שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יש לכם רכב צמוד מהמדינה? עוקבים אחריכם

  מנהל הרכב הממשלתי יתקין בכל רכב חדש מערכת ניטור שתדווח לא רק על מיקום, אלא גם על האצה חזקה מדי, בלימה חריפה או פניה חדה - וכמובן, גם מהירות חריגה

  מנהל הרכב הממשלתי מתקין מערכות ניטור נהיגה באלפי כלי הרכב שברשותו. המערכות שיסופקו על-ידי חברת פוינטר ידווחו, יאגרו מידע ויתריעו על נתוני נהיגה שונים, כולל סגנון נהיגה אגרסיבי ומה שמכנים שם "מהמהירות חריגה". במשרד האוצר ובמנהל הרכב הממשלתי מאשרים את המידע, ומבהירים כי המידע שיאגר הינו "ניהולי באשר לאופי ודרך השימוש ברכב, ככל שאלו עולים בקנה אחד עם ההוראות וההנחיות, בכלל זה הוראות בטיחות שימוש ברכב.

   

   

  קופסת הניטור של פוינטר ()
  קופסת הניטור של פוינטר

   

  כדאי להזכיר בהקשר זה כי משרדי התחבורה והאוצר פרסמו לפני כחודשיים מכרז לרכישת מערכות ניטור נהיגה מתקדמות, שיותקנו בעתיד במכוניות וישמשו גם לחישוב מס ייעודי שיגבה מנהגים ("מס נסועה"). המס יגבה עבור כל נסיעה, ויחושב לפי מדדים כמו זמן ביצוע הנסיעה והאיזור הגיאוגרפי. יחידות ניטור אלה דומות ביכולתן למערכות אותן מתקינה פוינטר במכוניות מנהל הרכב הממשלתי. בעקבות חשיפת ynet הכריז שר התחבורה כי הוא מקפיא את הפרויקט. עם זאת, מידע שהגיע לידי ynet מלמד כי הוא צפוי בכל זאת להפוך למציאות בעתיד הלא רחוק.

   

  תתעד, אבל הכל

  המערכת שתותקן באלפי מכוניות מנהל הרכב - Pointer IQ - מתעדת שעת הנסיעה, נתיב נבחר וזהות נהג, אך גם אם נהג הרכב עמד במקום עם מנוע פועל במשך זמן רב, בזבז דלק וזיהם את הסביבה. בסעיף אופן הנהיגה מתעדת המערכת פניות המוגדרות כחדות מדי, תאוצות חזקות, בלימות חזקות ומהירות חריגה מזו שקבע קצין הרכב. גם נהיגה שאינה עוברת על החוק, כמו בלימה משולבת בפניה, בלימה מאוחרת בתוך סיבוב והאצה ביציאה מהפניה, ידווחו לאחראים.

   

  לדברי מפתחי המערכת, שילובה באלפי מכוניות המנהל בעלות של מיליוני שקלים, תסייע לשפר את איכות הנהיגה ותחסוך למנהל הרכב כסף רב מדי שנה. כדאי להזכיר כי למערכת אפשרות לדווח בזמן אמת על כל פעילות חריגה שתקבע לה. למשל מהירות חריגה אותה ניתן לקבוע בשלוש רמות משתנות. 

   

  אילן גולדשטיין, מנהל פוינטר, מכנה אותה "מערכת התנהגות נהג", והבהיר כי היא לא רק אמורה למנוע תאונות, אלא גם חוסכת בלאי רכב, חלקים וצמיגים ודלק. "גילינו כי נהגים אשר יודעים שנהיגתם מנוטרת מראש, נוהגים בצורה זהירה ושקולה יותר", אמר.

   

  במשרד האוצר אישרו כי אכן יותקנו כ-3,000 מערכות במכוניות חדשות וישנות, וכי מדובר ב"מידע ניהולי באשר לאופי ודרך השימוש ברכב, ככל שאלו עולים בקנה אחד עם ההוראות וההנחיות, בכלל זה הוראות בטיחות שימוש ברכב. ההתראות שיקבל הנהג בזמן אמת הינן התראות הקשורות לסיכון בטיחותי, והסמכות להפעלה נתונה למנהל ולמספר מוגבל של מורשים בסייגים שיוגדרו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עידו ארז
  עוקבים, אחרי כולם
  צילום: עידו ארז
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים