שתף קטע נבחר

צילום: גיל יוחנן

מתח שיא בי-ם ובת"א: פחות מ-25% הצבעה

לקראת סגירת הקלפיות מראים נתוני ההצבעה בשתי הערים הגדולות שרוב הבוחרים העדיפו להישאר בבית. בתל אביב נרשמו 21% ובבירה 23% בלבד. אחוז ההצבעה הכללי עומד על 32.7% הודות ליישובים חרדיים וערביים

שעתיים לפני סגירת הקלפיות בבחירות לרשויות המקומיות דיווח הערב (ג') שר הפנים גדעון סער שנכון ל-19:00 עלה שיעור ההצבעה הארצי והגיע ל-32.71 אחוז. בתל אביב נרשם בינתיים שיעור הצבעה נמוך (21 אחוז), בירושלים 23 אחוז, ובחיפה 30 אחוז. בכינוס של ועדת הבחירות מסר שר הפנים גדעון סער: "אנחנו רואים שככל שהרשות גדולה יותר, שיעור ההצבעה בה נמוך יותר. בירושלים ערביי מזרח העיר כמעט לא משתתפים".

 

בחירות מקומיות - דיווחים נוספים ב-ynet:

נתיבות חצויה בבחירות: הרנטגן מול אברג'ל

לא יודעים היכן אתם מצביעים? היכנסו ובדקו

 

אין נתון מדויק מהשעה 19:00 בבחירות הקודמות ב-2008, אולם באותו יום ב-20:00 עמד שיעור ההצבעה על 41.5 אחוז.

 

בבחירות לפני חמש שנים הציגו הערים הללו נתונים גבוהים הרבה יותר. כשמול חולדאי התמודד ב-2008 ח"כ דב חנין עמד שיעור ההצבעה בעיר על 35.5%. בירושלים ב-2008 עמד שיעור ההצבעה על 43.2%.

 

נתוני ההצבעה הנמוכים בתל אביב הביאו את ראש העיר רון חולדאי לפנות לתומכיו בפייסבוק. "אחוזי ההצבעה הנמוכים שנרשמו עד כה צריכים להדאיג את כולנו", כתב. "תל אביב-יפו משקפת יותר מכל עיר את רוח הבחירה החופשית והדמוקרטיה וזה היום להוכיח זאת. אני קורא לכולכם לצאת, להצביע ולהשפיע על עתיד העיר. מבקש מתומכיי להצביע לי בשני פתקים".

 

לדברי סער, במגזר הערבי נרשמו אחוזי הצבעה גבוהים יחסית, ובין השאר בשל כך מוביל מחוז צפון את רשימת האזורים עם 49.6 אחוזי הצבעה. בקלפיות ביהודה ושומרון נרשם שיעור הצבעה של 46%. שאר המחוזות: דרום 33.2%, חיפה 34%, מרכז 30% ובמחוז תל אביב 25.3%. 

 

נתוני הצבעה על פי ערים (נכון ל-19:00):

ראשל"צ 19%

רמת גן 23%

חיפה 30%

בת ים 19%

בני ברק 50%

גבעתיים 25%

הרצליה 33%

חולון 19%

בית שמש 45%

ירושלים 23%

מודיעין 27%

נצרת עילית 30%

נתיבות 61%

נצרת 52%

נתניה 21%

פתח תקווה 28%

תל אביב 21%

כפר קרא 94%

 

"יש לנו חובה מוסרית"

מוקדם יותר אמר סער בכינוס של ועדת הבחירות המרכזית: "עשיתם עבודה חשובה בעמידה על טוהר המידות. יש יותר מ-1,500 קלפיות מונגשות. זו עבודה של משרד החינוך בקדנציה הקודמת. אני חוזר בהזדמנות זו על מה שאמרתי כל הימים האחרונים - חשוב מאוד להצביע, אני קורא לאזרחים להצביע. אנחנו יודעים שעיקר ההצבעה היא בשעות שאנשים חוזרים מהעבודה. אני חוזר ומביע תקווה שנראה עלייה משמעותית באחוזי ההצבעה בשעות הקרובות".

 

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית השופט סלים ג'ובראן אמר: "חשוב לי שנרגיש חובה מוסרית שנדאג שאלה שיעמדו בראשי הערים יהיו ראויים, כדי שיוכלו לעשות את המיטב ולשפר את התנאים כל אחד בעירו, ואני מקווה שהדברים יתנהלו כפי שהם עד היום".

 

מחדר המצב של משרד הפנים ברמת גן נמסר כי בבחירות בירושלים, שבה מתנהל אחד הקרבות המסקרנים ביותר, בין ראש העיר ניר ברקת למועמד הליכוד משה ליאון, הצביעו עד 16:00 18% מבעלי זכות הבחירה. בתל אביב, שם מנסה ח"כ ניצן הורוביץ להדיח את ראש העיר מאז 1998 רון חולדאי, אחוז ההצבעה הוא 15%. בחיפה, שם היריב העיקרי של ראש העיר יונה יהב הוא ניצב בדימוס יעקב בורובסקי, מימשו עד כה 11% את זכותם להצביע.

