שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פתרון להקרחה? לראשונה מדענים גידלו שיער במעבדה

  סוף לקרחת? חוקרים בריטים ואמריקנים הצליחו לגדל שיער אדם במעבדה מדגימות רקמה. בשלב זה מדובר בהצלחה ראשונית בלבד, אך החוקרים מעריכים כי פריצת הדרך עשויה לטפל בעתיד בהקרחה

  האם בעתיד לא נסבול יותר מקרחת? חוקרים בבריטניה ובארצות הברית הצליחו לגדל שערות אדם במעבדה, מתוך דגימות רקמה. החוקרים מבהירים שעדיין דרוש מחקר רב בתחום, אולם ייתכן שהפיתוח החדש יהפוך לשיטת טיפול מקובלת בהקרחה. תוצאות המחקר מפורסמות בכתב העת pNAS של האקדמה האמריקנית למדעים.

   

   

  החוקרים מאוניברסיטת דורהם בבריטניה ומאוניברסיטת קלומביה בארצות הברית נטלו דגימות רקמה משבעה אנשים, מתוך תאים בבסיס זקיקי השיער. החוקרים ציפו שהתאים הללו יגדלו כרקמת עור, אולם מצאו פלומות של שיער במעבדה. הפלומות הושתלו על גבם של עכברים וכעבור שישה שבועות זקיקי שיער חדשים נוצרו בחמישה מתוך שבעת המקרים, ובנוסף צמחו גם כמה שיערות זעירות חדשות.

   

  החוקרים מאוניברסיטת דורהם אמרו כי ריפוי הקרחה אפשרי, אולם עדיין מוקדם לתלות את הפיאות כיוון שהפלומות שצמחו היו דקות ומעטות. בנוסף, בהשתלה שכזו קיים חשש להיווצרות צלקות וזיהומים, ונכון להיום - עדיין מוקדם להתנבא על הסיכונים הנוספים שעלולים להיות או על מידת ההצלחה האפשרית בבני אדם.

   

  הטיפולים: יעילות חלקית, תופעות לוואי רבות

  ההקרחה הגברית, הקרויה גם Androgenetic Alopecia, השכיחה אצל מרבית הישראלים היא נשירת שיער המתחילה בשנות ה-20. היא נובעת משילוב של גורמי תורשה ושל השפעות הורמונליות. הקרחה זו מתבטאת תחילה במפרצים בקדמת הקרקפת או בקודקוד, אך אלה הולכים ומתפשטים וכוללים בסופו של דבר את מרבית הראש. נשירת השיער לא מתפשטת בדרך כלל לעורף. הסיבה לכך לא ידועה, אך מדובר בעובדה חשובה שמנוצלת להשתלות שיער.

   

  הטיפול היעיל ביותר בהקרחה הוא באמצעות התרופה פרופסיה, הגורמת לצמיחת שיער בכ-30% מהמשתמשים, ומעכבת נשירה אצל כ-60% מהם. עם זאת, התרופה נמצאת כעת בדיונים משפטיים, לאחר שלכאורה הסתירה את העובדה שהיא עלולה לפגום בפוריות ובספירת הזרע אצל גברים.

   

  התרסיס מינוקסידיל מבטיח לעכב גם הוא את הנשירה ולהצמיח פלומות שיער דקיקות אצל אחוזים בודדים מהמשתמשים. בשני הטיפולים יש להמשיך לאורך כל החיים, שכן הפסקה בנטילתם גורמת מיד לנשירת כל השיער שצמח.

   

  הטיפול היעיל ביותר כיום הוא השתלת שיער, בו ניטלת רקמה מהעורף, מופרדת לזקיקים ואלו המושתלים בחזרה באיזור ההקרחה. אחוזי הצמיחה גבוהים בשיטה זו, אולם היא יקרה מאוד ומגיעה לכ-16 אלף שקלים לטיפול. בנוסף, השיערות אינן צפופות ולעתים נראות כ"ראש דשא", וצלקת בולטת נותרת בעורף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים