שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האם נפתרה תעלומת ביגפוט האסייתי?
  פרופ' מאוקספורד אסף שתי דגימות שיער ששייכות לכאורה לחיה המסתורית מהרי ההימלאיה. תוצאות ה-DNA "הפתיעו לחלוטין" את המדענים. אדם? שימפנזה? או דוב? לא תאמינו מי האב הקדמון של הייצור המיתולוגי

  הקץ לתעלומת ה"ייטי" - איש השלג המיתולוגי מהרי ההימלאיה? פרופסור לגנטיקה מאוניברסיטת אוקספורד טוען היום (ה') כי דגימות של שיער השייכות לכאורה לייצור המסתורי מספקות פתרון לזהותו האמיתית. בדיקת DNA שביצע החוקר העלתה התאמה בין החיה המכונה בפני מקומיים בהימלאיה "ייטי" (Yeti), לבין זן קדמון של דוב קוטב צפוני. צוות המחקר בלונדון מעריך שמדובר בתת-מין של הדוב החום.

   

  לא מעט תושבים מקומיים באזור ההימלאיה ומטפסי הרים דיווחו לאורך השנים שראו במו עיניהם את אותו "ייטי", שכונה גם "איש שלג הנורא" או "ביגפוט". התיאור המסתורי של אותו ייצור שעיר דמוי קוף, ההולך על שתיים, הצית את דמיון האנושות והוביל לאינספור אגדות ומיתוסים על החיה המסתתרת בפסגות הרים מושלגים.

  פרופ' סייקס מציג דגימה של שיער "ייטי" שאסף (צילום: AP) (צילום: AP)
  פרופ' סייקס מציג דגימה של שיער "ייטי" שאסף(צילום: AP)
  תרמילאים בהרי ההימלאיה. עדויות של שנים על הימצאות ה"ייטי" (צילום: ויז'ואל/פוטוס) (צילום: ויז'ואל/פוטוס)
  תרמילאים בהרי ההימלאיה. עדויות של שנים על הימצאות ה"ייטי"(צילום: ויז'ואל/פוטוס)

  פרופסור בריאן סייקס יצא לאזור ההימלאיה בחיפוש אחר ראיות להימצאות ה"ייטי". הוא חזר למעבדתו בבריטניה עם שתי דגימות שיער "חשודות" - אחת מחבל לאדק ואחרת מאזור בוטאן. השערות עברו בדיקות גנטיות מקיפות והרצף הגנטי שהתקבל מהן עבר השוואה מול בעלי חיים אחרים שה-DNA שלהם עבר מיפוי ונשמר במאגר.

   

  המסע של ביגפוט: מסקנדינביה לאסיה

  התוצאה שהתקבלה הצביעה על התאמה של 100% בין הייצור המסתורי מההימלאיה לבין גנום של דוב קוטב קדמון ששרידיו נמצאו בנורבגיה. הדגימה מהדוב הסקנדינבי נלקחה מעצם לסת שנמצאה באזור "סוולבארד" (Svalbard), ומתוארכת לכל הפחות ללפני 40 אלף שנים.

   

  פרופ' סייקס מאמין שההסבר הסביר ביותר הוא שה"ייטי" הוא תוצר הכלאה של דוב קוטב ודוב חום.

  המינים נחשבים קרובים מאוד, ונוטים להתרבות זה עם זה באזורי מחייה משותפים. "התוצאה מרגשת ולחלוטין לא צפויה", אמר החוקר הראשי לתקשורת הבריטית. הוא סיפר כי צוות המדענים הופתע לחלוטין מהקרבה שהתגלתה. "דרושה עבודה נוספת כדי לפענח את התוצאה. אני לא מאמין שהמשמעות של הבדיקה שישנם דובים קדמונים המשוטטים בהימלאיה", הדגיש פרופ' סייקס.

   

  החוקר העריך שמשמעות הבדיקה היא שבהרי ההימלאיה חי "תת-מין" של דוב חום שהוא צאצא של דוב הקוטב הקדמון ששרידיו נמצאו בנורבגיה. סברה אחרת שהציע פרופ' סייקס לתוצאות היא שרק לאחרונה חלה הכלאה בין דוב חום לבין צאצא ישיר של דוב הקוטב הקדמון.

  דוב קוטב צפוני. לפי עדויות, "אחיו" מההימלאיה הולך על שתי רגליים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  דוב קוטב צפוני. לפי עדויות, "אחיו" מההימלאיה הולך על שתי רגליים(צילום: AFP)

  תעלומת ה"ייטי" הציתה את הדמיון העולמי כאשר ב-1951 פורסמה תמונה של טביעת כף רגל מסתורית שצולמה על ידי מטפס הרים בריטי בהר אוורסט.

  מאז צצו מידי פעם דיווחים של מטיילים זרים באזור על היתקלות עם הייצור השעיר והמסתורי. מטפס ההרים שעלה לראשונה לפסגת האוורסט ללא מסכת חמצן, ריינהולד מסנר, חקר אחר זהות ה"ייטי" לאחר שלטענתו נתקל בו בטיבת ב-1986.

   

  מחקרו של מטפס ההרים תומך בהשערה המדעית שנחשפה היום. מסנר מצא שרטוט טיבתי בן 300 שנה שמציג את "איש השלג" הענק עם הכיתוב: "הייטי הוא סוג של דוב החי באזור הררי קשה למחייה".

   

  הפרופסור הבריטי סיכם את ממצאיו במסר ישיר לחובבי הקונספירציות: "מאמיני 'ביגפוט' נוטים לחשוב שהם נדחו על ידי הקהילה המדעית. אבל המדע לא מקבל או דוחה דבר, הוא בוחן ראיות", הדגיש החוקר, "וזה מה שאני עושה". הממצאים המלאים של המחקר החדש השופך אור על ה"ייטי" יתפרסמו בספר שייצא לאור באביב. פרט להמשך מחקר גנטי, נותר רק למצוא שרידי עצם או אף ללכוד את הדוב המסתורי שאולי עדיין משוטט לו בהימלאיה.

   

  ההיסטוריה של ה"ייטי":

   326 לפני הספירה: אלכסנדר הגדול חיפש אחר ה"ייטי" במהלך מסע כיבושיו באזור עמק אינדוס, אך מקומיים טענו בפניו כי החיה איננה יכולה לשרוד בגבהים נמוכים.

   1925: גיאולוג וצלם יווני במסע בשירות הקהילה הגיאוגרפית מספק תיאור של הייצור: "חיה הולכת על שתיים, בדמות אדם.. היא נראתה שחורה כנגד השלג, וככל שיכולתי לקבוע – לא הייתה לבושה".

  מלחמת העולם השנייה: חייל פולני שברח ממחנה כליאה בסיביר וחצה את ההימלאיה בדרכו להודו טען כי דרכו נחסמה בשלב מסוים על ידי שני "ייטי".

   1951: מטפס ההרים אריק שיפטון פירסם תמונות של טביעות כף רגל ענקיות שעוררו גל התעניינות עולמית בייצור המסתורי.

   1986: ריינהולד מסנר, מטפס הרים מפורסם, טוען שנתקל פנים אל פנים עם "ייטי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  תמונה פקטיבית של "איש שלג" בהימלאיה מ-1992. התמונה מזוייפת, המחקר אמיתי
  מומלצים