שתף קטע נבחר

המספר הנוסף: 5,469,041 בעלי זכות בחירה

בכמה גדל פנקס הבוחרים מאז הבחירות המקומיות האחרונות? כמה בני פחות מ-30 מתמודדים על התפקידים הבכירים? וכמה בני יותר מ-70? כמה קלפיות ייפתחו מחר? ומתי הן ייסגרו? הבחירות המוניציפליות במספרים

5,469,041 בעלי זכות בחירה יוכלו להגיע מחר (יום ג') ל-8,771 קלפיות ב-191 רשויות מקומיות ברחבי הארץ. הבחירות המקומיות יקבעו את זהות ראשי הרשויות ואת זהותם של חברי המועצות לחמש השנים הבאות. הקלפיות ייפתחו ב-7:00 וייסגרו ב-22:00 ולאחר מכן תחל ספירת הקולות הכשרים. הדיווחים מכל הקלפיות יועברו למנהל הבחירות בכל רשות מקומית וממנו למטה המרכזי שאותו יפעילו ועדת הבחירות ומשרד הפנים בכפר המכביה ברמת גן.

 

השר סער בוועדת הבחירות המרכזית, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר סער בוועדת הבחירות המרכזית, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

בחירות 2013 - כתבות נוספות ב-ynet:

 

לאורך כל יום הבחירות ניתן יהיה לקבל באתר משרד הפנים עדכונים שוטפים לגבי מיקום קלפיות, אחוזי הצבעה ועוד. התוצאות הרשמיות יפורסמו החל מ-2:00 לפנות בוקר (בין שלישי לרביעי) ועד 10:00 בבוקר.

 (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
(צילום: שאטרסטוק)

 

הקלפי מוכנה בכפר המכבייה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הקלפי מוכנה בכפר המכבייה(צילום: עידו ארז)

חדר המצב ברמת גן (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חדר המצב ברמת גן(צילום: עידו ארז)

במסיבת העיתונאים לפתיחת חדר המצב אמר שר הפנים, גדעון סער, כי יש לו שני מסרים לקראת הבחירות מחר: הראשון הוא להשתתף במערכת הדמוקרטית בהצבעה שתעצב את ההנהגה המקומית בחמש שנים הבאות. זו הכרעה מאד חשובה משום שזו הדרך להשפיע על שינוי המציאות או שימור המציאות", אמר סער.

 

המסר השני, לפי שר הפנים, הוא טוהר הבחירות: "חשוב מאוד להקפיד ולשמור על טוהר הבחירות. בעניין זה הייתה הערכות והיה דגש על אותם מקומות שבעבר היה בהם חשד בנושא זה ואני מקווה שמחר הבחירות יתאפיינו לא רק בהשתתפות גבוהה כל הניתן, אלא גם בהקפדה מקסימלית על טוהר הבחירות".

 

חדר המצב ברמת גן, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חדר המצב ברמת גן, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

סגנית השר, פאינה קירשנבאום, ציינה במסיבת העיתונאים כי "משרד הפנים פתח קו מיוחד למידע לציבור שיידע היכן מצביעים". עוד הוסיפה סגנית השר כי "כל הנתונים מכאן במרכז יופיעו באתר משרד הפנים שיתעדכן כל רבע שעה".

 

במהלך מסיבת העיתונאים סקרו מנהלי מחוזות בשיחת ווידאו קונפרנס את ההיערכות למחר. בסקירת מחוז ירושלים סיפר מנהל המחוז כי ישנן 911 ברחבי המחוז, מתוכן 700 בירושלים עצמה.

 

סער סיכם את מסיבת העיתונאים וביקש לשים דגש על הקלפיות הנגישות. "מספרן לעומת הבחירות ב-2008 כמעט הוכפל ועומד כיום על 1,512. דבר זה נועד לאפשר ולמקסם את מימוש הזכות לבחור", כך סער.

 

נוהל קיום הלימודים ביום הבחירות אינו אחיד בין הרשויות המקומיות, וכל אחת מהן תקבל החלטה עצמאית, לכן מומלץ להורים להתעדכן באמצעות ההנהלה וצוות המורים בכל בית ספר.

 

בניגוד לבחירות הכלליות לכנסת, יום הבחירות לרשויות המקומיות לא הוגדר כשבתון. עם זאת, יש מקומות עבודה שבהם סוגיית ההיעדרות מוסדרת במסגרת הסכם או הסדר קיבוצי, צו הרחבה, או נוהג החל במקום העבודה.

 

המועצה שייכת לצעירים

לא מעט השתנה בחמש השנים שחלפו מאז הבחירות הקודמות לרשויות המקומיות בנובמבר 2008. השנה ישנם 5,469,041 בעלי זכות בחירה (לעומת 4.8 מיליון לפני חמש שנים), ומתוכם 553,668 יצביעו לראשונה בחייהם בבחירות לרשויות המקומיות. 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

כמו כן, כאמור, מחר יוצבו 8,771 קלפיות, לעומת כ-6,500 בלבד בבחירות הקודמות (מתוכן 1,512 קלפיות נגישות לעומת 839).

 

689 גברים ונשים יתמודדו על ראשות 191 הרשויות. 208 מהם מתמודדים לראשונה בחייהם, ו-481 מתמודדים בפעם השנייה או יותר.

6 אחוזים מבין המועמדים לראשות הרשויות הם צעירים בני 30-21, ו-9.6 אחוזים בני 40-31. רק שני אחוזים מהמועמדים בני 70 ומעלה.

 

השנה מתמודדות 584 רשימות מועמדים חדשות (39%) למועצות ו-1,210 רשימות ותיקות. 11.9 אחוז מהמועמדים למועצות הם בני 30-21 ו-5.2 אחוזים מעל גיל 70.

 

על פי נתוני ועדת הבחירות, הרשות שבה בעלי זכות בחירה הרבים ביותר היא ירושלים, עם 576,406 בוגרים. הרשות שבה הכי מעט בעלי זכות בחירה היא המועצה המקומית חריש, שבה יש בסך הכול 629 בעלי זכות בחירה.

 

בהכנת הידיעה השתתף ירון דרוקמן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
השר גדעון סער, הערב
צילום: מוטי קמחי
צילום: אבישג שאר-ישוב
לא שבתון ולא חופש. בחירות לרשויות המקומיות
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים