שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אסף גברון זכה בפרס ברנשטיין

  הסופר אסף גברון זכה ב-50 אלף שקלים בפרס ברשנטיין על ספרו "הגבעה", והמשוררת שירה סתיו ב-25 אלף שקלים על ספרה "לשון אטית"

  הסופר אסף גברון, המשוררת שירה סתיו והעיתונאי עמר לחמנוביץ' הם זוכי פרס ברנשטיין לשנת 2013. גברון זכה בפרס בקטגוריית ספר עברי מקורי מחיי הארץ על ספרו "הגבעה", שיצא לאור בהוצאת עליית הגג. סתיו זכתה בקטגוריית ספר שירה עברי על ספרה "לשון אטית", שיצא לאור בהוצאת "דביר", ולחמנוביץ' זכה בקטגוריית ביקורת ספרותית בעיתונות היומית. הפרס בקטגוריית ספר עברי מקורי עומד על סך 50 אלף שקלים, בקטגוריית השירה על סך 25 אלף שקלים, ובקטגוריית העיתונות על סך 15 אלף שקלים.

   

  השופטים בקטגוריית הפרוזה, פרופסור ניצה בן-דב, פרופסור הלל ויס וד"ר אורי כהן,

  כתבו בנימוקים לבחירתם בגברון: "בצורה שאינה מובנת מאליה, גברון בחר לפעול בזירה המרכזית של הספרות העברית כשיצר רומן בעל רוחב יריעה ניכר, המבקש להתמודד עם שאלות היסוד של מדינת ישראל. זו יצירה שחושבת בצורה ספרותית עמוקה ביותר על הבעיות האלה ועל קלסתר הפנים האנושיות שלהן. הוא ממלא בצורה עכשווית, אירונית, מקוטעת, קליפית, לכאורה שטוחה ופוסט מודרנית - את התפקיד המסורתי של הצופה לבית ישראל. אלא שאין לטעות: גלגולו העכשווי של התפקיד המסורתי ממלא באופן אמיץ את תפקידה של הספרות, דהיינו, את יכולתה לספר את סיפורנו ובתוך כך לאפשר לנו להבין אותו, להרהר בו ואף לכפור בו".

   

  השופטים בקטגוריית השירה, פרופסור מיכאל גלוזמן, פרופסור אריאל הירשפלד וד"ר תמר וולף-מונזון כתבו בנימוקים לבחירתם: "סתיו מתארת בשיריה את התנתקותה ממשפחתה השומרונית. השבר והעקירה - ואולי אף הבגידה במשפחה - הם לבו של הספר הזה, אך הם מסופרים בלשון מאופקת ואנטי-סנטימנטלית המסרבת לווידוי פשוט. העקירה הביוגרפית משבשת את הרציפות של תהליך החניכה האישי והנשי של סתיו, והשירה מתגלה כאפשרות לחניכה אלטרנטיבית. אך זוהי לעולם חניכה 'מסוג שני', שבמהלכה מתגלה דוברת חבולה העקורה מהגוף, מהלשון ומהזהות. מכאן נוצרת פואטיקה מרתקת שבמרכזה כבדות הפה והלשון. ובניסוחה של סתיו: 'הלשון משייטת בפה, נחבטת בצוקי השיניים'.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קיקיון
  אסף גברון. זכה בפרס ברנשטיין על ספרו "הגבעה"
  צילום: מוטי קיקיון
  לאתר ההטבות
  מומלצים