקר, וענה: "אין קשר בין המסים לדרך שבה אנחנו פועלים עם עובדינו"

שעות ארוכות נפגשו הערב (ג') מנכ"ל טבע ויו"ר ההסתדרות, ובסיומה של אותה פגישה הודיעו הצדדים כי "לא יבוצעו פיטורים במסגרת ההתייעלות העולמית של טבע ללא הסכמה עם ההסתדרות". המנכ"ל ג'רמי לוין הבהיר כי אכן יהיו פיטורים "וארגון מחדש של החברה", אבל עדיין אין הסכמה לגבי מספר המפוטרים. לוין נשאל "בעצם אתה אומר שיהיו פיטורים, והשאלה היא מתי?", ועל כך ענה: "נכון".

 

יו"ר ההסתדרות עופר עיני טען מנגד כי "לא יהיו פיטורים בישראל, אלא לאחר שנגיע להסכמה. יהיה משא ומתן הוגן. אני מקווה שגם טבע תצא חזקה וגם העובדים".

 

 

המנכ"ל לוין הגיע לבית ההסתדרות בתל אביב בעיצומה של הסערה הציבורית סביב פיטורי כ-800 מעובדי ענקית התרופות. בהודעה המשותפת שהוציאו ההסתדרות וטבע בסיום הפגישה הממושכת נאמר כי החברת "מחויבת להמשך תמיכתה במדינת ישראל, וליבה בישראל". במסיבת העיתונאים אמר לוין: "השיחות היום היו טובות, תצא מהן שותפות. אנחנו מחויבים

לעבוד איתך עיני, ונמשיך בדיונים בעתיד. אנחנו נתייחס בכבוד וביושר לאנשים שיעזבו".

 

בתשובה לשאלה ענה לוין: "בטוח יהיה עיצוב מחדש של החברה, אבל נעשה זאת בשותפות. לפנינו עבודה רבה. נעבוד עם הוועד ועם ההסתדרות, כדי לוודא שזה ייעשה בשיתוף פעולה". הוא ניסה לגלגל אחריות ובתגובה לדיווחים על כוונה לפטר 5,000 עובדים בטבע, מהם כ-800 בארץ, אמר: "המספרים הללו לא באו מאיתנו. לא החלטנו על המספרים. אנחנו לא יודעים מה יהיו המספרים. יש עוד הרבה עבודה לפנינו".

 

מנכ"ל טבע נשאל לגבי הטבות המס הגדולות שקיבלה החברה, עליהם נמתחה ביקורת בדו"ח המבקר, וענה: "אין קשר בין שאלת המסים לשאלת האופן שבו אנו פועלים עם עובדינו. אנחנו מאוד מחויבים לעובדינו בישראל, המסים זה דבר נפרד".

זמן לחיוכים. עיני לצד לוין (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
זמן לחיוכים. עיני לצד לוין(צילום: ירון ברנר)

עיני מצדו העריך במסיבת העיתונאים כי "העובדים יהיו מחוזקים ונמשיך את שיתוף הפעולה שהיה בכל השנים. טבע היא חברה שאנחנו מתנהלים איתה בכל השנים, לדעתי בצורה טובה והוגנת". יו"ר ההסתדרות אמר כי "בטבע יש עובדים שאמוּרים לפרוש בגיל 67 פרישה טבעית. הם לא מפוטרים - הם יפרשו, חלק יפרשו מרצון, זה חלק מהתהליך. אני מניח שקיים סיכוי גבוה שנגיע להסכמות".

 

מוקדם יותר נועד עיני עם ראשי ועדי העובדים בטבע. "שר האוצר צלצל אליי ואמר שדיבר עם טבע והוא רואה עין בעין את הדברים", אמר עיני. "נפעל יחד ואני מקווה שנצליח לבטל את הפיטורים".

 

לאחר הודעת טבע, אמרה יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' כי טוב עשה המנכ"ל לוין שהתעשת והקפיא זמנית את הפיטורים, אך לדבריה אין די בדבריו, והיה עליו להודיע כי הוא מבטל כליל את הפיטורים ומקצץ בשכרו שלו. "חברה שמרוויחה מיליארדים, משלמת 0% מס למדינה, מקבלת מהמדינה 12 מיליארד שקלים ומשלמת משכורות עתק למנהליה לא יכולה לבעוט ב-800 בני אדם. נעקוב מקרוב אחרי המתרחש בטבע ולא נאפשר קניבליזם מסוג כזה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עיני ולוין במסיבת העיתונאים
צילום: ירון ברנר
מומלצים