שתף קטע נבחר

חשיפת רשת הריגול: "מעשה נבזי של טורקיה"

בעקבות הפרסום שלפיו טורקיה העבירה לאיראן מידע על סוכנים ישראלים, אומר בכיר המוסד בעבר רמי איגרא: "לא לנתק עמם את הקשרים". ראש המוסד לשעבר, דני יתום: "אם זה נכון, זה פגע אנושות ביחסים בין המדינות"

הפרסום ב"וושינגטון פוסט" מהבוקר (ה') על כך שטורקיה העבירה לאיראן מידע על רשת ריגול ישראלית, תפס את קהילת המודיעין בארץ בהפתעה. אישור רשמי לידיעה אין בנמצא, וגם ספק אם יהיה, אבל מתגובות שונות במערכת ניתן להבין שהתסריט אינו מופרך. "אם הפרסום הזה נכון, כנראה השנאה של טורקיה לישראל גברה על התועלת הביטחונית שלה", אמר רמי איגרא, ששימש בעבר בשורת תפקידים בכירים במוסד, בראיון לאולפן ynet. "אבל מעכשיו לא יהיה ארגון מודיעין מערבי שמכבד את עצמו וימשיך לעבוד עם הטורקים כפי שעבד איתם עד עכשיו". צפו בראיון:

 

הבוקר פרסם "הוושינגטון פוסט" שטורקיה העבירה לטהרן מידע על אודות רשת מרגלים ישראלית מקומית שפעלה באיראן. על פי בעל הטור דייוויד איגנשיוס, המודיעין האיראני קיבל מידע על זהותם של כעשרה מרגלים שנפגשו בטורקיה עם

המפעיל שלהם מהמוסד. מקורות ששוחחו עם העיתונאי הגדירו את תוצאות המהלך "אובדן מודיעין משמעותי שנועד לפגוע בישראל".

 

"אני יוצא מנקודת הנחה שטורקיה היא חלק מהמערב, ויכולות גרעיניות התקפיות בידי האיראנים מאיימות גם עליה, אם היא תרצה או לא תרצה", אמר איגרא.

 

טורקיה תשלם על המהלך הזה? האם היא תקבל איזשהו עונש?

"אם זה נכון והטורקים משתפים פעולה עם האיראנים, אז אין ארגון מודיעין מערבי שמכבד את עצמו שישתף את טורקיה במידע רגיש, מהפחד הפשוט שהמידע שנאסף בעמל רב יעבור לידי האיראנים. המחיר האמיתי שטורקיה תשלם הוא מחיר של המידע המודיעיני שלא יגיע לידיה מכאלה ששיתפו איתה פעולה עד היום".

 

האם ישראל צריכה לנתק קשרים מודיעיניים עם טורקיה?

"אני מניח שלא. סביר להניח שהרגישות של המידע שיעבור בצינורות בין טורקיה לישראל תהיה קצת שונה, אבל אף אחד לא רוצה לייצר לעצמו עוד אויבים. הווליום ישתנה, הרגישות תשתנה, אבל עצם העובדה שיש קשר לא ישתנה, כי אין למדינת ישראל עניין לנתק יחסים גם עם האויבים שלנו.

האויבים לא פחות חשובים מהחברים וחשוב מאוד לקיים איתם קשר לאורך זמן. אף פעם אי אפשר לדעת מה ייצא מזה".

 

איך פועלת רשת כזו של סוכנים איראנים שמגיעה להיפגש עם אנשי מוסד ישראלים? איך נראית הסיטואציה?

"המילה רשת לא נכונה. זה מונח עיתונאי. אני מניח שהטורקים לא חשפו רשת אלא אחד אחד. ושוב, לא בטוח שהם ישראלים. זה לא סוד שלמערב יש אנשים שמשתפים איתו פעולה. משתף פעולה, שבעיתונות נקרא 'סוכן', מגיע מדי פעם לפגישות עם המפעילים שלו. אחד המקומות שבהם הוא יכול לעשות את זה הוא בטורקיה. אבל זה גם יכול להיות ברלין".

 

גם ראש המוסד לשעבר והאלוף במילואים דני יתום התייחס לפרסום בוושינגטון פוסט הבוקר, ובשיחה עם ynet הוא נשמע יותר נחרץ: "אם הדיווח נכון, זו התנהגות בוטה ובלתי מתקבלת על הדעת של טורקיה נגד ישראל. זה בהחלט עלול להרתיע איראנים מלשתף פעולה עם ישראל בנושא הגרעין. חשוב שלישראל יהיו כמה שפחות אויבות והיחסים יחזרו לתקינותם, אבל אם הדיווח נכון - הטורקים עשו מעשה נבזי ופגעו אנושות ביחסים בין המדינות".

 

בהכנת הידיעה השתתף יואב זיתון

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ניצן דרור, אבי חי ואסי כהן
רמי איגרא. "איראן מאיימת גם על טורקיה"
צילום: ניצן דרור, אבי חי ואסי כהן
צילום: אבישי זיגמן, ניצן דרור ויוגב אטיאס
ראש המוסד לשעבר דני יתום
צילום: אבישי זיגמן, ניצן דרור ויוגב אטיאס
מומלצים