 

אחוזי הצבעה גבוהים נרשמו בבית שמש (24%) ואלעד (50%). אבו גוש, עם 50%, עוקפת את כולם. בצד השני נמצאת בת-ים, שם שלומי לחיאני מועמד לזכות בכהונה נוספת, למרות כתב האישום שהוגש נגדו. בבת-ים הצביעו עד כה רק 11% מבעלי זכות הבחירה. בלוד הצביעו 15%, בבאר שבע 14%, בהוד השרון 15% ובאילת 15%.

 

המשטרה מסרה כי בתום הערכת מצב שנערכה במטה הארצי טופלו כ-700 תלונות בנושא הבחירות. בסך הכול עוכבו לחקירה 9 בני אדם ונעצרו שישה בחשד להפרת סדר ציבורי, שימוש בתעודות זהות מזויפות ותקיפה. מתוך סך התלונות, כ-260 היו בנושא תעמולת בחירות אסורה וכ-200 בנושא הפרת סדר בסמוך לקלפיות ובתוכן. 10 תלונות נרשמו על תליית כרזות.

 

במקביל, שוטרים ממשטרת ירושלים פשטו על שתי דירות ברחוב אור שמח בבית שמש ובהן נמצאו כ-200 תעודות זהות. שמונה חשודים נעצרו לחקירה והמשטרה בודקת אם נעשה בתעודות שימוש לא חוקי. מחקירה ראשונית עלה שהתעודות שייכות לאנשים השוהים בחו"ל. כמו כן נמצאו בדירות פרטי לבוש, משקפי שמש, רשימות של קלפיות ועוד.

 

אחת מהתלונות הגיעה מעפולה. פעילים במטה הבחירות של דוד סויסה התלוננו בוועדת הבחירות כי במהלך היום נעשה שימוש בכלי רכב של העירייה לחלוקת מזון לפעיליו של ראש העירייה אבי אלקבץ. הפעילים תיעדו את החלוקה והעבירו את התמונות לוועדה.

 

בחיפה בודקת ועדת הבחירות עם המשטרה חשד לזיוף לאחר שבשלושה מוקדי קלפיות בעיר - ברחוב פיכמן, בצלאל ובתאטרון חיפה - התגלו פתקי הצבעה עם שמו של ראש העירייה יונה יהב על צדן האחד ושמו של המתמודד איתי גלבוע על צדן האחר. יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בחיפה, עו"ד יוסי חכם, אמר כי לא מדובר בפתקים של ועדת הבחירות, אלא בפתקים שהושמו במקום במזיד. הוועדה העבירה את הדיווח גם למשרד הפנים, שיצטרך להתערב בנושא אם הפתקים המזויפים יתגלו גם במעטפות במהלך ספירת הקולות בקלפיות.

 

"הפתקים המזויפים בחיפה התגלו בעשר קלפיות", אמר יו"ר ועדת הבחירות המרכזית בעיר, עו"ד יוסי חכם. לדבריו, מזכירי הקלפיות קיבלו הנחיה לשמור פתקים אלה בנפרד על מנת שניתן יהיה לשקול את ההתייחסות אליהם בכפוף למידת השפעתם על תוצאות הבחירות.

הפתקים מחכים למצביעים (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
הפתקים מחכים למצביעים(צילום: ירון ברנר)

ברקת נדרך (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ברקת נדרך(צילום: AFP)

ליאון בטוח בעצמו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ליאון בטוח בעצמו(צילום: AFP)

בני הזוג נתניהו כבר הצביעו (צילום: פלאש 90) (צילום: פלאש 90)
בני הזוג נתניהו כבר הצביעו(צילום: פלאש 90)

חגיגה דמוקרטית באשדוד (צילום: אבי רוקח) (צילום: אבי רוקח)
חגיגה דמוקרטית באשדוד(צילום: אבי רוקח)

 

זיוף פתקים בחיפה (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
זיוף פתקים בחיפה(צילום: אחיה ראב"ד)

חנין זועבי מצביעה. מתמודדת על ראשות העיר נצרת (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
חנין זועבי מצביעה. מתמודדת על ראשות העיר נצרת(צילום: חסן שעלאן)

תלונה אחרת הגיעה מהוד השרון. אלמונים פרסמו באתר למכירת כרטיסים את מספר הטלפון של נווה גור, המועמד לראשות העיר. במודעה פורסם כי ניתן להשיג דרך מספר טלפון זה כרטיסים להופעה הערב של ריהאנה. במטה הבחירות של גור אמרו: "הוא ענה למתקשרים והזמין אותם למסיבת הניצחון שלו הערב".

 

תלונה נוספת נרשמה בחדרה. מטה הבחירות של צביקה גנדלמן, המתמודד לראשות העיר, התלונן במשטרה על כך שפתקים של המועמד ושל רשימתו נעלמו מהקלפיות בעיר. במטה אומרים כי עקב כך, נשלח שליח מיוחד לתל אביב להביא פתקים נוספים.

 

8,771 הקלפיות בבחירות המוניציפליות ב-191 הרשויות נפתחו ב-7 בבוקר. הרוב המכריע של הקלפיות ברחבי הארץ נפתחו כסדרן למעט שיבושים נקודתיים.

 

בהכנת הידיעה השתתף רענן בן צור


פורסם לראשונה 22/10/2013 15:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
קלפי בתל אביב, הערב. חולדאי מדרבן מצביעים בפייסבוק
צילום: מוטי קמחי
צילום: מוטי קמחי
ועדת הבחירות
צילום: מוטי קמחי
מומלצים