שתף קטע נבחר

יומיים לפני הבחירות: בג"ץ הדיח את לחיאני

כמו גפסו ורוכברגר, גם ראש העיר בת-ים הודח מתפקידו על רקע כתב האישום נגדו - אך יוכל להתמודד בבחירות. גרוניס אמר מוקדם יותר כי החלטת מועצת בת-ים לא להדיח את לחיאני "עושה צחוק מבג"ץ"

יומיים לפני הבחירות המקומיות, הדיחו שופטי בג"ץ את ראש העיר בת-ים מתפקידו - אך אפשרו לו להתמודד בבחירות: שלושת השופטים, ובהם נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס, החליטו היום (א') להדיח את שלומי לחיאני מתפקידו כראש העיר בת-ים. עם זאת, הודיעו השופטים כי למרות כתב האישום שהוגש נגדו בין היתר בגין קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס, יוכל לחיאני להתמודד בבחירות הקרובות.

 

אותה החלטה קיבלו לפני שבועיים שופטי בג"ץ גם לגבי ראשי ערים נוספים שנגדם הוגש כתב אישום - ראש העיר נצרת עילית שמעון גפסו וראש העיר רמת השרון איציק רוכברגר. בעקבות פסק הדין, אמר לחיאני: "אני מכבד את החלטת בג"ץ. בעוד פחות מ-30 שעות תינתן לציבור הזכות לבחור. אני קורא לתושבי בת-ים להגיע בהמוניהם לקלפיות ולקבוע עתידם".

 

בפתח הדיון הבוקר טען פרקליטו של לחיאני, עו"ד קנת מן, כי החלטת מועצת העיר בת ים שלא להדיח את לחיאני נכונה, נוכח השיהוי הגדול בהגשת כתב האישום נגדו והקרבה הגדולה לבחירות. נשיא העליון גרוניס אמר בתגובה כי "ההחלטה לכאורה עושה צחוק מפסק הדין, שבמסגרתו הודחו שני ראשי ערים שהיו במצב דומה".

 

בפסק הדין נכתב כי העבירות המיוחסות ללחיאני חמורות "לעין שיעור" מהעבירות שיוחסו לגפסו ורוכברגר. "נוכח חומרת המעשים המיוחסים ללחיאני, אף שמדובר בכתב אישום ולא בהרשעה, המשך כהונתו עלול לגרום לפגיעה קשה באמון הציבור ובערכים של טוהר המידות ושלטון החוק", כתבה השופטת מרים נאור.

 

בפסיקה הסתמכו השופטים על פסק הדין בפרשת גפסו ורוכברגר. השופטת נאור כתבה אז כי בעניין ראשי ערים יש להחיל כללים דומים להלכה שנקבעה בפרשות דרעי ופנחסי, וכי עליהם להתפטר או להיות מודחים, אם מוגש נגדם כתב אישום חמור. בנוסף הוזהרו ראשי ערים נאשמים שיתמודדו בבחירות כי רצון הבוחר יובא בחשבון בדיון עתידי בהדחתם, "אך רצון הבוחר אינו יכול להיות שיקול על הגובר על שיקולים אחרים".

 

לפני ימים ספורים החליטה מועצת העיר שלא להדיח את לחיאני ולהשאיר "את ההכרעה לציבור שיילך לקלפי ויאמר את דברו". היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הביע תרעומת על ההחלטה וציין כי היא "חורגת באופן ניכר ממתחם הסביבות ומהעקרונות" שנקבעו בהכרעה המשפטית בעניין הדחת ראשי העיר של רמת השרון ונצרת עילית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
שלומי לחיאני. כבר לא ראש העיר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים